Tavaly május óta várja a közvélemény a devizahitelesek megmentését, de a folyamat csak lassan és vontatottan haladt, a sajtóban pedig sokszor egymásnak ellentmondó információkat lehet olvasni a valószínűsíthető megoldásról. Az utóbbi napokban felgyorsultak az események, a közelmúltban megjelent Nemzeti Reform Terv már konkrét megoldásokat is kínál, melyek része az árfolyamrögzítés, a különbözetre vállalt állami garancia, valamint a kamattámogatott lakásvásárlás. Mindez azonban elemzők szerint nem feltétlenül elég.
Fizetőképesség szerint
Egy dolog az utóbbi napok hírei alapján már nagyjából stabil pontnak látszik – a kétségbeejtő helyzetbe került devizahiteleseket nem kezelik majd egyenlően. Árfolyamrögzítésre, vagy valamilyen hasonló áthidaló megoldásra vélhetően azok számíthatnak, akik még mindig tudják fizetni a megemelkedett törlesztő-részleteket – az ő havi fizetnivalójuk átmenetileg (a mostani tervek szerint 2-3 évig) kiszámíthatóvá válik és a folyósításkori árfolyamtól függően csökken – de nem a végtelenségig.
Azon lakástulajdonosok, akik már teljesen elúsztak a hitellel, és a bankok szempontjából reménytelen esetnek tűnnek, a tervek szerint elveszítik tulajdonjogukat, azonban szociális bérlakásként igénybe véve maradhatnak az ingatlanban, ami már az önkormányzat, vagy az igen lassan felálló Nemzeti Eszközkezelő tulajdonában lesz. A részletek egyelőre még nem ismeretesek, például arról sem sokat tudni, honnan kerül majd forrás a lakások megvásárlására, illetve milyen állami garancia áll majd a folyamat mögött.
Kik járhatnak jól a csomaggal?
A tervek szerint mindenki – persze a valóságban a hangsúlyok könnyen eltolódhatnak. Ha a szociális bérlakássá alakításnál a mostani önkormányzati bérleti díjakat alkalmazzák majd a bennmaradó ex-tulajdonosokkal szemben, az óriási könnyítést jelenthet számukra, hiszen az ilyen típusú lakások bérleti díjai, és a piaci bérleti díjak között fényévnyi távolság van, előbbiek javára – nem beszélve arról, hogy megszabadulnak a további törlesztésektől. (Illetve – teszik hozzá a megkérdezett ingatlanosok – attól az önerőtől is, amit anno betettek a lakás megvásárlásába, ami akár több millió forintot is kitehetett, még a válság előtti években is.)
Az árfolyamrögzítés (ha és amennyiben bekövetkezik) ideig-óráig mérsékelheti a lakástulajdonosok terheit, ám az elképzelések szerint a fennmaradó összeg egy technikai számlán gyűlik majd, néhány évig teljes, később pedig 25%-os állami garanciavállalás mellett. Ennek a számlának az egyenlege a tervek szerint majd a forint erősödésével kiegyenlítődik – hitelpiaci elemzők szerint azonban a mostani helyzetben ambiciózus elképzelés a válság előtti 160-170 forintos svájci frank árfolyamszintre akár még csak gondolni is – márpedig a lakáshitelek többségét ehhez közeli árfolyamon vették fel.
Havi néhány tízezres megtakarítás
Elemzők szerint ha a svájci frank árfolyamát a hírekben hallható 190 forintnál rögzítik, az átlagos devizahiteles háztartás havi tíz-húszezer forintot tud megspórolni a havi törlesztő részletből – sokaknak persze ez is nagy segítségét lehet. Az alábbi példában négy jellemző havi törlesztő részlet példáján át mutatjuk meg, mennyit lehet majd elméletben spórolni a havi részlet fizetésekor. (A táblázat hangsúlyozottan modellként értendő, nem veszi figyelembe az eltérő kamatperiódusokat, illetve az esetleges további költségeket.)
Fontos tudni, hogy ez a modell egy pillanatnyi helyzetre vonatkozik, a havi "megtakarítás" összege pedig nagyban függ a CHF árfolyamától – ha az erősödik, az utolsó oszlop értéke csökken, és fordítva.
Mikor jön az enyhülés?
Arról, hogy a startpisztoly pontosan mikor dördül el, még nem lehet konkrétumokat tudni, valamint nem ismert a rögzítéshez használt árfolyamérték sem, ami 180 és 200 forint között várható. Az talán már valószínűsíthető, hogy a tömeges árveréseket mind a kormányzat, mind pedig a bankok igyekeznek elkerülni, elképzelhető, hogy több kényszereladó is visszalép majd az eladástól a csökkentett törlesztő részlet örömére, de az ingatlanpiaci árak emelkedésére vonatkozó jóslatok egyelőre még igen megalapozatlannak tűnnek a közeli jövőre nézve.
mfor.hu