Az MTI által kérdezett nagy citybeli házak elemzői szűk sávban mozgó, 4,9-5,1 százalék közötti előrejelzéseket adtak a májusi tizenkét havi inflációra. Áprilisban 5,7 százalék volt a teljes kosárra számolt éves drágulási ütem Magyarországon.
A felmérésbe bevont nagy házak közül a Goldman Sachs (GS), amely 5,1 százalékos inflációt vár májusról, a szezonális tényezőket és a bázishatásokat nevezte az általa várt meredek dezinfláció elsődleges hajtóerőinek.
A BNP Paribas londoni elemzői szintén 5,1 százalékos éves ütemet várnak májusra. Úgy vélik, hogy a fogyasztói kereslet - és a legutóbbi kiugrás ellenére - a forintárfolyam is erőteljes tényezője a dezinflációnak, különös tekintettel arra, hogy júliustól elenyésznek a tavalyi áfa-emelés hatásai is. Mindezek alapján a BNP Paribas szakértői "túl magasnak" tartják a magyar jegybank legutóbbi inflációs előrejelzését, és további MNB-kamatcsökkentésekre számítanak, mivel azt várják, hogy az inflációs számok "meg fogják lepni a döntéshozókat".
A JP Morgan londoni elemzői szintén az inflációs ütem "meredek csökkenését" várják, 5 százalékos éves májusi ütemmel. A ház az általa valószínűsített lassulást az élelmiszerárakban várt nagy bázishatással indokolja, kiemelve: tavaly májusban, havi összevetésben 6,2 százalékkal ugrottak meg az élelmiszerárak Magyarországon a szezonálisan szokásos 2 százalék helyett. A JP Morgan 3,5 százalék körül várja az idei inflációs mélypontot.
Ennél is agresszívabb dezinflációs előrejelzést adott a Bank of America-Merrill Lynch, amelynek londoni elemzői májusra 4,9 százalékos, az idei év végére pedig 2,5 százalékos éves magyarországi inflációt jósolnak. A ház szerint a májusi inflációs adattal megkezdődik a magyar inflációs ütem "meredek esése".
MTI