4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavaszi-nyár eleji rossz időjárás miatt fokozódott a mezőgazdasági termékek drágulásának üteme augusztusban – a gabona ára harmadával, a burgonyáé pedig csaknem kétharmadával volt magasabb az egy évvel korábbinál. A folyamatos drágulás - mérsékelten – az élelmiszerek árában is megjelent, illetve meg fog jelenni. Mfor.hu háttér.

Augusztusban is folytatódott a tavaszi, illetve nyár eleji rossz időjárásra visszavezethető, komoly mértékű áremelkedés az agrártermékeknél, derül ki a KSH hétfőn közölt adataiból.

Ezen áruknál a termelőiár-szint összességében 20,1 százalékkal volt magasabb idén augusztusban a tavalyi nyolcadik hónaphoz képest - a növényi termékek árszínvonala 31,7, az élő állatok és állati termékeké 3,2 százalékkal nőtt.

Nagyon drágul a gabona

A növényi temékeken belül  a gabonafélék termelői ára 33,8 százalékkal emelkedett - az eddigi csúcsot jelentő júliusban még "csak" 14 százalék volt a drágulás üteme. A nagyrészt már új betakarítású búza felvásárlási ára 41 900 Ft/tonna volt, egy tonna kukoricaért - melynek a szedése még nem kezdődött el - pedig 39 100 forintot kellett adni augusztusban.


Az ipari növények termelői ára 15,3 százalékkal lett magasabb az egy évvel korábbihoz képest, ezen belül az olajnövények ára 24,7 százalékkal emelkedett.

Rekordszintű áremelkedés a krumplinál 

A burgonyánál 65,5 százalékos növekedés következett be, ami szintén rekordnak számít az idei év előző hónapjainak áremelkedésével összehasonlítva. A zöldségfélék árai viszont csak 21,2 százalékkal lódultak meg, ami az árnövekedés ütemének lassulását jelzi a júliusi csaknem 40 százalékhoz képest.

A zöldségfélék közül augusztusban legnagyobb súlya a görögdinnyének, a zöldpaprikának és az uborkának van - az első kettő ára 6,5, illetve 44,9 százalékkal nőtt, az uborkáé viszont 13,6 százalékkal csökkent.

A gyümölcsök termelői ára augusztusban 27,7 százalékkal kúszott felfelé egy évvel korábbhoz képest, ami nagyjából a júniusi drágulási ütemnek felel meg, viszont jelentősen elmarad a júliusi 55,1 százalékos áremelkedéstől. A gyümölcsféléken belül az őszibarack ára 24,1, a kajszibaracké 40 százalékkal növekedett.

Csökkent a vágóállatok ára

Ezzel ellentétes trendet mutat a vágóállatok termelői ára, amely 1,9 százalékkal mérséklődött 2010 nyolcadik hónapjában 2009 azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a vágósertés 5,8 százalékkal lett olcsóbb, a vágómarha 6,3 százalékkal drágult, a vágóbaromfi ára pedig lényegében nem változott.

2010 augusztusában az állati termékek árai 16,8 százalékkal emelkedtek, ezen belül a tyúktojás ára 3,8, a tejé 21,3 százalékkal nőtt.

A január-augusztusi időszakban összességében 8,6 százalékkal emelkedett az agrártermékek termelőiár-szintje az egy évvel korábbihoz viszonyítva - ez a növényi termékek árának 15,3 százalékos növekedéséből, illetve az élő állatok és állati termékek árainak 1,3 százalékos csökkenéséből adódott.

Ebben az időszakban minden megfigyelt növényi termékcsoportban drágulás volt tapasztalható - a gabonafélék ára 11,7, zöldségeké 24,5, a gyümölcsök ára 47,1 százalékkal lett magasabb 2009 azonos időszakához képest.

Ezzel szemben a vágóállatok termelői ára 4,9 százalékkal visszaesett - ez a vágósertés és a vágóbaromfi árának 9,8 és 1,4 százalékos csökkenéséből, valamint a vágómarha árának 1,9 százalékos növekedéséből ered. Az állati termékek árai 8,2 százalékkal nőttek az első nyolc hónapban előző év azonos időszakához képest, derül ki a KSH adataiból.

Drágult a kenyér - és tovább drágulhat

Részben az alapanyagok drágulása miatt az élelmiszerek ára is emelkedik - mégha nem is ilyen drasztikus mértékben. Szakértők szerint ennek oka, hogy a kereslet fizetőképessége továbbra is korlátozott - azaz a drasztikusan megdrágult termékeket már nem vennénk meg.     

A Népszabadság által idézett Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) árfigyelői tapasztalatából például kiderül, hogy szeptemberben a kenyerek (a saját pékségek és a beszállítók termékei is) kilónkénti ára 10-30 forinttal drágult nyolc áruház átlaga alapján. Ez 5-15 százalékos áremelkedést jelent, amit azonban a pékek és a molnárok még mindig kevésnek tartanak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!