3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Felügyeleti és büntetőjogi feljelentést tett vasárnap a skót miniszterelnök, aki szerint a függetlenségről szóló skóciai népszavazás előtt a brit kormány szándékosan szivárogtatott ki még nem is véglegesített részleteket a skóciai bankok által a skót elszakadás esetére kidolgozott távozási tervekről.

Alex Salmond, a függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője, az SNP-kormány miniszterelnöke a pénzügyi szektor magatartási normáinak betartatására hivatott brit hatóság, a Financial Conduct Authority (FCA) vezérigazgatójának, Martin Wheatley-nek írott hivatalos levelében kérte az FCA és a brit bűnüldöző szervek hivatalos vizsgálatát elsősorban a brit pénzügyminisztérium szerepének feltárására.

A skóciai központú bankok és pénzügyi szolgáltatók már a szeptember 18-án megtartott - végül is az elszakadást ellenző erők győzelmével végződött - népszavazás előtt egymás után jelentették be, hogy áthelyeznék székhelyüket Londonba, ha Skócia a függetlenségre szavaz. A pénzintézetek elsődleges aggálya az volt, hogy ha a független Skóciában maradnak, elveszítik hozzáférésüket a Bank of England - a brit jegybank - likviditásforrásaihoz, emellett tartottak a hitelminősítők reakcióitól is.

A skót kormányfő szerint azonban London idő előtt kiszivárogtatta a sajtónak a legnagyobb skót bank, a Royal Bank of Scotland (RBS) konkrét áttelepülési terveit. Salmond vasárnapi levele szerint a brit pénzügyminisztérium szeptember 10-én este negyed 11-kor küldött egy emailt a sajtónak arról, hogy az RBS távozni készül Skóciából a függetlenségpárti erők győzelme esetén, jóllehet az RBS igazgatótanácsi értekezlete, amelyet e tervek megvitatására hívtak össze, háromnegyed 11 előtt nem sokkal ért csak véget.

A BBC gazdasági főszerkesztője, Robert Peston annak idején megerősítette, hogy a brit pénzügyminisztériumtól email-üzenetet kapott az RBS terveiről, még mielőtt a nagybank e terveket megerősítette volna. Az eset után az RBS egyik részvényese is feljelentést tett a skót rendőrségnél, ám Salmond vasárnapi levelével immár a skót kormány is hivatalosan vizsgálatot kezdeményezett.

Az 1727 óta Skóciában bejegyzett Royal Bank of Scotland a pénzügyminisztériumi email után egy nappal, szeptember 11-én erősítette meg hivatalosan, hogy készenléti terveket vázolt fel székhelye áttelepítésére Skóciából Londonba arra az esetre, ha Skócia elszakadna Nagy-Britanniától. A skót kormányfő már a kiszivárogtatási incidens után azzal vádolta David Cameron brit miniszterelnököt, hogy ő hangolta össze a skóciai függetlenség elleni "félelemkeltő hadjáratot".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!