5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Athénból pozitív hírek érkeztek a hétvégén, a jelek szerint néhány napon belül megalakulhat az új egységkormány. A piac azonban közben már az olaszokért aggódik, hétfő reggelre jelentősen emelkedett a tízéves kötvények hozama, mely ismét a biztonságos finanszírozást veszélyezteti. Mfor.hu-háttér.

UPDATE 12:26

A piacon egyre erősebben terjed az a pletyka, mely szerint hamarosan lemond Silvio Berlusconi. A hírre a tízéves olasz kötvényhozam 6,42 százalékig csökkent, az euró 1,3769-ig erősödött a dollárral szemben és a tőzsdék is lábra kaptak. A londoni FTSE 0,63 százalékos mínuszban van, a DAX már csak pár ponttal áll pénteki értéke alatt, míg a CAC 40 2,3 százalékos gyengülést mutat.

A görögökön talán enyhülhet a nyomás

Hiába élte túl a pénteki bizalmi szavazást a Papandreou-kormány Görögországban, a miniszterelnök a hétvégén bejelentette, hogy kész lemondani annak érdekében, hogy nemzeti egységkormány alakulhasson. A hírek szerint egy héten belül leteheti az esküt az új kabinet, melynek vezetője Lukasz Papademosz, az Európai Központi Bank (EKB) alelnöke lehet. Az ő személye szimbolikus is lehet, hiszen nehezen elképzelhető, hogy szembe menne az EU-val, valószínűleg Brüsszel számára is elfogadható lenne kormányfőként.

Hosszabb távon egy előrehozott választás lehet a folytatás Görögországban, az átmeneti koalíciós kormány csak arra kapna megbízást, hogy ratifikálja az elfogadott nemzetközi mentőcsomagot a választások előtt. Ennek hiányában ugyanis a görögök nem jutnak hozzá a már megszavazott összeghez, ami gyakorlatilag az államcsőddel lenne egyenlő. Választásokat viszont legkorábban februárban lehet tartani, addig viszont nem tart ki az ország pénze, ezért van szükség az átmeneti kormányra.

Az eddig kormányzó szocialisták és az ellenzék vezetői a hétvégén tárgyaltak Karolosz Papuliasz köztársasági elnökkel, egyelőre annyi szivárgott ki, hogy a felek között "elvi megegyezés" született, hétfőn nevezhetik meg az átmeneti kormányfőt, aki nem Papandreou lesz. A görög kormány szóvivője később közölte, hogy ha minden a tervek szerint alakul, az új kabinet egy héten belül leteszi a hivatali esküt.

Újabb célpontot keres a piac

Elemzők szerint ha a görögöknél megszületik a megoldás a politikai válságra, akkor a piac ismét Olaszországot veheti elő, aminek első jelei már látszottak hétfő reggel. A tízéves olasz kötvények hozama ugyanis a pénteki 6,12 százalékról 6,49 százalékra ugrott, amivel egyidőben az euró is gyengülésnek indult, és a részvénypiacok is mínuszban nyitottak. A kötvényhozamok jelenlegi szintje azért kulcsfontosságú, mert elemzők szerint a válság eddigi tapasztalata azt bizonyította, hogy tartósan 6 százalék feletti tízéves hozamok mellett fenntarthatatlan egy ország finanszírozása, 7 százalék felett pedig eddig mindig nemzetközi segítségért kellett folyamodni.

Az olasz kötvények megugrása ismét csökkentette a kockázatvállalási hajlandóságot a piacon, ez pedig a részvényárfolyamokon és az eurón is meglátszott. A közös európai fizetőeszköz 1,3714-ig gyengült a dollárral szemben, holott a múlt héten még 1,40 körül volt a jegyzés. A részvénypiacokon a londoni tőzsde FTSE indexe reggel 1,52 százalékkal esett vissza, a frankfurti DAX 1,67 százalékkal gyengült, míg a francia CAC 40 index 1,88 százalékkal állt pénteki értéke alatt.


Olaszországgal kapcsolatban egyébként jelenleg az a befektetők legnagyobb félelme, hogy heteken, vagy akár napokon belül lemondhat Silvio Berlusconi miniszterelnök. A többség attól tart, hogy hiába ígért a két héttel ezelőtti EU-csúcson fontos gazdasági reformokat Berlusconi, könnyen lehet, hogy azokat nem tudja majd végigvinni, egy esetleges politikai bizonytalanság pedig tovább ronthatja a helyzetet.

A negatív hangulatot jelzi az olasz CDS-felár emelkedése: a múlt hét végén még jócskán 500 bázispont alatti felár hétfő reggelre 510,73 bázispontra ugrott.

A forint is megérezte az újabb vihar szelét

Az olasz megszorításokkal kapcsolatos bizonytalanság a magyar eszközökre is hatással van, hétfő reggelre a forint is számottevően gyengült az euróval szemben a kockázatvállalási hajlandóság visszaesésével. Délelőtt 306,91 forintot kellett adni egy euróért, holott pénteken még jelentősen 305 alatt is járt a jegyzés. A dollárral szemben 223,84-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 248,41 forintba került.

Az elmúlt napokban a magyar CDS-feláron is érződik a piaci bizonytalanság: a másfél héttel ezelőtti EU-csúcson született megállapodás 500 bázispont alá lökte kockázati felárunkat, majd a múlt héten a görög népszavazással kapcsolatos bizonytalanság miatt ismét emelkedésnek indult. Most már majdnem ott tartunk, ahol a brüsszeli csúcstalálkozó előtt, hétfő reggel 534,40 bázispont volt az ötéves magyar CDS-felár.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!