5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több ponton is vitatja a kormány az Európai Központi Bank (EKB) hétfőn kiadott állásfoglalását, mely szerint a jegybank beleegyezése nélkül nem lehet havi kétmillió forintban limitálni az MNB vezetőinek fizetését. Mai tájékoztatásakor azonban sem a kormányszóvivő, sem a miniszterelnök szóvivője nem adott a vita békés lezárására utaló megnyugtató magyarázatot.

Ugyan szerdán mind Nagy Anna kormányszóvivő, mind Szíjjártó Péter miniszerelnöki szóvivő tájékoztatóján napirendre került a kérdés, nem hangzott el a kormány részéről új érv. Orbán Viktor még június elején gazdasági akciótervének 29 pontja között jelentette be, hogy a jövőben havi kétmillió forintban maximálják a béreket a közszférában. A tervek szerint ez minden közpénzből gazdálkodó intézményt érintene, azonban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kapcsán van egy kis probléma: a fizetések önkényes megkurtítása sértené az intézmény függetlenségét.

A kormány által felkért szakértők több ponton vitatják az Európai Központi Bank (EKB) állásfoglalását a jegybanki dolgozók bérének módosításáról - tájékoztatott Nagy Anna kormányszóvivő szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Nagy Anna kifejtette: a kabinet tárgyalta az EKB állásfoglalását, szakértők többször átolvasták, megvitatták a dokumentumot, és több ponton vitatják. Arról, hogy pontosan mely pontokat vitatják, Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője tájékoztat majd - tette hozzá.

Később Szijjártó Péter az Európai Központi Bank (EKB) a jegybanki dolgozók bérének módosításáról szóló állásfoglalásával kapcsolatban ismertette a kormány megállapításait. Mint mondta, a kabinet leszögezte azt is: a kölcsönös felelősségvállalás és a valós közteherviselés jegyében senki sem húzhatja, vonhatja ki magát az előző kormány által okozott pénzügyi, gazdasági nehézségek kezelése alól. A kabinet megállapította az is - fűzte hozzá -, hogy mind az Magyar Nemzeti Bankkal (MNB), mind az Európai Központi Bankkal való egyeztetések az előírásoknak és jogszabályoknak megfelelően megtörténtek.

Mivel a gazdasági nehézségek elhárításához szükséges jövedelemkorlátozási intézkedések a költségvetési szféra egészére vonatkoznak, és nem tartalmaznak a jegybankra vonatkozó speciális szabályokat, ezek az intézkedések nem sértik, tiszteletben tartják a jegybanki függetlenség elvét - idézte Szijjártó Péter a kormány megállapításait. Ezekről szólva leszögezte azt is: a jövedelemkorlátozási intézkedések a jegybank mellett a Legfelsőbb Bíróság, az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és több más hatóság, szervezet függetlenségét sem sértik, így ezek összhangban vannak az Európai Unión belül hatályos garanciális jogszabályokkal.

A szóvivő kitért arra is, a kormány köszönetet mondott a választóknak, hogy a komoly nehézségek és az előző kormány által itt hagyott rendkívül súlyos örökség ellenére is kitartanak a kölcsönös felelősségvállalást és a valós közteherviselést megvalósító nemzeti együttműködés programja mellett. Közölte: a nemzetgazdaságiminiszter ezekről levélben tájékoztatja az EKB-t.

Április óta keresik a fogást

Voltak vélemények, amelyek szerint a jegybank elnökének fizetéscsökkentéseelsősorban erődemonstráció, a cél Simor András elmozdítása. Erre utalhat, hogy a választások megnyerése után fideszes politikusok rögtön lemondásra szólították fel Simor András jegybankelnököt.

Alig ért véget a választások második fordulója, április 26-án máris nekiment az MNB vezetésének Orbán Viktor miniszterelnök: a kormányfő első nemzetközi sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy mindannyian büszkék szeretnénk lenni a jegybankra, mely szerinte nem "offshore-lovagok szálláshelye" kéne, hogy legyen. Orbán ezzel Simor András jegybankelnök tavaly kirobbant offshore-botrányára utalt, 2009-ben ugyanis kiderült, hogy Simor ciprusi céggel rendelkezik.

Válaszként Simor András még aznap leszögezte: a délelőtti kijelentést a politika kategóriájába sorolja, ő további három évig, mandátumának lejártáig az MNB elnöke, esze ágában sincs lemondani. Néhány nappal később a jegybank vezetése "békejobbot" nyújtott a kormánynak, felajánlotta az együttműködés lehetőségét.

Arról már a választások előtt lehetett hallani, hogy nem felhőtlen Simor és Orbán viszonya, a Fidesz már tavaly többször támadta a jegybank vezetését azért, amiért szerintük túl lassan csökkentette a kamatot.

A fizetéseket kezdték ki

Június elején aztán úgy tűnt, végre fogást talált az új kormány a sokat kritizált jegybankon: Orbán Viktor bejelentette, hogy minden közpénzből gazdálkodó szervezet esetében kétmillió forintban maximálják a havi béreket. Ez pedig érzékenyen érintené az MNB vezetését, hiszen Simor például több mint nyolcmilliót tesz zsebre havonta.

Ezt már az MNB első embere sem nézte tétlenül: Simor András a júniusi kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a gazdaság fontos eleme a független jegybank, amibe a pénzügyi függetlenség is beletartozik. Az MNB vezetője hozzátette, a kormánynak nincs módja megváltoztatni a jegybanki vezetők fizetését, ugyanis ebben a tekintetben egyértelmű az Európai Központi Bank véleménye.

A kormány a kérdésről egyeztetést kezdett az EKB-val, melynek eredménye hétfőn érkezett meg: önhatalmúlag valóban nem lehet csökkenteni a jegybank dolgozóinak fizetését, ahhoz az MNB hozzájárulása is szükséges. Ráadásul az európai bank bírálta az Orbán-kormányt, amiért csak július elején, a törvényjavaslat benyújtása után kezdeményeztek megbeszélést a kérdésről.

"A kormány elkötelezett, hogy egységesen mindenkinél bevezesse a kétmilliós bérplafont, aki közpénzből kapja a fizetését. Nem egy kiemelt intézményről, hanem általános bérplafonról van szó" - mondta a szerdai kormányülést követően Nagy Anna kormányszóvivő. A jelek szerint tehát Orbán Viktorék készek szembeszállni az EKB-val, kérdés, hogy ezt hogyan értékelik majd Frankfurtban.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!