"Mennyit utaznak az állam kontójára?" - Józsa István MSZP-s képviselő tette fel ezt a kérdést minden minisztériumnak, a válaszok a napokban érkeztek meg. Az összesítésekből az derül ki, hogy a nyolc minisztérium az év első felében összesen 1,922 milliárd forintot költött utazásokra. Illetve ez csak hét minisztérium adata, ugyanis a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) nem tette közzé a számokat. "A képviselő úr által kért adatokat tárcánkra, illetve a minisztérium felügyelete alá tartozó intézményekre, valamint az állami tulajdonú gazdasági társaságokra vonatkozóan összeállítottuk. Az adatokat levelem mellékleteként megküldöm képviselő úr részére" - olvasható az ő válaszukban. Utána azonban nem következik semmilyen melléklet.
A legtöbb pénzbe a Honvédelmi Minisztérium (HM) utazásai kerültek, ők összesen 601,9 millió forintot fordítottak erre a célra. Persze ebben nagyrészt nem a minisztériumi vezetők utazásai vannak benne, hanem a katonák kiutaztatása különböző hadgyakorlatokra, nemzetközi missziókra. Az utazásra fordított összegeken belül a nemzetközi gyakorlatok költségei tették ki a legnagyobb tételt, ez több mint 310 millió forint volt fél év alatt.
Bármilyen meglepő, az utazási költségek tekintetében a Külügyminisztérium még a dobogóra sem fér fel, a második helyen a vidékfejlesztési tárca áll 326,6 millió forintos költséggel. Ezen belül 186,5 millió forintot tett ki a repülőjegyek ára, 59,4 milliót a szállások és 49,1 milliót pedig a napidíjak vittek el. A fennmaradó összeget egyéb utazási költségekre, például benzintérítésre és reprezentációs költségekre költötte el a tárca.
A harmadik helyen alig lemaradva a VM-től áll a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), mely 322,9 millió forintból utazott. Ezen belül a legnagyobb összeget, 146,2 millió forintot a minisztérium igazgatása költötte el, a többi jutott a háttérintézményekre és az állami tulajdonú vállalatokra. A Külgazdasági Hivatal például 59,9 millió forintból, míg az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 45,3 millióból utazgatott az első félévben. A minisztérium utazásainak nagy többsége Belgiumba történt, vagyis az EU-s tanácskozások és ülések vittek el vélhetően sok pénzt. A 322 milliós összegből egyébként 194,7 milliót repülőjegyre, 81,1 milliót szállásra és 47,1 milliót napidíjra fizettek ki.
A kormányon belüli "toplista" negyedik helyén még mindig nem a külügy áll, hiszen a Belügyminisztérium és intézményei összesen 222,74 millió forintot költöttek el. Emellett valószínűleg már nem jutott pénz egy működő szkennerre, mivel a tárca által benyújtott adatokban a részletek olvashatatlanok. Az már más kérdés, hogy az utazási kiadásokat firtató kérdésre adott válaszból úgy kellett kihámozni a lényeget, hiszen a bútor- és autóbeszerzés költségeit is beleírták.
A már sokat emlegetett Külügyminisztérium az általa közölt adatok szerint 217,4 millió forintot költött el utazásokra állami pénzből, emellett volt 55 millió olyan kiadásuk, amit az EU megtérített. A többi tárcához hasonlóan itt is a repülőjegyek vitték el a legnagyobb összeget, nevezetesen 124,7 millió forintot, miközben szállásra 38,3 milliót, napidíjra pedig 54,4 milliót fordítottak. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) saját bevallása szerint 145,9 millió forintnyi pénzt utazott el fél év alatt, ebből 110,5 millió volt az állami kiadás, a többit szintén megtérítették nemzetközi szervezetek.
A legtakarékosabb tárca címet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) nyerte el, ők 84,76 millió forintból oldották meg az utazásukat fél év alatt. Ezen belül 55,2 milliót tettek ki a repülőjegyek, 13,4 milliót a szállásköltségek, 9,8 milliót pedig a napidíjak. A fennmaradó összeget reprezentációs célokra fordította a tárca.
mfor.hu