Az Európai Unió népessége 1,3 millió fővel 508,2 millióra nőtt tavaly. Mivel a születések és a halálozások eredője 161 ezer, a növekedés zömmel a bevándorlásnak köszönhető.
Az Unió 28 tagállama közül 16-ban nőtt, 12-ben pedig csökkent a népességszám. Utóbbiak közé tartozik Magyarország is, ahol 9,85 millióan éltek az év elején, szemben a 2014 eleji 9,88 ezerrel, vagyis majdnem 30 ezres volt a népességfogyás. Ennek az adatnak az 1000 lakosra vetített értékével Magyarország a 20 helyen áll. Nálunk rosszabb helyzetben olyan országok vannak, mint a gazdasági nehézségekkel küzdő Görögország és Portugália, de két balti államban, Romániában, Bulgáriában és Horvátországban is gyorsabb volt a népességfogyás üteme.
Ha csak a születések és a halálozások adatait nézzük, akkor egészen más képet kapunk. A születések számát viszonyítva az összes "népmozgalmi eseményhez" (születések+halálozások), kiderül, hogy nálunk csak a románok és a bolgárok vannak rosszabb helyzetben. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az unióban nálunk a harmadik legrosszabb a születések és a halálozások egymáshoz viszonyított aránya.
Abból, hogy ismerjük a népességszám változását és a természetes folyamatok által generált demográfiai változásokat azt is tudjuk – legalábbis hozzávetőlegesen – hogy mit jelent a migráció az unió népességére nézve. Németországban például, ahol a természetes fogyás 0,22 százalékkal csökkentette a népességet, de mégis 0,5 százalékkal többen éltek az országban, mint egy évvel korábban, könnyű kiszámolni, hogy a migráció 0,72 százalékot jelentett. Angliában 0,33-at, míg Luxemburgban majdnem 2-őt.
Az EU egészében a születések száma meghaladta a halálozásokét, de a változás így is csak 0,03 százalékos, szemben a 0,22 százalékos teljes népességbővüléssel. Vagyis a migráció az EU-ban 0,19 százalékkal növelte a népességszámot. Magyarország szintén azok közé tartozik, ahol a migráció előjele pozitív, azonban csak 0,05 százalékkal növelte honfitársaink számát. 2012-ben ráadásul ez a szám 0,16 százalék volt, 2013-ban pedig 0,06. Vagyis nem csak jelentősége csökkent az elmúlt években, de az unióban sem nálunk jelenti a legnagyobb "problémát".
mfor.hu