4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Christine Lagarde francia gazdasági, pénzügyi és ipari miniszter lehet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) következő vezérigazgatója, csütörtöki sajtóértesülések szerint őt támogatja Németország és az Egyesült Államok is.

A német Handelsblatt értesülése szerint a berlini vezetés úgy látja, minden jel arra mutat, hogy Lagarde lesz Dominique Strauss-Kahn utóda. Ennek azonban az a feltétele, hogy az 52 éves miniszter, aki korábban a Baker & McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda egyik vezetője volt, tisztázza magát egy három évvel ezelőtt nagy belpolitikai vihart kavart ügyben, amellyel összefüggésben május 10-én hivatali hatalommal való visszaéléssel vádolta meg az ügyészség.

A Handelsblatt online kiadásában megjelent beszámoló szerint a Lagarde-ot támogató washingtoni vezetés is úgy véli, hogy feddhetetlen személyiségre kell bízni a nemzetközi pénzügyi szervezet vezetését. A francia ügyészség vádja szerint Lagarde az állam megkárosításával részesítette előnyben Bernard Tapie üzletembert. Tapie 1993-1994-ben adta el az Adidas sportszergyártó-céget az akkor még állami tulajdonú Crédit Lyonnais banknak. Az adásvételből a cég értéke körüli vita, majd pereskedés lett, aztán 2007-ben Lagarde miniszterként úgy döntött, hogy nem hagyományos jogi úton, hanem a felek közti - úgynevezett magánbíróságon történő - megegyezéssel kell mielőbb lezárni az ügyet. Ennek értelmében az állam végül 285 millió euró kártérítés fizetett Tapie-nak.

A hatalmas polémiát kiváltó ügy miatt idén áprilisban szocialista politikusok fordultak az ügyészséghez. Az ellenzék kifejezetten a miniszter szerepének kivizsgálását kezdeményezte a kártérítés megítélésében.

Lagarde neve már jóval azelőtt felmerült az IMF jövőjével kapcsolatban, hogy kipattant a Dominique Strauss-Kahn csütörtöki lemondásához vezető botrány. Elemzők is a francia minisztert tartják a legesélyesebbnek. A Reuters hírügynökség csütörtökön bemutatott felmérése szerint a megkérdezett 56 elemző közül 32 vélte úgy, hogy Lagarde a legvalószínűbb Strauss-Kahn-utód. A második helyezett a török Kemal Dervis, akire csupán hatan tippeltek.

Christine Lagarde - aki a francia szinkronúszó bajnokságban egykor ezüstérmet szerzett - a Financial Times uniós pénzügyminisztereket rangsoroló listáján 2009-ben az első helyen végzett. Ellene szól azonban, hogy francia, hiszen az IMF eddigi 11 vezetője közül 4 volt francia, ami relatív túlsúlyt jelent. Ráadásul a 187 tagországot számláló szervezetben egyre többen követelik a szakítást a hagyománnyal, amely szerint az IMF vezetője európai (a Világbanké pedig amerikai). Elsősorban feltörekvő ázsiai országok és egykori szovjet tagköztársaságok követelik az ENSZ 1945-ben létrehozott szervezetében hagyományos felosztás megváltoztatását.

Az IMF-en belüli erőviszonyok a következő vezérigazgató kiléte körüli vitáktól függetlenül is változóban vannak. A washingtoni székhelyű szervezet igazgatótanácsa tavaly novemberben hagyta jóvá a finanszírozási és szavazati arányok újraosztását, ami a nagy feltörekvő gazdaságok javára rendezte át a viszonyokat. A finanszírozási kvótaarányok módosítása révén az Egyesült Államok és Japán után Kínáé lett a harmadik legtöbb szavazat az IMF kormányzótanácsában. Kína mögé sorolt Németország, Franciaország és Nagy-Britannia is, és az első tízbe került India és Brazília, Oroszország pedig a tizedikről a kilencedik helyre lépett előre.

Ugyanakkor a Dominique Strauss-Kahn utódlása körüli vitában a hangadó európai országok - az élen Németországgal - és az Európai Bizottság is európai - vagyis a 27 uniós tagállam valamelyikéből származó - vezető jelölését szorgalmazták, egyebek között arra hivatkozva, hogy az euróövezeti adósságválság kezeléséhez az uniós ügyekben jártas szakértőre van szükség. Az IMF vezérigazgatóját a szervezet 24 tagú igazgatótanácsa választja meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!