A Generali Alapkezelő munkatársai a tanév során – október 12-e és március 31-e között –, havonta egy-egy alkalommal tartanak előadásokat a hat városban, amelyeken a diákok valós gazdasági és tőzsdei eseményeken keresztül, betekintést nyerhetnek a pénz- és tőkepiacok világába, valamint a gazdasági folyamatok alapvető összefüggéseibe. Az előadás-sorozatra és a bruttó 1,8 millió forintos összdíjazású virtuális Tőzsdejátékra október 11-ig regisztrálhatnak a diákok.
Az október 12-én kezdődő – egy bevezető, és öt tematikus előadásból álló – edukációs program keretében a diákok többek között a globális gazdasági válság kialakulásáról és hatásairól, a különböző befektetési lehetőségekről, továbbá a tőzsde és a részvénypiacok működéséről szerezhetnek hasznos ismereteket.
Az előadók például a februári előadáson a felelős hitelfelvételről beszélnek majd, s olyan kérdésekre keresnek választ, mint, milyen célokra érdemes hitelt felvenni, mennyibe kerül a hitel, mi történik, ha az adós nem tudja fizetni hitelét és hogyan kerülhető el a vészes eladósodás. Az előadásokra eddig 74 középiskola regisztrált, a jövő hét végéig még jelentkezhet az, aki eddig lemaradt róla.
A Generali Alapkezelő és a Generali-Providencia Biztosító az előadás-sorozattal párhuzamosan elindítja tőzsdei befektetési versenyét, a Tőzsdejátékot, amelyben azok a hazai, 11. és 12. évfolyamos diákok vehetnek részt, akik egy háromfős csapat tagjaként, legkésőbb október 11-ig regisztrálnak. A virtuális Tőzsdejáték célja, hogy a csapatok – valódi pénz kockáztatása nélkül – az előadásokon elsajátított ismereteik alapján, kialakítsanak egy naponta frissülő portfóliót, amely részvényekből, kötvényekből, devizákból, számlapénzből és bankbetétből állhat.
"A tavalyi évben kibontakozott gazdasági világválság legfontosabb tanulsága, hogy a magyar lakosság pénzügyi és befektetési ismeretei jelentősen elmaradnak az objektív döntéshozatalhoz szükséges szinttől, ezért úgy véljük, már a középiskolában kiemelt jelentősége van a gazdasági alapismeretek oktatásának. A pénzügyi kultúra továbbfejlesztése azonban nemcsak az állam, hanem a pénzügyi szolgáltatók közös feladata és felelőssége kell, hogy legyen" – hívja fel a figyelmet Schuszter Péter, a Generali Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.
"Az oktatási program célja, hogy a diákok az interaktív előadások keretében betekintést nyerjenek a gazdasági folyamatok alapvető összefüggéseibe, illetve a pénz- és tőkepiacok, a tőzsde és a részvények világába annak érdekében, hogy fiatal felnőttként képesek legyenek tudatosan tervezni és felépíteni életpályájukat, s alapvető pénzügyi ismeretek birtokában, átgondoltan és helyesen döntsenek a megtakarításaikról, a hitelfelvételről és a nyugdíjas éveikről. A felnövő generációk pénzügyi tájékozottságát elősegítő programok iránti jelentős társadalmi igényt mutatja az a tény is, hogy az előzetesen megkeresett középiskolák közül, ez idáig 74 intézmény jelezte részvételi szándékát az edukációs programban és a Tőzsdejátékban" – tette hozzá Fónai Imre, a Generali-Providencia Biztosító marketing osztályvezetője.
A K&H is hasonló akciót indít a napokban: ők az általános iskolákba juttatnak el egy DVD-sorozatot a pénzügyi ismeretekről, hogy így segítsék az iskolások pénzügyi ismereteinek javítását. A filmmel kapcsolatban a tanulók rajzfilm-készítési pályázaton is részt vehetnek, melyen értékes pénzdíjakat oszanak ki.