7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma folytatódik Brüsszelben a vasárnap kezdődött uniós csúcstalálkozó, melynek központi témája az adósságválság kezelése. A tagállamok kormányfői sorra érkeznek a belga fővárosba, magyar idő szerint kora este megkezdődött a csúcs.

Részünkről mára ennyi, remélhetőleg reggelre Brüsszelben is megszületik az egyezség, és jó hírrek szolgálhatunk a korán kelőknek.

22:11

Mégsem csak hallgatóznak a nagyágyúk? Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök személyesen tárgyal a bankok érdekképviseleti szervének, a Nemzetközi Pénzügyi Intézetnek (IIF) a szakembereivel annak érdekében, hogy megállapodás szülessen a görög adósságleírás mértékének és módjának kérdésében - írja az MTI az AFP francia hírügynökség információira hivatkozva.

22:09

Hiába a jó hangulat a tengerentúlon, a forint alig mozdul. Egy euró most 301,53 forintba kerül, a dollár 216,96-nál, míg a frank 246,17-nél áll. 

22:07

Bezárt a Wall Street: a Dow végül 1,39 százalékkal emelkedett tegnapi értéke fölé, az S&P 1,05 százalékot, míg a technológiai szektor Nasdaq indexe 0,46 százalékot javított. 

21:58

Helyreállítja az európai bankszektor iránti bizalmat az a megállapodás, amelyet az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői tanácsa szerda este ért el a bankok feltőkésítésének szabályairól - emelte ki Herman Van Rompuy, a tanács elnöke a 27-es körű ülés után kiadott közleményében. Hozzátette, hogy a megállapodás azt is jelenti: az ágazat szilárd lábakon áll majd. (MTI)

21:52

Elsőre meglepő információ a Financial Times tudósítójától: állítólag Merkel és Sarkozy titokban hallgatják a veszteségleírásról szóló tárgyalásokat a bankok és az uniós politikusok között, hogy aztán a megfelelő pillanatban közbelépjenek. Az mindenesetre vicces lenne, ha valóban ez lenne a forgatókönyv.

20:52

A Financial Times informátorai megerősítették, hogy Nicolas Sarkozy francia elnök holnap tárgyal Hu-Csintao kínai elnökkel. Az európai vezetők többek között Kínából, Brazíliából és más feltörekvő országokból várnak tőkét az EFSF kibővítéséhez. 

20:46

Az eddigi hírek alapján a bankok feltőkésítéséről és az EFSF-ről körvonalazódni látszik a megoldás, valószínűleg a görög papírokon való  veszteségleírásról folyhat a leginkább a vita. 

20:44

"Óvatosan fogalmaznék azzal kapcsolatban, hogy ma megszületik minden döntés. Közel a megállapodás, de néhány kérdésben még több időre van szükség" - mondta a csúcsról távozóban Donald Tusk lengyel miniszterelnök. Szerinte a mai ülés célja, hogy az EU politikai összefogását demonstrálja, és már csak technikai részletek maradjanak hátra. Ez alátámasztja azt az információt, mely szerint az EFSF bővítéséről csak novemberben lehet végleges döntés. 

20:34

Hiába az elmúlt percek jó hírei, a forint nem igazán talál magára. Az euró jegyzése most 301,48-nál áll, a dollárért 217,14 forintot, míg a svájci frankért 246,07 forintot kell adni. Ebből is látszik, hogy a frank az euróval szemben is erősödik, jelenleg 1,2259-nél áll a keresztárfolyam. 

20:27

Megállapodtak az uniós vezetők az európai bankok feltőkésítésének szabályaiban - közölte szerda este Brüsszelben újságírókkal Orbán Viktor miniszterelnök. A 27 EU-ország állam-, illetve kormányfőjének csúcstalálkozójáról távozva Orbán elmondta: Magyarországnak nem kell majd fizetnie más országok bajba jutott bankjaiért. A megállapodás értelmében ugyanis ha egy bank bajba jut, akkor először a részvényeseknek és a tulajdonosoknak kell helytállniuk, ha pedig az nem megy, akkor a nemzetállami költségvetéseknek. Ha ez utóbbi sem megy, csak akkor lehet európai pénzt igényelni, de ebben az esetben is olyan alaptól kell kérni a segítséget, amelyben Magyarország nem befizető. (MTI)

Orbán Viktor nem azért távozott, mert lezárták a csúcsot, az eredeti tervek szerint most kezdődik a 17 eurózóna-tag külön értekezlete. 

20:24

A Reuters által megszerzett megállapodás szerint ma nem lesz végleges megoldás az EFSF bővítéséről. A hírek szerint a politikusok két megoldást mérlegelnek, hogy ne kelljen növelni a tagállami hozzájárulást: a stabilitási alap vagy biztosítótársaságként, vagy úgynevezett speciális célú vállalatként működne a jövőben, de végső döntés csak novemberben lesz. Ezek szerint azt a megoldást már elvetették, hogy az EFSF bankként funkcionálna, hogy így hozzájusson az EKB forrásaihoz. 

20:06

Kína lehet a megoldás: több lap is megerősítette, hogy Kína kész lenne venni EFSF-kötvényeket, sőt úgy tudják, hogy a mai döntés után az EU vezetői pénteken Kínába utaznak a részletekről tárgyalni. A hírre erősödni kezdtek a Wall Street vezető indexei, a Dow most 1,02 százalékos pluszban van, míg a S&P 0,74 százalékkal áll keddi értéke felett.

20:04

A Financial Times információja szerint a görög adósságot harmadával csökkentenék. A jelenlegi 180 százalék feletti GDP-arányos szintről az évtized végére 120 százalék lenne a cél. Szakértők szerint ez azt jelentené, hogy a hitelezők nagyjából követelésük felét kellene, hogy veszteségként leírják.

19:47

Az MTI tudósítása szerint óvatos derűlátással nyilatkoztak az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői szerda este Brüsszelben kezdődött találkozójuk előtt az euróövezeti adósságválság megoldását célzó, átfogó stratégia megszületésének esélyeiről. A 27 EU-tagország vezetői közül megszólalók elsősorban azt hangoztatták, hogy még számos nyitott kérdést meg kell oldani. Hozzátették: mindenki azzal az eltökélt szándékkal érkezett a találkozóra, hogy kompromisszumra jussanak az átfogó megoldás érdekében.

19:37

A forint egyelőre nem tud magához térni a délutáni esés után, most 301,49 forintot kell adni egy euróért. A dollár 217,89 forintba, a svájci frank pedig 246,25 forintba kerül.

19:35

A negatív hangulatban a nyugat-európai tőzsdék is visszaestek: a londoni FTSE mindössze fél százalékos pluszban zárt, míg a frankfurti DAX nagyjából ugyanennyit veszített tegnaphoz képest. A Wall Streeten a kedvező nyitás után kerültek fölénybe az eladók, jelenleg a Dow 0,43 százalékkal, a S&P pedig 0,18 százalékkal áll keddi értéke felett.

19:30

Délután komoly zuhanás bontakozott ki a nemzetközi részvénypiacokon, a hangulat romlását az érzékenyebb devizák, mint például a forint is megérezték. Itthon a BUX index több mint 2,5 százalékos mínuszban zárt, míg az euró árfolyama 302 forint felett is járt. A Bloomberg információi szerint a pesszimizmus oka az lehetett, hogy még mindig ellentét van a bankok és Brüsszel között, néhány pénzintézet ugyanis nem szívesen vállalná az 50 százalékos veszteségleírást.

Háttér
Ma folytatódik Brüsszelben a vasárnap kezdődött uniós csúcstalálkozó, melynek központi témája az adósságválság kezelése. A tagállamok kormányfői sorra érkeznek a belga fővárosba, magyar idő szerint kora este megkezdődött a csúcs. A piacok leginkább az Európai Pénzügyi és Stabilitási Eszköz (EFSF) kibővítését, a bankok feltőkésítését és a szabályozott görög csőd bejelentését várják a várhatóan éjszakába nyúló tanácskozástól.

Az EFSF kapcsán korábban arról lehetett olvasni, hogy a jelenlegi 440 milliárd eurós összeg akár 2000 milliárdra is nőhet, azonban ekkora bővítésre kicsi az esély. A hét elején német ellenzéki politikusok az Angela Merkel kancellárral folytatott tárgyalások után 1000 milliárd eurós mentőalapot valószínűsítettek, a hírek szerint szerda délután a Bundestag is rábólintott a bővítésre.

A bankok feltőkésítése a becslések szerint százmilliárd euróba kerülhet, a vita egyelőre azon megy, hogy ezt miből fedezzék. Mivel a francia bankoknál van a legnagyobb probléma, ezért Párizs amellett érvel, hogy ezt is az EFSF fizesse, az Európai Bizottság véleménye szerint viszont elsősorban a piacról, másodsorban a tagállamoktól és csak legvégső esetben a stabilitási alaptól kapjanak pénzt a bankok.

A görög adóssággal kapcsolatban egyelőre a sajtóban annyi szivárgott ki az utóbbi hetekben, hogy 40-70 százalék között lehet a veszteségleírás mértéke. Ez gyakorlatilag államcsődnek felelne meg, hiszen Athén bevallaná, hogy nem tudja visszafizetni hiteleit. Korábban az IMF azt mondta, hogy ha 50 százalék alatti veszteséget írnak le a hitelezők, akkor ők kiszállnak a görög hitelcsomagból, ezt valószínűleg nem fogja megkockáztatni Európa. Egyébként a bankok feltőkésítésére éppen a görög papírokon jelentkező leírások miatt lesz szükség.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!