3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyetlen hónap alatt megváltoztak a számok a munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkárnál.

Az MTI tudósítása szerint múlt héten egy szombathelyi előadásában azt mondta Cseresnyés Péter, a munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár, hogy az elmúlt 10 évben több mint 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma Magyarországon. Ezt annak rendje és módja szerint lényegében az összes portál változtatás nélkül lehozta, miközben egy hónappal korábban teljesen mást nyilatkozott az államtitkár, sőt 12 nappal korábban maga a nemzetgazdasági miniszter is.

Ők a legtöbbet kereső politikusok

2016.09.29
Az elmúlt 10 évben több mint 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma
(Cseresnyés Péter)

2016.09.17
"Az elmúlt hat évben 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma" (Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter)

2016.08.30
"Az elmúlt hat évben több mint 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma" (Cseresnyés Péter)

Felmerül a kérdés, hogy most vajon melyik az igaz? Első ránézésre 2:1 arányban a hat év alatt mért változat nyerne, sőt még második ránézésre is. A kormány részéről ugyanis meglehetősen szokatlan lépés lenne a legutóbbi 10 éves időszak változását kommunikálni. Jellemzően 2010 a vetítési alap, vagy a jól ismert, ám mára - egyelőre - használhatatlan "elmúlt 8 év".

Mit mondanak a számok?

A legfrissebb adatok szerint az augusztussal záródó három hónap átlagában a 15-74 éves korosztályban 4,386 millió foglalkoztatott volt Magyarországon. 2006 azonos időszakában 3,94 millió, vagyis a 10 év alatt bekövetkezett növekedés "mindössze" 445,8 ezer fő.

Ha 2010 azonos időszakához mérjük a változást, akkor már közelebb járunk a kommunikált számokhoz, hiszen 628,6 ezer fős a növekedés.

A teljesen helyes adatot azonban akkor kaphatjuk meg, ha a szakmailag helytelen bázisidőszakot vizsgálunk. Az adatokból kiderül ugyanis, hogy egy nyári időszakot hasonlítottak össze egy tavaszival, ami főleg a munkaerőpiac esetében nem túl szerencsés. Erős szezonalitás figyelhető meg az éven belüli lefutásban. Az év első fele jellemzően gyengébb számokat produkál - alacsonyabb foglalkoztatottságot és magasabb munkanélküliséget -, míg a nyári kora őszi hónapok hozzák a piac éven belüli tetőzését, vagyis a legjobb adatokat.

Tehát ha a 2010-es kormányváltás idejéhez, vagyis az április-június háromhavi átlaghoz viszonyítunk, akkor 657,5 ezer fős a növekedés.

Most tehát ezt egy kicsit félrenézte az államtitkár úr, ha az MTI tudósításába nem csúszott esetleg egy kis hiba.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!