5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyjából a bankadó kétszeresére, 400 milliárd forintra rúgó megszorításokra lehet szükség ahhoz, hogy jövőre teljesüljön a vállalt 3 százalék alatti államháztartási hiány - vélik a Raiffeisen Bank elemzői. A cég szakemberei szerint az őszre tervezett második gazdasági akcióterv ezekről a megszorításokról szólhat, akár fizetéscsökkentés is jöhet a közszférában vagy a szociális juttatásokat csökkentheti a kormány. Mfor.hu-háttér.

"Az Orbán-kormány gazdasági intézkedései alapvetően kedvező irányt jelölnek meg, egyszerre szolgálják az alacsony államháztartási hiány elérését, valamint a gazdaság új, kedvezőbb pályára állítását. Idén ennek nyomán teljesíthető a korábban vállalt 3,8 százalékos hiánycél" - olvasható a Raiffeisen Bank elemzésében. Ugyanakkor a szakértők szerint kritikus három hónap elé néz a kormány, ugyanis a jövő évi tervek teljesítéséhez megszorításokra lesz szükség.

Jó irányba mutat a 29 pont

"Az akcióterv értékelésekor azt a kérdést célszerű feltenni, hogy a magyar gazdaság problémáit az egyes intézkedések elmélyítik-e, vagy inkább orvosolni igyekeznek azokat" - emelik ki a Raiffeisen szakemberei a június elején bejelentett 29 pontos akciótervvel kapcsolatban. Szerintük alapvetően az utóbbiról van szó, hiszen a 29 pont mérsékli a túlságosan bonyolult, igazságtalan és torzító magyar adórendszer problémáit. A kisadók megszüntetése, az SZJA radikális csökkentése, a kedvezményes vállalati nyereségadó igénybevehetőségének kiterjesztése üdvözlendő, még akkor is ha sok részlet ma még tisztázatlan - olvasható az elemzésben.

Ősszel jöhet el a megszorítások ideje

A jövő évi költségvetést illetően a szakemberek véleménye már nem ilyen pozitív: "Ahhoz, hogy jövőre ne emelkedjék a hiány, további intézkedésre lesz szükség. Számításaink szerint nagyjából a bankadó kétszerese, közel 400 milliárd forint kellene az eredetileg vállalt 3 százalék alatti hiánycél teljesítéséhez" - olvasható a Raiffeisen elemzésében.

"Ez a megállapítás a jelenlegi folyamatokból adódik. A hétvégi események megerősítették ezt a vélekedésünket, hiszen arról lehetett hallani, hogy a kormány is nagyjából egy százalékkal fellazította volna a jövő évi költségvetést" - mondta az mfor.hu kérdésére Keszeg Ádám, a Raiffeisen elemzője.

Az adóintézkedések hatásának tükrében tehát az állami kiadások csökkentése elengedhetetlen ahhoz, hogy a vállalt hiánycélok teljesülhessenek. Az eleddig meghirdetett takarékossági lépések idén a GDP 0,5 százalékával javítják az egyenleget, így a vállalt hiánycél teljesülhet - vélik az elemzők.

A Raiffeisen Bank szakemberei szerint 2011-ben viszont kevés az esély arra, hogy az említett 400 milliárd forintra szélesebb társadalmi csoportok érdekeinek a sérülése nélkül szert lehessen tenni. "Magyarán szólva, nem a valóságtól elrugaszkodott feltételezés az, hogy az őszre tervezett második akciótervben akár jelentősebb megszorító intézkedések is szerepelnek majd (például állami elbocsátásokra, fizetéscsökkentésre a közszférában, szociális juttatások csökkentésére stb.), sőt valószínűnek tartjuk, hogy az SZJA-csökkentés csak fokozatosan fog megvalósulni" - olvasható a harmadik negyedéves előrejelzésben.

Keszeg Ádám kérdésünkre elmondta: a bérek csökkentését úgy lehet a legkevésbé fájdalmasan meglépni, ha az adórendszer változásának köszönhetően lényegében változatlan nettó bér mellett a bruttó béreket csökkenti a kormány.

Keszeg szerint ugyanakkor hatékonyabb megoldás a kormány részére, az amúgy is folyamatosan bővülő közszférában leépítéseket alkalmazni, bár ez jelentős politikai támadási felületet ad az ellenzék kezébe, a Fidesz egymillió munkahelyteremtő választási ígérete miatt.

"A jövő évi adóelképzelések még nagyon bizonytalanok. Ott van például a családi adózás, melynek még nem ismerjük a részleteit: jelenhet akár 500 milliárdos bevételkiesést, de mondjuk 50 milliárdost is attól függően, hogyan valósítják meg. A másik komoly bizonytalanság a szuperbruttó, melynek teljes eltörlése számításaink szerint 300 milliárdot venne ki a költségvetésből" - vázolta fel kérdésünkre Keszeg Ádám.

"A bankadó teljesen külön kezelendő. Ennek az adónak a kivetése mással nem magyarázható, mint azzal, hogy Magyarország nem engedheti meg magának az államháztartási hiány elszállását. A tervezett 200 milliárd forint a GDP 0,7 százalékával javítja az államháztartási egyenleget. Nagyon sok helyről érte kritika az intézkedést, és nyilvánvaló kedvezőtlen mellékhatásokkal szükséges számolni, amelyekre egyebek mellett a Költségvetési Tanács, a Monetáris Tanács is felhívta a figyelmet" - olvasható az elemzésben.

Szinte lehetetlen meggyőzni az Uniót

A megszorításokat csak akkor kerülhetnénk el, ha sikerülne meggyőzni a nemzetközi szervezeteket, és feljebb alkudni a jövő évi hiánycélt. Ebből a szempontból az Európai Unió ígérkezik kemény diónak, hiszen hazánk ellen hat éve folyik túlzott deficiteljárás 3 százalék feletti hiány miatt. Ezt az eljárást három évente vizsgálják felül, és arra még nem volt példa az EU-ban, hogy valaki másodszor is megkapja a hosszabbítást. Éppen ezért mi sem reménykedhetünk kedvező elbírálásban.

"Szerintem az EU nem menne bele a költségvetés fellazításába. A Nemzetközi Valutaalapot még talán meg lehetne győzni egy középtávú stratégiával" - mondta kérdésünkre Keszeg Ádám.

"Nem lehet tehát Magyarországgal kesztyűs kézzel bánni, rossz precedenst teremteni, nem lehet azt az üzenetet küldeni a többi tagországnak, hogy nem kell mégsem 3 százalék alá mérsékelni a hiány (vagy legalábbis nem a következő 3-4 évben), nem lehet azt az üzenetet küldeni a világnak, hogy nem tudja magát komolyan venni az EU" - írják az elemzésben a Raiffeisen Bank szakemberei.

A bank elemzői szerint az esetleges új IMF-hitelmegállapodásnak csak jelképes üzenettel bírna, arra lenne jó, hogy demonstráljuk, hogy Magyarország jó úton halad.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!