Összesen 450 millió forintnyi uniós támogatást nyert el Kisvárda a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztésre. A Nádas-tó ökoturisztikai feljesztésére vonatkozó, 100 százalékos támogatottságú projektről a döntés még június 30-án született meg. A Nádas-tó 8 hektáros terület a kisvárdai vár szomszédságában, alapvetően horgásztóként találtunk rá hivatkozást, ahol a csónakhasználat is engedélyezett.
(Fotó: szabolcsmegye.com)
A beruházás során a XXI. századi turista igényeit is kiszolgáló vonzerőelemeket, élményelemeket jelentő technikai fejlesztéseket és interaktív bemutatási formákat, valamint környezetbe illő infrastrukturális feltételeket szeretnének kialakítani. A fejlesztés során több dologgal is próbálják majd a Nádas-tóhoz csábítani a turistákat.
"A tó bejáratánál egy fejjel lefele megépített tájház építése szolgálja a turisztikai, információs és látogatómenedzsment funkciók biztosítását" - olvasható a projekt leírásában.
Kapcsolódó anyag:
Vízi filmstúdió készül Seszták városában, Kisvárdán?
Lesz még csónakház is, és a vízi élővilág bemutatását is nagyívűre szabják, hiszen az majd "egy dupla falú - tóba süllyesztett akváriumban keretében történik". Egészen pontosan a látogatók egy "U" alakú akváriumban sétálva tekinthetik meg a tó flóráját és faunáját. Ha azonban valaki ódzkodna a "száraz merüléstől", akkor a helyszínen 3D-s dokumentumfilmek segítségével tájékozódhat az "attrakcióra jellemző" állatvilágról.
mfor-kommentár: ennél a pontnál ismét szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az U-alakú akváriumot egy egyszerű horgásztóban helyezik el. Így a látogatók megcsodálhatják a hínárokat, pontyokat, csukákat, süllőket és a többi jellemző, tóban élő halfajtát.
Ha azonban mindez még nem lenne elég, a tó környezete is megújul többek között olyan megszokott elemmel, mint például számos vízbe nyúló pihenőhely (szerk.: köznapi néven stégek?). Kuriózum pedig a kilátó lesz, amit szintén szeretnének megvalósítani a fejlesztés keretén belül, de jut pénz fa tanösvény kialakítására is.
(Fotó: Google Maps)
És turisztikai "központhoz" illő kötelező elemeket is létrehoznak, lesznek parkolók, kiszolgáló utak, játszótér, látogatóközpont gyermekjátszó helyiséggel és pelenkázóval.
"A fejlesztés megvalósulása esetén egy olyan látványelemmel lesz gazdagabb a település, ami remekül kiegészíti majd a Várfürdő nyújtotta rekreációs lehetőségeket, s a terület turisztikai vonzerejét is megnöveli" - ezt már Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere nyilatkozta a szon.hu-nak a fejlesztések kapcsán.
Az elmúlt években nem ez volt az egyetlen uniós pályázat, amit a Nádas-tóval kapcsolatban elnyert a város. 2015 végén kaptak 200 millió forint uniós támogatást a tó élőhelyvédelmi célú helyreállítására. A projekt indítványozásának alapját az a tény adta, hogy a használaton kívüli, tőzeges, gyomos, nádas növényzettel teljesen benőtt területen, jelentős élőhely pusztulásnak lehettünk szemtanúi az utóbbi időben. A támogatásból a tó 13 hektáros területén lepelelkotrást végeztek el, megerősítették a földműveket, felújították a műtárgyakat, üzemi utat alakítottak ki, őshonos facsemetéket telepítettek és füvesítették a parti sétányt. Ezt is figyelembe véve a tó fejlesztésére eddig 650 milliós uniós támogatást fordítottak.
Székely Sarolta
mfor.hu