3p

Az élelmiszerek áremelkedése az idősebbek pénztárcáját jobban apasztja.

A júniusi volt sorban a második hónap, amikor a nyugdíjasok fogyasztói kosara szerint számolt infláció nagyobb volt, mint a teljes fogyasztói kosár szerint számolt érték. A Központi Statisztikai Hivatal mai adatközése szerint az idősek inflációja 2,1 százalék volt a nyár első hónapjában, egy éves visszatekintésben. A szélesebb körre vetített infláció eközben 1,9 százalékos lett.

Egészen májusig fordított volt a helyzet: az idősekre számolt pénzromlás kisebb ütemű volt. Májustól viszont megtört a trend, abban a hónapban 2,2 százalékot mértek a nyugdíjas kosárra, 2,1 százalékot a teljes inflációra.

Január
Nyugdíjas infláció: 2%
Teljes: 2,3%
Február
Nyugdíjas infláció: 2,5%
Teljes: 2,9%
Március
Nyugdíjas infláció: 2,4%
Teljes: 2,7%
Április
Nyugdíjas infláció: 2,1%
Teljes: 2,2%
Május
Nyugdíjas infláció: 2,2%
Teljes: 2,1%
Június
Nyugdíjas infláció: 2,1%
Teljes: 1,9% 

Hogy ez mivel magyarázható? A kétféle fogyasztói kosár összetételével. A tapasztalatok szerint az idősebbek fogyasztásában nagyobb tételt tesznek ki az élelmiszerek, gyógyszerek, a lakhatással kapcsolatos kiadások. Márpedig egyes élelmiszereknél lendületes áremelkedést jegyzett fel a statisztikai hivatal. A cukor, a kenyér, a párizsi 5-10 százalékkal került többe, mint tavaly júniusban.

A sertéshús ára pedig ennél is nagyobb mértékben, 15,7 százalékkal emelkedett.

A jelek szerint a tavalyi áfacsökkentés (amikor 27 százalékról 5 százalékra mérséklődött az adó bizonyos sertéshúsok esetében) árvisszaszorító hatása ma már egyáltalán nem érvényesül.

A comb kilójának ára januárban 1450 forint volt a KSH szerint, júniusban pedig már 1480 forintot kellett fizetni a boltban. A gépsonka 2050 forintról 2150 forintra drágult, a párizsi 1300 forintról 1370 forintra.

Az egyik legdurvább árkülönbséget azonban nem is ezeknél a készítményeknél jegyezték fel, hanem a kávénál: az év eleji 681 forint után most már 723 forintot kell fizetni a 250 grammos őrölt kiszerelésért.

A baromfihús esetében jobb hírekkel tudunk szolgálni: a szárnyasok ára 15,8 százalékkal csökkent. Ennek a húsfélének is csökkent az áfája, és mivel friss, év eleji intézkedésről van szó, nyilván ennek betudhatóan lett olcsóbb a baromfi. Például a bontott csirke kilója 673 forintról 653 forintra csökkent nyárra.

A tojás áfája is kisebb lett, de itt nem látni az árbefolyásoló hatást: januárban 367 forintot kellett fizetni a 10 darabos szettért, júniusba pedig 366 forintot. Persze lehet, hogy az adócsökkentés nélkül sokkal drágább lenne a tojás.

Összességében azonban az élelmiszerek ára 3,1 százalékkal emelkedett júniusban, amit megéreznek a nyugdíjasok. A következő időszakban főleg a zöldségek, gyümölcsök ára határozhatja meg az élemiszerek körében az inflációt. Kérdés, az aszályos júniusra érkező viharos napok mekkora kárt okoztak a termésben.

A KSH közlése szerint a többi termékcsoport közül a szeszes italok, dohányáruk 4,6 százalékkal drágultak, a háztartási energia 0,7 százalékkal, a szolgáltatások 1,4 százalékkal, az egyéb cikkek (gyógyszer, üzemanyag) 0,9 százalékkal, a ruházkodási cikkek 0,2 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkekért viszont 0,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, de ez a tétel nem meghatározó az idősek fogyasztásában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!