3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piaci várakozásnak megfelelően 25 bázisponttal emelte az irányadó rátát a jegybank. A elemzők szerint a további kamatdöntéseket leginkább a februári intézkedés-csomag piaci fogadtatása befolyásolja majd, amennyiben az kedvező lesz, a márciusban felálló új összetételű monetáris tanács a kamatok mérséklésére voksolhat.

Barta György, a CIB Bank vezető elemzője szerint is elsősorban a vártnál magasabb decemberi infláció volt a fő érv a kamatemelésben, és ez háttérbe szorította a többi tényezőt, amelyek az emelés ellen szóltak. Szerepet játszhatott a döntésben az is, hogy a jegybank így próbált kicsit hatni az év eleji bér- és ármegállapításokra.

Az elemző úgy véli, minél magasabbra tolják most a kamatot, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a márciusban felálló új összetételű tanács legalább részben visszafordítja ezt a folyamatot, feltéve, ha a piacok ennek teret engednek. Megjegyezte, hogy a következő döntés február végén lesz, még ugyanezzel az összetétellel.

A CIB Bank jelenlegi előrejelzése az év folyamán még kétszer 25 bázispontos kamatcsökkentést feltételez március után. Ez azonban Barta György szerint csak akkor valósulhat meg, ha a februári reformcsomag megelégedettséggel tölti el a piacokat, például ha az intézkedésekkel valóban meg lehet takarítani az ígért 600 milliárd forintot. Mindez kedvezően hathat a forint árfolyamára, illetve a forint eszközökre nézve, így teret engedhet a kamatcsökkentésnek. Ellenkező esetben - ha az intézkedések csalódást keltenének, esetleg leminősítésekre is sor kerülne - akkor nem lesz mód a csökkentésre.

A jegybank részéről azért is indokolt az év eleji szigor, mert a magánszektor béralakulásában, árazásában kulcsfontosságúak az első hónapok. Jó, ha az MNB demonstrálja, hogy nem tolerál a célnál magasabb drágulási ütemet - fejtette ki.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője jelezte: a kamat emelése és a szinten tartása mellett is szóltak érvek, de cége főként a tanácstagok nyilatkozatai alapján úgy vélte, elmarad az emelés.

Az elemző a jövőt illetően kifejtette: a monetáris tanács februári döntése a kormány februárra ígért reformcsomagjától függ. Ha ez a csomag a piacok számára megnyugtató lesz, azaz a tervezett intézkedések stabilan alacsonyan tudják biztosítani a magyar államháztartási hiány alakulását, akkor a januári volt a kamatemelési sorozat utolsó állomása - fűzte hozzá.

Török Zoltán márciustól nem számít további kamatemelésre. Úgy vélte: ha lehetőség lesz rá, akkor Magyarországon elindul a kamatcsökkentések sorozata.

Felhívta a figyelmet, hogy márciustól új összetételű lesz a monetáris tanács, ez "új korszakot nyit a monetáris politika történetében Magyarországon". Az új tanács külső tagjait a kormánypárt jelöli majd, ők pedig vélhetően nem állnak majd a kamatemelés pártján, legalábbis csak akkor, ha nagyon indokolt lesz - közölte.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!