Az MTI tudósítása szerint múlt héten egy szombathelyi előadásában azt mondta Cseresnyés Péter, a munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár, hogy az elmúlt 10 évben több mint 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma Magyarországon. Ezt annak rendje és módja szerint lényegében az összes portál változtatás nélkül lehozta, miközben egy hónappal korábban teljesen mást nyilatkozott az államtitkár, sőt 12 nappal korábban maga a nemzetgazdasági miniszter is.
Ők a legtöbbet kereső politikusok
2016.09.29
Az elmúlt 10 évben több mint 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma (Cseresnyés Péter)
2016.09.17
"Az elmúlt hat évben 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma" (Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter)
2016.08.30
"Az elmúlt hat évben több mint 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma" (Cseresnyés Péter)
Felmerül a kérdés, hogy most vajon melyik az igaz? Első ránézésre 2:1 arányban a hat év alatt mért változat nyerne, sőt még második ránézésre is. A kormány részéről ugyanis meglehetősen szokatlan lépés lenne a legutóbbi 10 éves időszak változását kommunikálni. Jellemzően 2010 a vetítési alap, vagy a jól ismert, ám mára - egyelőre - használhatatlan "elmúlt 8 év".
Mit mondanak a számok?
A legfrissebb adatok szerint az augusztussal záródó három hónap átlagában a 15-74 éves korosztályban 4,386 millió foglalkoztatott volt Magyarországon. 2006 azonos időszakában 3,94 millió, vagyis a 10 év alatt bekövetkezett növekedés "mindössze" 445,8 ezer fő.
Ha 2010 azonos időszakához mérjük a változást, akkor már közelebb járunk a kommunikált számokhoz, hiszen 628,6 ezer fős a növekedés.
A teljesen helyes adatot azonban akkor kaphatjuk meg, ha a szakmailag helytelen bázisidőszakot vizsgálunk. Az adatokból kiderül ugyanis, hogy egy nyári időszakot hasonlítottak össze egy tavaszival, ami főleg a munkaerőpiac esetében nem túl szerencsés. Erős szezonalitás figyelhető meg az éven belüli lefutásban. Az év első fele jellemzően gyengébb számokat produkál - alacsonyabb foglalkoztatottságot és magasabb munkanélküliséget -, míg a nyári kora őszi hónapok hozzák a piac éven belüli tetőzését, vagyis a legjobb adatokat.
Tehát ha a 2010-es kormányváltás idejéhez, vagyis az április-június háromhavi átlaghoz viszonyítunk, akkor 657,5 ezer fős a növekedés.
Most tehát ezt egy kicsit félrenézte az államtitkár úr, ha az MTI tudósításába nem csúszott esetleg egy kis hiba.
Székely Sarolta
mfor.hu