Magyarország GDP-je 7,2 százalékkal csökkent 2009 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva, korrekciók nélkül és a naptárhatást figyelembe véve egyaránt, derül ki a KSH pénteken közölt gyorsbecsléséből. Az korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok az ettől közöltektől eltérhetnek.
Elemzők előzetesen 6,5-7 százalék közötti esést vártak, a Dow Jones hírügynökség által megkérdezett 12 elemző például 6,6 százalékos csökkenést jósolt.
Negyedéves alapon tovább esünk
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 1,8 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék, alig valamivel enyhébben a második negyedévi 2,0 százalékos visszaesésnél. Ez szintén rossz adat ahhoz képest, hogy optimistább elemzők már növekedést vártak a harmadik negyedévben.
Jelen állás szerint a mélypont az idei második negyedév 7,5 százalékos zuhanása volt (éves alapon), de az első negyedéves -6,7 százalék sem sokkal maradt el ettől. Éves alapon utoljára a tavalyi harmadik negyedévben tudott pozitív adatot produkálni a magyar gazdaság, akkor 0,8 százalékos volt a bővülés, negyedév/negyedév alapon azonban már akkor is mínusz volt tapasztalható.
A mezőgazdaság zuhant a legnagyobbat
A pénteken közölt adattal kapcsolatban Szabó Péter, a KSH főosztályvezetője az MTI-nek elmondta: a gazdaság gyakorlatilag az előző negyedéves szinten stagnál, sőt talán már egy nagyon enyhe javulás jelei is mutatkoznak.
Az idei harmadik negyedévben egyértelműen a mezőgazdaságban mutatkozott a legjelentősebb visszaesés. Az ágazatban tavaly ilyenkor kiugróan magas, mintegy 70 százalékos növekedést lehetett mérni az előző év hasonló időszakához képest, addig idén július-szeptember között átlagos terméssel zárt az agrárium, ami még így is "elég
masszív visszaesést" produkált. A kereskedelem és az építőipar teljesítményében szintén csökkenést mértek a statisztikusok, ami elsősorban a továbbra is alacsony belföldi fogyasztásnak, illetve az előző hónapok adataitól elmaradó lakás- és autópálya-építéseknek tudható be - fejtette ki Szabó Péter.
Hozzátette: a közigazgatás, oktatás szintén enyhén csökkenő teljesítményt mutat az előző negyedévhez képest, míg a továbbra is recesszióban lévő pénzügyi szektor már a lassú kilábalás jeleit mutatja.
Románia: kifelé a gödörből
A magyarral csaknem megegyező adatot tett közé pénteken Románia: keleti szomszédunk GDP-je 7,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz, és 0,7 százalékkal az előző negyedévhez képest. Elemzők 9 százalékos éves, és 0,5 százalékos negyedéves csökkenést vártak.
Romániában április-június között 8,7 százalékkal zsugorodott a GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva, a negyedévre vetített visszaesés 1,1 százalék volt, tehát a mostani adatok már javulást jeleznek.
Elemzők szerint a 7,1 százalékos adat pozitív meglepetést okozott, és megvan a remény, hogy az év egészében kisebb lesz a gazdaság visszaesése a Nemzetközi Valutaalap által jósolt 7,5-8,0 százaléknál, szerintük mínusz 6,5-7,5 százalék körül lehet.
Az MTI szerint a vártnál jobb adat elsősorban az iparnak és a mezőgazdaságnak köszönhető, ez a két ágazat ellenállóbbnak tűnik a válsággal szemben, mint a gazdaság más szektorai. Az európai piacok felvevőképességének növekedése révén az export is hozzájárult a GDP-adat javulásához, a belföldi fogyasztás azonban még lanyha.
Szlovákia már nő negyedéves szinten
Lényegesen jobban áll nálunk Szlovákia, ahol az MTI híradása szerint a harmadik negyedévben 4,9 százalékra mérséklődött a GDP csökkenése a második negyedévi 5,3 százalék után, negyedéves szinten pedig 1,6 százalékos bővülés tapasztalható a második negyedévi 2,2 százalékos emelkedés után.
Elemzők szerint az erősen exportorientált, főként az autóipari és elektronikai kiviteltől függő szlovák gazdaság abból profitál, hogy javul a gazdasági helyzet főbb kereskedelmi partnereinél, elsősorban Németországban. Ezt mutatja, hogy az ipar kibocsátása nőtt a legnagyobb mértékben a harmadik negyedévben az előzőhöz képest, 9 százalékkal. Az év egészében 5,6 százalékos GDP-csökkenést vár a kormány a tavalyi 6,4 százalékos növekedés után.
Csehország még ennél is jobb adatokat közölt pénteken: éves szinten mindössze 4,1 százalék volt a csökkenés július-szeptember között az előző negyedévi 4,7 százalékos mínusz után. Negyedéves szinten a GDP már 0,8 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben a második negyedéves plusz 0,3 százalék után.
Visszatérve Magyarországhoz, az ipari termelés a harmadik negyedévben még mindig jelentősen esett éves szinten, de szeptemberben már voltak biztató jelek. A júliusi 19,1 százalékos zuhanás és az augusztusi 19,8 százalékos visszaesés után szeptemberben már "csak" 15 százalékos volt az elmaradás 2008 azonos hónapjához képest.
A gazdaság másik fontos szektorában, a kiskereskedelemben azonban nem ilyen rózsás a kép: a júliusi 6,6 százalékos esését még augusztusban is 7,2 százalékos mínusz követte, azaz ott még nem vagyunk túl a mélyponton.
Az export és az import alakulása szempontjából az egyik pozitívum, hogy jelentős mértékű aktívum mutatkozik az egyenlegben. A másik előrelépés, hogy tavaszhoz képest mérséklődött a visszaesés: a korábbi 20 százalék után júliusban 8, augusztusban pedig 10 százalékkal volt alacsonyabb a kivitel, mint egy évvel korábban. Az import zuhanása is 15 százalékra mérséklődött augusztusra.
Menedzsment Fórum