3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szociális ellátás átlagos bérei a közszféráénak még a felét sem érik el. Négy év alatt ezer forintot nőtt az átlag.

A szociális ellátás helyzete és a bérek évek óta vitatémát jelentenek, de messze nem tűnik megoldottnak az ott dolgozók helyzete, miközben az oktatásban és az egészségügyben legalább némi változás történt a béremelések tekintetében. Cikkünkben a szociális ellátásban dolgozók nettó béreinek alakulását hasonlítjuk össze a közszférával és a nettó minimálbér alakulásával.

Négy év alatt ezer forintos béremelkedés

2012 és 2016 között a szociális ellátásban dolgozók átlagos éves nettó bére 72 ezer forintról 73 ezer forintra változott. Ugyanebben az időszakban a nettó minimálbér 60 ezer forintról indulva érte el idén a 73 ezer forintot. Vagyis közel fél évtized alatt 13 ezres emelkedés történt a minimálbér esetében, míg a szociális dolgozók négy év alatt 1 ezressel, 1,4 százalékkal kerestek többet. Mivel ezen időszak alatt a kumulált infláció mértéke 7,3 százalék volt, az ágazati bérek reálértéke jelentősen csökkent. A helyzet romlását jól szemlélteli, hogy a szociális dolgozók bére mostanra párszáz forinttal elmarad a jelenlegi minimálbértől, miközben 2012-ben még annak 119 százaléka volt.

A drasztikus csökkenések 2013 végén, 2014 elején következtek be, amikor 25 százalékkal zuhatnak a fizetések a szociális ellátásban, amit az óta sem tudott kipihenni az ágazat.

Szép gyarapodások voltak a közszférában

Fontos hozzátenni azt is, hogy a közszférában dolgozók nettó bérének átlagos éves változására is hatással volt a gazdasági válság, de 2015-től kezdve egyenes emelkedés volt a bérekben. Tehát 2014 decemberében átlagosan nettó 143 ezer forintot kerestek a közszférában, ami 2016 júniusára 154 ezer forintra emelkedett. Látható, hogy a közszférában bekövetkezett bérnövekedéstől elmarad a szociális dolgozók bérének emelkedése.

Amennyiben a szociális ellátásban dolgozók nettó bérét összevetjük a közszféra átlagával, akkor mélyrepülés rajzolódik ki 2012-től kezdve. Ez 2016 júniusára beállt 47 százalékra, azaz a szociális bérek a költségvetés átlagának felét sem érik el. 

Nem is csoda hát, hogy az ezen a területen dolgozók mielőbbi egyeztetést sürgetnek a kormánnyal a súlyos helyzetre tekintettel. Ráadásul a helyzetet tovább élezi, hogy a szociális életpályamodellről való tárgyalás a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság sztrájknyilatkozat szerint lekerült a tárgyalási pontok közül.  A Sztrájkbizottság úgy döntött, hogy a szociális ágazatnak 2016-ra beígért bérrendezés elmaradásával, továbbá az életpálya modell bevezetésének hiánya miatt ismételt sztrájkkövetelést hirdet szeptember kezdetével.

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!