5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy pénzügyi felfordulással kezdődött a 2015-ös év, szerencsére a magyar gazdaság - a korábbiakhoz képest - már csak kevésbé volt érintett benne.

A 2014-es év végi összefoglalónkat a lakossági hitelek elszámoltatásával, illetve a devizahitelek forintosításával zártuk. Idén viszont ezzel indítunk, mivel úgy ítéljük meg, a jókor időzített forintosítás volt a 2015-ös év legfontosabb eseménye. Nem véletlenül választotta meg a régió legjobb pénzügyminiszterének Varga Mihályt az Euromoney szaklap Emerging Markets kiadványa, amely a díj odaítélésének indokaként kiemelte, hogy a kormány tökéletesen időzítette a lakossági jelzálogalapú devizahitelek forintosítását.

2015 január 15-én, egy csütörtöki délelőttön a Svájci Nemzeti Bank (SNB) ugyanis úgy döntött, hogy elengedi a frank árfolyamát, vagyis nem tartja tovább az 1,2-es küszöbszintet az euró-svájci frank árfolyamában. A hírre, amelyet a svájci Swatch-csoport vezére szökőárnak, Zsiday Viktor pedig egyenesen fejlövésnek (Svájci frank boom (a fejbe)) titulált, elszabadult a frank árfolyama és - a kényszerlikvidálások hatására is - egészen 0,85-ig száguldott az EUR/CHF. Ezekben a pillanatokban - mivel a forint 327-ig gyengüld az euróval szemben - egy svájci frankért 430 forintot is meg kellett adni. Igaz, később a kurzus korrigált, de még a 290 forintos svájci frank árfolyam is 14 százalékkal magasabb volt a döntés előtt jellemző 255-ösnél.

Ez a 14 százalékos elmozdulás viszont már nem érintette a mintegy félmillió jelzáloghitellel rendelkező adóst, mivel a konverziós árfolyamot (256,5 forint a svájci frank-, 308,97 forint az euró-, és 2,163 forint a jenhiteleknél) már 2014. november 9-én, egy vasárnapi szerződés keretében a kormány, az MNB és a Bankszövetség rögzítette. Így - ugyan január közepén a forintosítás technikai lebonyolítása még nem történt meg,  arra csak február elsején került sor - a svájci jegybank döntésének nem volt hatása a magyar frankban eladósodott jelzáloghitelesekre. (Az autóhitelesekre igen, róluk majd később.)

Pedig ha két hónappal korábban hozta volna meg váratlan döntését az SNB, vagy ha a magyar gazdasági vezetők csúsztak volna ennyit, akár 70 százalékkal is magasabb lenne az adósok törlesztőrészlete a mostaninál, vagyis az elszámolást, forintosítást követőnél. Az MNB számításai szerint ugyanis, ha nem történt volna meg időben a forintosítás, akkor a magyar bankrendszer, illetve a gazdaság sebezhetősége lényegesen magasabb lenne. Ez pedig a forint euró árfolyamában is meglátszott volna. A 2008-as Lehman-csődöt, illetve a 2011-es eurózóna válság fokozatos eszkalálódását követően a forint az euróval szemben ugyanis több, mint 15 százalékkal gyengült.

Feltételezve, hogy az SNB döntése hasonló reakciót váltott volna ki a piacokon, akkor a 14 százalékos elmozdulás az euró-frank, és a 15 százalékos az euró-forint árfolyamában, együttesen már 31 százalékos törlesztőrészlet emelést generált volna. (Az MNB szerint egyébként egy frankhiteles törlesztőrészlete a forintosítást és az  elszámolásokat követően 25 százalékkal csökkent.)

A jegybank fenti ábrája azt mutatja, hogyan változott, illetve változott volna egy olyan adósnak a törlesztőterhe, aki 2007. júniusában 6,8 millió forintnak megfelelő svájci frankot vett fel 20 éves futamidővel, mindenkori törlesztőrészletét rendben fizette, és 2 százalékpontot nem megahaladó kamatemelést szenvedett el a hitelfelvétel és az elszámolás között. Az ábrán látható „kék zászló” azt mutatja, hogy különböző sokkok (0, 15, 30 százalékos elmozdulás az euró-forint árfolyamában) milyen mértékű törlesztőrészletet eredményezhettek volna a forintosítás nélkül.

Az autóhitelesek megérezték

Nem jártak viszont jól a svájci frankos gépjárműhitelesek, akiknek majd egy éven keresztül a megugrott törlesztőrészleteket kellett fizetniük. Ugyan az összesített tartozásuk 300 milliárd forint környékén volt az év közepén, amely összeg a pénzügyi rendszer stabilitására nem jelent veszélyt, a 250 ezer érintett miatt az MNB azonban már nyáron felvetette a probléma rendezésének szükségességét. Már csak azért is, mert ezeknek az adósoknak a jelentős része (30 ezer ember) rendelkezik jelzáloghitellel is, így a fertőzési kockázatok is jelentősnek mondhatók.

A kormány szeptember közepén a Parlament elé is terjesztette az autóhitelek forintosítását, amely az augusztus 19-i árfolyamon rögzíti az átváltást, de úgy, hogy a pénzügyi intézmények elengedik követeléseik azon részét, amennyivel a piaci árfolyam meghaladja a devizaalapú jelzáloghitelek forintosításánál alkalmazott árfolyamot. Vagyis a devizaalapú autóhiteleket is a jelzálogalapú hitelekkel azonos árfolyamon forintosítják. (256,5 forint a svájci frank-, 308,97 forint az euróhitelek esetében.)

A törvény értelmében a még élő szerződéssel rendelkező fogyasztók december 15-éig kapták meg azt az elszámolási értesítőt, míg akiknek követeléskezelőnél van a szerződésük, január 15-ig kapnak értesítőt.

A forintosítás egyébként 10-15 százalékos törlesztőrészlet csökkenést eredményezhet a legtöbb adósnál, azonban azoknál, akik késedelembe estek, vagy árfolyamgyűjtős - úgynevezett bullet konstrukciójuk - van, növekedhet a törlesztőrészlet. Ugyanakkor az ő esetükben is lehetőség van a futamidő hosszabbítására.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!