3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az ipari termelői árak 1,0 százalékkal voltak magasabbak májusban, mint egy évvel azelőtt, mivel az exportárak 2,2 százalékkal emelkedtek, a belföldi értékesítés árai viszont továbbra is csökkentek, 1,2 százalékkal - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A termelői árak májusban emelkedtek először éves összevetésben az idén, az ipar belföldi értékesítési árai 2013 szeptembere óta,  huszonegyedik hónapja, elmaradtak egy évvel korábbiaktól, a forintban számolt exportárak háromhavi csökkenés után emelkedtek ismét.

Az év első öt hónapjában a belföldi 3,5, az exportértékesítési árak 0,3 százalékkal maradtak el a múlt év azonos időszakához képest, ami összességében 1,4 százalékos ipari termelői árcsökkenést okozott.

Egy hónap alatt 1,9 százalékkal emelkedtek a termelői árak májusban, a belföldi árak 1,6, az exportárak 2,0 százalékkal emelkedtek az áprilisiakhoz hasonlítva.

A belföldi értékesítésben a feldolgozóipar árai 0,6 százalékkal voltak alacsonyabbak a tavaly májusinál. Éves összevetésben ötödik hónapja csökkent az élelmiszerek termelői ára 1,6 százalékkal, de 4,0 százalékkal nőttek a textil- és a bőripar, 2,6 százalékkal a gyógyszeripar, 2,9 százalékkal a gumi- és műanyag ipar árai. Háromhavi csökkenés után a járműgyártás belföldi termelői árai 2,0 százalékkal voltak magasabbak a tavaly májusinál, a számítástechnikai termékek 3,4, a villamos berendezések 4,7 százalékkal drágultak. Összességében a fogyasztási cikkek belföldi árszintje megegyezett az egy évvel korábbival, de ezen belül a tartós fogyasztási cikkek termelői ára 3,2 százalékkal emelkedett, amit jelentősen nagyobb súlyánál fogva a nem tartós fogyasztási cikkek 0,1 százalékos árcsökkenése ellensúlyozni tudott.

A beruházási javak 1,9 százalékkal drágultak, az energiatermelő ágazatok árai 3,5 százalékkal maradtak el a tavaly májusiaktól.

A forintban mért exportárak változásában közrejátszott, hogy egy év alatt az euró 2,2, a dollár pedig 27,0  százalékkal erősödött a forinttal szemben.

Az exportárak 2,2 százalékos átlagos emelkedésén belül a feldolgozóipari ágazatok árai 2,5 százalékkal nőttek. A járműgyártás exportárai 1,8, a számítástechnikai cikkeké 4,0, a gépi berendezéseké 5,3, a villamosberendezéseké 2,9, a gyógyszereké pedig 10,6 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszeripar exportárai 2,0 százalékkal elmaradtak a tavaly májusiaktól, ám ez is jelentős javulás az áprilisi 3,7, és a márciusi 4,4 százalékos visszaesés után.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!