Erről tanúskodik az az úgynevezett szegénységi atlasz, amelyet kedden hoztak nyilvánosságra Berlinben. Az adatokból kitűnt, hogy az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományokban, illetve a főváros keleti felében jóval nagyobb a szegénység, mint az ország déli tartományaiban - elsősorban Bajorországban és Baden-Württembergben -, valamint Berlin nyugati részében. A jelentés készítői arra figyelmeztettek: amennyiben nem tesznek sürgős ellenintézkedéseket a kialakult különbségek mérséklésére, "kiürül" Németország keleti része.
Ami a számokat illeti, az illetékes szövetségi hivatal tanulmánya szerint a németek 14,3 százaléka él az Európai Unió által meghatározott szegénységi küszöb alatt. Ez a küszöb az átlagos jövedelem 60 százalékát jelenti. A keleti tartományokban minden ötödik állampolgárt szegénynek minősítették, a nyugatiakban minden nyolcadikat.
A szegénységi listát Mecklenburg-Elő-Pomeránia vezeti, s a többi keleti tartomány, így Szász-Anhalt, Szászország, Türingia és Brandenburg követi a sorban. Az önálló tartománynak számító Berlint pedig a főváros keleti fele "húzza le". A jelentés szerint ugyanakkor Baden-Württemberg, Bajorország, Hessen és Schleswig-Holstein ismeri a legkevésbé a szegénységet. Az ország - tűnt ki a tanulmányból - három részre szakadt: keleti fele szegény, déli része gazdag, nyugati, illetve északnyugati körzetei pedig a kettő között ingadoznak.
A beszámoló készítői ugyanakkor felhívták a figyelmet néhány súlyos "visszásságra", így egyebek között arra, hogy a kormány által a konjunktúra élénkítése érdekében a közelmúltban előirányzott beruházások a leggazdagabb tartományokat segítik. Hangsúlyozták, hogy az egyes régiók jóval céltudatosabb fejlesztésére lenne szükség.
A keleti tartományok fejlesztésért felelős miniszter, Wolfgang Tiefensee első nyilatkozatában riasztónak nevezte a jelentésben foglaltakat, elismerve, hogy a kormánynak többet kell tennie a legszegényebb körülmények között élők támogatására, s az ország keleti felében jóval gyorsabb ütemben növekvő munkanélküliség mérséklésére.