3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kedden a nemzetgazdasági tárca vezetője a magyar gazdaság húzóágazatairól is nyilatkozott: a GDP egyik legkisebb termelőjéből az egyik húzóágazatot szeretné.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedden a Rákóczi Szövetség által szervezett Kárpát-medencei Főiskolás Táborban tartott beszédében mondta többek között azt is, hogy a következő években a mezőgazdaság, a feldolgozóipar és az ipar válhat húzóágazattá. Utóbbi kettő nem is annyira "érdekes", a mezőgazdaság ismételt húzóágazattá válása viszont az. Több szempontból is.

Egyrészt a GDP termelői oldalán  az egyik, ha nem a legkisebb hozzájárulású ágazatról van szó, hiszen tavaly mindössze a GDP 3,2 százalékát termelte ki. Bár arról sem feledkezünk meg, hogy 2012 igen rossz év volt a mezőgazdaság szempontjából, így visszatekintünk 2011-re, ami viszont különösen jól sikerült év lett. Ekkor 3,8 százalékos volt az agrárium termelése a GDP arányában. És lényegében az imént említett két érték között mozgott az arányszám egészen 2005-ig visszamenőleg, amikor is a 2011-eshez hasonló 3,8 százalékos arányban járult a gazdasági növekedéshez az agrárium.

Egyébként, ha 1995-ig visszamenőleg megnézzük az adatokat - eddig érhető el KSH statisztika -, akkor azt lehet látni, hogy 1996 után fokozatosan "épült le" a mezőgazdaság. Ekkor "működött" a legnagyobb eredménnyel az ágazat, hiszen az akkori éves GDP 7,3 százalékát állította elő. Vagyis jókora "löketre" lenne szükség ahhoz, hogy húzóágazat legyen, ami legfeljebb egy-egy szerencsés évben jöhetne össze.

Mindemellett a mezőgazdaság hozzájárulása az egyik legkisebb a GDP-hez, hiszen az elmúlt két évben az építőipar egy hajszállal volt kisebb, viszont a korábbi évekre visszanézve, jócskán többet tett hozzá az építőipar a növekedéshez. Ha tehát visszatérne a korábbi állapotához az ágazat, akkor könnyen a gazdaság teljesítményének 4, vagy akár több százalékát is képes lenne adni. Vagyis mondhatjuk úgy is, hogy nagyobb az építőipari ágazat potenciálja.

Miközben a mezőgazdaság "több sebből" is vérzik: egyrészt rendkívül kitett az időjárás változásainak szinte az egész év folyamán. Ha pedig kevés a hó télen, bánhatja a búza, ha jég esik tavasszal, tönkreteheti a termést, ha aszály van nyáron, nem megfelelő a fejlődés, csökken a termésmennyiség. Mindennek árnyoldalait 2012-ben meg is tapasztalhattuk. Sőt, az idei aszály a kukoricát viselte meg, és úgy tűnik, az almával is lehetnek gondok. Mindemellett ágazati nehézségek is akadnak, amiket nem minden esetben tudnak áthidalni a termelők. Példaként lehetne említeni az öntözést, mely hiába lenne roppant hasznos, a beruházás költségvonzata miatt sokaknak megoldhatatlan problémát jelent. Ráadásul hazánkban egyre inkább visszaszorulóban van az öntözéses gazdálkodás is. 

Az ipar és a feldolgozóipar GDP-hez való hozzájárulása egyébként nem alakul rosszul, és ebben az esetben sokkal reálisabb elképzelés, hogy húzóágazatokká válnak. 2011-ben és 2012-ben egyaránt stagnáltak ezek az ágazatok: a teljes ipar 23, míg az ezen belül nyilvántartott feldolgozóipar 19,4 százalékon. Ráadásul, Orbán Viktor nem titkolt célja, hogy európai élvonalban legyen a magyar ipar GDP-hez való hozzájárulása,  amihez egyébként már "csak" 3 százalékpontot kellene összeszedni, sőt, a kellemetlenebb kormányzati intézkedések is érintetlenül hagyták ezt a szektort. Szemben egyébként a szolgáltatóiparral, ahol a GDP-hez való hozzájárulás a 2009. évi 56,5 százalékról 54,6-ra csökkent tavaly.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!