3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az áprilisi infláció ugyan kissé magasabb lett az elemzői konszenzusnál, ám piaci elemzők szerint az év további részében folytatódik a fogyasztói árindex csökkenése.

A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt adatai szerint kissé lassult az infláció áprilisban: a fogyasztói árak 0,5 százalékban nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 5,7 százalékkal haladták meg a tavaly áprilisi szintet, míg márciusban 0,7 százalék volt a havi és 5,9 százalék a 12 havi emelkedés. A londoni elemzők 5,4-5,7 százalékos, a budapestiek 5,6 százalékos inflációt vártak áprilisra.

Árokszállási Zoltán, az Erste Befektetési Zrt. makroelemzője elmondta: éves alapon 5,4 százalékos drágulást vártak, így az elemzői konszenzusnál kicsit magasabb lett az index. Kiemelte, hogy a szezonális változásoknak megfelelően a legnagyobb mértékben a ruházati cikkek ára, valamint a járműüzemanyagok ára emelkedett áprilisban. Hozzáfűzte, hogy a szezonálisan kiigazított maginfláció alakulását is érdemes figyelemmel kísérni, ez áprilisban az előző hónaphoz képest 0,1, az előző év azonos hónapjához képest pedig 4,3 százalékkal emelkedett a márciusi 4,7 százalékos növekedés után. Árokszállási Zoltán szerint ennek tükrében fennmarad a csökkenő inflációs pálya, és a lassúbb visszaesési ütemet az éves árnövekedésben legfőképpen az üzemanyagok drágulása okozza. A szakember szerint ez továbbra sem ad okot a Magyar Nemzeti Banknak arra, hogy jelentősen átgondolja kamatpolitikáját. Árokszállási Zoltán decemberre éves alapon 3,6, éves átlagban pedig 4,4 százalékos inflációval számol. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs előrejelzése 2010-re 4,4 százalék, 2011-re pedig 2,3 százalék.

Németh Dávid, az ING Bank Zrt. elemzője is úgy véli, folytatódik az infláció mérséklődése. A következő hónapokban még 5 százalék körüli éves drágulással kell számolni, ám júliustól - elsősorban az áfa-hatások kiesése miatt - 3 százalék közelébe csökkenhet az infláció. Ezt támasztja alá az is, hogy a piaci termékek inflációja eléggé alacsony, 1-2 százalék már jelenleg is. Éves átlagban 2010-re 4,2, decemberre pedig év/év alapon 3,3 százalékos drágulást vár az ING elemzője, míg 2011-re az MNB prognózisánál magasabb, 3,5 százalékos drágulással számol.

Az OTP elemzési központjának várakozásánál az áprilisi éves infláció 0,1 százalékponttal magasabb lett, ugyanakkor az inflációs alapfolyamatok enyhén kedvezőbben alakultak. Az előrejelzettnél valamivel nagyobb infláció hátterében az üzemanyagok és a repülőjegyek áralakulása állt. Az OTP szerint az év további részében a legfőbb kockázatot az emelkedő nyersanyagárak, illetve ezzel összhangban az energiahordozók áremelkedése jelenti. Az áprilisi adatok ismeretében továbbra is arra számítanak, hogy az év végére az infláció a jegybanki cél közelébe süllyed, és a későbbiekben - amennyiben a forint visszatér a 265-270-es sávba - 3 százalék alá csökken az infláció. Ugyanakkor arra számítanak, hogy a nemzetközi kockázatvállalási kedv csökkenése miatt a forint árfolyama tartósan kikerülhet abból a sávból, amely mellett teljesülhet a jegybank inflációs célja, ezért májusban a jegybank megszakítja kamatcsökkentési sorozatát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!