3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt napok tőzsdei zuhanása és a hétfői megnyugvás után most már az a kérdés, mennyi ideig fog tartani a nemzetközi recesszió, mondta el az mfor.hu-nak Barcza György, a Kereskedelmi és Hitelbank elemzője. Magyarországnak arra érdemes berendezkednie, hogy a válság sokáig elhúzódhat, és egyhamar nem lesz jobb a helyzet.

Barcza György: lehetnek még utórengések (Mfor-montázs)

Pénteken tetőzött a pénzpiaci pánik, amire válaszolva egy sor gazdaságpolitikai intézkedés történt. Ezek pillanatnyilag megnyugtatták a piacokat. Hosszabb távon azonban nehéz megjósolni mi történhet, mert a piaci szereplők nagyon idegesek.

Az összefogás nyugtatólag hat

Az látható, hogy a magyar kormány igyekszik minden eszközt bevetni és megtenni azért, hogy javítsa a befektetői megítélést. Arra azonban a szakértő szerint érdemes lenne vigyázni, hogy ne játsszuk ki minden lapunkat, mert könnyen lehet, hogy esetleg néhány hét vagy hónap múlva visszatér a pánik. A piacokat egyébként az nyugtatja meg ilyen szituációkban, ha a kormány, a különböző pénzügyi intézmények és a pártok gyorsan összefognak.

Az is kiderült, hogy a válság hazai vonatkozásait az intézményrendszer képes kezelni. Azonban ha visszatér a válság politikai vagy más okokból, és "magyarspecifikussá" válik, akkor nagy kérdés, milyen eszköz lesz a kezünkben.

Jelenleg nem látható, mennyire lesz tartós a mostani megnyugvás, és a folyamatok is bonyolultabbak annál, hogy egyszeri tűzoltással túl legyünk rajta. Szükség lenne arra, hogy tartós bizalom alakuljon ki a szereplők között, s ezért óvatosság javasolt. Barcza György szerint a következő hónapokban elválik, lesznek-e még utórengések.

Svéd vagy japán modell?

Az már most látszik, hogy a nemzetközi recesszió tartós, Amerikában egészen biztosan mély, míg Európában talán kevésbé súlyos lesz. Nagy kérdés azonban, hogy mennyi ideig fog tartani?

A kilencvenes években két nagy bankválság volt a világban, az egyik a svéd, a másik a japán. Svédországban államosították a bankrendszert, amelyet utána gyorsan konszolidáltak és átstrukturálták. Ennek révén a válság két év alatt véget ért, és nem csoda, hogy ma több ország is a svéd példát kívánja követni. Japánban magánkézben maradtak a bankok, a kormányzati segítség is lassabban történt meg, így a válság is elhúzódott hét-nyolc évig.

Ha Amerika a japán modellt választja, és lassan tisztítja meg a piacot a rossz hitelektől, akkor nagyon sokáig tarthat a recesszió. Ha viszont gyorsan rendbeteszik a bankrendszert, akkor két év alatt véget érhet a pangás, és jobb időszak kezdődhet, véli Barcza György.

Magyarországnak ebben a nemzetközi környezetben arra kell berendezkednie, hogy a helyzet sokáig nem lesz jobb. Hozzá kell szokni, hogy tartósan gyenge lesz a növekedés, és ez akár hosszú évekig is így maradhat. A GDP-növekedést idáig 1,5 százalékra prognosztizálta Barcza György, de az adócsökkentés visszavonása után feltehetően ennél is gyengébb eredmény, mintegy egy százalékos bővülési ütem várható 2009-ben.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!