2p

Az hogy hazánkban az uniós átlagtól eltérően csökkent a népesség tavaly, az kevéssé meglepő, azonban a természetes demográfiai folyamatok érdekes adatokra világítanak rá.

Az Európai Unió népessége 1,3 millió fővel 508,2 millióra nőtt tavaly. Mivel a születések és a halálozások eredője 161 ezer, a növekedés zömmel a bevándorlásnak köszönhető.

Az Unió 28 tagállama közül 16-ban nőtt, 12-ben pedig csökkent a népességszám. Utóbbiak közé tartozik Magyarország is, ahol 9,85 millióan éltek az év elején, szemben a 2014 eleji 9,88 ezerrel, vagyis majdnem 30 ezres volt a népességfogyás. Ennek az adatnak az 1000 lakosra vetített értékével Magyarország a 20 helyen áll. Nálunk rosszabb helyzetben olyan országok vannak, mint a gazdasági nehézségekkel küzdő Görögország és Portugália, de két balti államban, Romániában, Bulgáriában és Horvátországban is gyorsabb volt a népességfogyás üteme.

A népességszám változása az EU tagállamaiban (Forrás: Eurostat)

Ha csak a születések és a halálozások adatait nézzük, akkor egészen más képet kapunk. A születések számát viszonyítva az összes "népmozgalmi eseményhez" (születések+halálozások), kiderül, hogy nálunk csak a románok és a bolgárok vannak rosszabb helyzetben. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az unióban nálunk a harmadik legrosszabb a születések és a halálozások egymáshoz viszonyított aránya.

Abból, hogy ismerjük a népességszám változását és a természetes folyamatok által generált demográfiai változásokat azt is tudjuk – legalábbis hozzávetőlegesen – hogy mit jelent a migráció az unió népességére nézve. Németországban például, ahol a természetes fogyás 0,22 százalékkal csökkentette a népességet, de mégis 0,5 százalékkal többen éltek az országban, mint egy évvel korábban, könnyű kiszámolni, hogy a migráció 0,72 százalékot jelentett. Angliában 0,33-at, míg Luxemburgban majdnem 2-őt.

Az EU egészében a születések száma meghaladta a halálozásokét, de a változás így is csak 0,03 százalékos, szemben a 0,22 százalékos teljes népességbővüléssel. Vagyis a migráció az EU-ban 0,19 százalékkal növelte a népességszámot. Magyarország szintén azok közé tartozik, ahol a migráció előjele pozitív, azonban csak 0,05 százalékkal növelte honfitársaink számát. 2012-ben ráadásul ez a szám 0,16 százalék volt, 2013-ban pedig 0,06. Vagyis nem csak jelentősége csökkent az elmúlt években, de az unióban sem nálunk jelenti a legnagyobb "problémát".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!