4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A válság óta 20 százalékos volt kumuláltan a pénzromlás mértéke hazánkban, de volt olyan fogyasztási cikk, mely ennek több mint hatszorosával drágult.

A Központi Statisztikai Hivatal havonta közli a főbb termékek esetében az átlagos fogyasztói árakat. Az adatbázis alapján megvizsgáltuk, hogy a válság óta eltelt időben mi volt az a termék, mely a legnagyobb mértékben drágult, és némi meglepetésünkre találtunk néhány olyat is, melyért kevesebbet kellett fizetnünk 2013 januárjában, mint 2009 első havában.

2009-es bázison nézve a pénzromlás üteme Magyarországon 20 százalékos volt, tehát elméletben átlagosan ennyivel kell többet kiadnunk a teljes fogyasztói kosárban szereplő termékekért, illetve szolgáltatásokért. A gyakorlatban azonban, ahogy rövid kalkulációnk alapján kiderült, többségében ennél az átlagos szintnél jóval nagyobb mértékben drágultak meg alapvető termékek.

A leginkább drágultak... 

Az adatok alapján 2009 januárjához képest majdnem két és félszer lett drágább az 50x100 centiméteres nagyságú frottírtörülköző. Míg 4 évvel ezelőtt 1060 forintba került darabja, idén januárban átlagosan 2440 forintot kellett fizetni érte. Ez a tétel talán annyira még nem is tud sokkolni, a listánk második és harmadik helyén állók viszont annál inkább.

81 százalékkal lett drágább az eltelt időben ugyanis a 95-ös benzin literje; 2009 év elején még 232 forintért vehettünk egy litert, januárban átlagosan 419 forintot kellett kiadnunk érte. A benzin ára egyébként pont 2008 nyarán került akkori csúcsára, és 2009 elejére jelentősen visszakorrigált, ami amúgy igaz a gázolajra is. Az idén januári 428 forintos átlagára 74 százalékkal nagyobb a korábbi 246 forintnál. Január óta pedig az áremelkedés csak folytatódik, hiszen a legfrissebb információk szerint pénteken ismét 3 forinttal drágul a benzin, és már 20 forinttal fogja meghaladni az egy hónappal korábbi árat. A gázolaj ellenértéke bár most nem fog változni, de így is már 6 forinttal drágább a januári átlagnál. Az üzemanyagok árváltozásában jelentős tényező volt az áfa, és a jövedéki adók időközi emelése is.

A negyedik legjobban drágult fogyasztási cikk a burgonya, melynek 164 forintos kilónkénti ára 69 százalékkal haladja meg a négy évvel ezelőtti szintet, ezt követi a Symphonia cigaretta. Ezért 2009 év elején még 467 forintot kellett kiadni, idén viszont már 738 forint volt egy doboz átlagára, vagyis 58 százalékos drágulás következett be. Ennek magyarázata szintén az eltelt évek alatt elrendelt jövedéki adóemelésekben rejlik.

Szinte hozzánk vágják az LCD televíziót

Némi meglepetésünkre ugyanakkor találtunk néhány olyan terméket is, melyért idén már kevesebbet kell fizetni, mint 2009 elején kellett. Legnagyobb mértékben a 76-82 centiméteres képátmérőjű LCD televízió lett olcsóbb, hiszen míg idén 88 200 forintért hozzájuthatunk, négy évvel ezelőtt még 136 620 forintot kellett átlagosan kiadni érte. Az árcsökkentés egyébként érthető, hiszen részben a műszaki cikkek az újabb modellek megérkeztével rendre veszítenek értékükből, másrészt a tartós fogyasztási cikkek kiskereskedelmi volumene is csökkenő tendenciát mutat, tehát a kereskedőknek nincs is más lehetőségük, mint az árak mérséklése.

Majdnem negyedével lett olcsóbb a fél kilós sertészsír, a korábbi 591 forint után már átlagosan 449 forintért elérhető volt idén januárban. Egy másfél literes ásványvizet pedig 107 forintért vehetünk meg az évekkel ezelőtti 120 forint után - a változás 10 százalékos csökkenés. 8,8 százalékkal lett olcsóbb a 170-185 literes hűtőszekrény is, melynek magyarázatát már az LCD televízió esetében is kifejtettük. Az ellenértéke 63 400 forintról 57 840-re mérséklődött.

A listán egyébként mindössze két olyan termék található, melyet ugyanannyiért vehetünk meg ma is, mint a válság kitörését követő időszakban. A Magyar Nemzet változatlanul 145 forintba került idén januárban, ahogy a félbarna kenyér kilója is megegyezik a 2009 januári ellenértékkel, a 251 forinttal. A napilapnak egyébként a csökkenő reálérték mellett a drasztikusan eső értékesített példányszám is komoly fejfájást okozhat.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!