3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz vezetők arra készülnek, hogy egy fekete-tengeri gázvezeték tervét is megvitatják az Európai Bizottság Szentpétervárra látogató elnökével.

Viktor Zubkov, a Gazprom orosz vállalat igazgatótanácsának elnöke kedden tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az orosz kormány és az államfő az Európai Unió tagállamaival igyekszik megállapodni egy olyan, a Fekete-tengeren keresztül húzódó gázvezeték megépítéséről, amelyen orosz földgázt szállítanának Dél-Európába.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke "értelmes ember, és meg kell értenie, hogy (a déli gázvezetéknél) nincs jobb megoldás a dél-európai gázszállításra" - hangoztatta Zubkov, utalva arra, hogy az alternatív vezetékek kiépítését célzó kísérletek rendre kudarccal végződtek.

Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint Zubkov úgy ítéli meg, hogy az orosz hatóságoknak és vállalatoknak az unióval folytatott "kitartó és megfeszített munkája eredményre vezethet". A fő kérdés annak eldöntése, hogy melyik az a harmadik ország, vagy melyek azok a harmadik országok, ahol az Oroszországból induló és a Fekete-tenger alján futó gázvezeték a felszínre bukkan és eljut Görögországig.

Zubkov három lehetőséget is felvázolt. Ha a Krímen keresztül fektetik le, rövid tengeri szakasz után Romániában érhet partot a vezeték. Szóba jöhet Bulgária is, bolgár tisztviselők éppen áprilisban jelentették be, hogy küszöbön áll a Déli Áramlat gázvezeték projektjének újraélesztése, ám ezt később hivatalosan cáfolták. Törökország esetében pedig az orosz-török kapcsolatok normalizálását kellene kivárni. A Gazprom többször megerősítette saját dokumentumaiban, hogy kitart a Török Áramlat mellett, igaz politikai fenntartásokkal.

Jean-Claude Juncker Oroszországban részt vesz a Szentpéterváron június 16-án kezdődő nemzetközi gazdasági fórumon. Vlagyimir Putyin orosz államfő 2014 december elején Ankarában jelentette be, hogy Oroszország eláll a Déli Áramlat gázvezeték megépítésétől és Törökország felé viszi az orosz gázt. Januárban ki is jelölték a Török Áramlat nevet viselő gázvezeték útvonalát, amely 660 kilométer hosszan a Déli Áramlat vezeték nyomvonalán halad, majd 250 kilométer hosszúságban új nyomvonalon, Törökország európai részébe vezet. A vezeték építését azonban az év végén felfüggesztették az Oroszország és Törökország között kirobbant diplomáciai-politikai válság miatt, ráadásul gazdasági viták is nehezítették a projekt előrehaladását.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!