A nemzeti átállási terv első változatának elkészültét Veres János pénzügyminiszter, a Nemzeti Euró Koordinációs Bizottság elnöke és Simor András, a jegybank elnöke, a bizottság társelnöke közösen jelentette be hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten.
A jegybank elnöke és a pénzügyminiszter hangoztatta: Magyarország egy ütemben vezeti majd be az európai közös pénzt, vagyis ugyan még nincs eldöntve a bevezetés céldátuma, de az adott év január elsején az euró számlapénzként és készpénzként is egy időben jelenik meg az országban.
Az euró bevezetése egyrészt Magyarország kötelezettsége, másrészt érdeke, hogy részt vegyen az Európai Unió valuta uniójában - mondta bevezetőjében Veres János. A pénzügyminiszter jelezte, hogy bár az euró bevezetésének nincs még határideje, de 2009-ben, ha a konvergenciaprogram alakulása megengedi, akkor Magyarország kezdeményezheti a belépést az ERM-II árfolyamrendszerbe, az euró előszobájába, ahol minimum két évig kell tartózkodnia az országnak.
Simor András egyetértett azzal, hogy 2009-ben érdemes megfontolni, hogy mikor vezesse be Magyarország az eurót. A jelenlegi elképzelések szerint az átálláskor az árcédulákon az euró mellett hat hónapig még a forint árakat is feltüntetik, készpénzfizetésnél a forint egy hónapig marad törvényes fizetőeszköz, a forintérméket öt évig, a bankjegyeket 20 évig váltják át euróra.
Simor András hozzátette: ezzel kapcsolatban a jegybank javaslatokat dolgoz majd ki a civil szervezetekkel, az érintett szakmai szervezetekkel, például a bankszövetséggel közösen arra vonatkozóan, hogy milyen módon lehetne javítani az országban a számlapénz és a készpénz mostani arányán. Az MNB elnöke hangoztatta: jelenleg az országban a készpénzállomány gyorsabban növekszik, mint a GDP növekedési üteme, ezen a jövőben változtatni kell.
Azt is hozzátette, hogy az euró bevezetése nem pusztán a kormány vagy az MNB ügye, hanem "az egész ország ügye", a bevezetés technikai részleteit ezért nyolc minisztérium, több mint tíz állami szervezet, 30 civil szervezet javaslatai alapján véglegesítik majd.
Kérdésre válaszolva mind Simor András, mind Veres János úgy érvelt: ugyan a maastrichti kritériumok a bevezetés előtt minden országra egységesen érvényesek, ha azonban az euró bevezetésének technikai menetrendjét nézzük, az euróövezet tagállamai az euró gyakorlati bevezetésének kérdésében nem érvényesítettek univerzális "receptet", minden belépő ország kicsit a saját metódusa szerint ültette át mindennapok gyakorlatába az eurót, mint készpénzt, illetve számlapénzt.