3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szeptemberben csökkent mind a fogyasztói, mind az üzleti bizalom, ezzel megtorpant a GKI-konjunktúraindex tavaly május óta tapasztalható, szinte folyamatos és markáns növekedése - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. az MTI-vel.

Az Európai Unió támogatásával készített felmérés legfrissebb eredményei szerint a fogyasztói bizalmi index szeptemberben mínusz 25 pontra csökkent az előző havi mínusz 23,4 pontról, az üzleti bizalmi index értéke pedig mínusz 7 pontra csökkent az augusztusi mínusz 4,7 pontról. A GKI szeptemberi konjunktúraindexe mínusz 11,7 pont lett az előző havi mínusz 9,6 pont után.

A lakosság 2009 májusa óta szinte folyamatosan emelkedő, majd a választásokkal is összefüggésben az idei nyárelőre különösen sokat javuló gazdasági várakozásai június legelején érték el csúcspontjukat, azóta némi ingadozás mellett stagnálnak. A szeptemberi enyhe romlás főleg a lakosság saját pénzügyi helyzetének és megtakarítási képességének jövőbeli alakulásával kapcsolatos véleményekben érezhető.

Az üzleti szférán belül szeptemberben az építőipar kivételével minden ágazatban pesszimistábbak lettek a várakozások. Hozzáteszik, hogy az építőipari bizalmi index négy hónapja hibahatáron belüli mértékben változik - szeptemberben éppen javult kissé -, így ebben az időszakban valójában stagnálásról beszélhetünk.

Az iparban elsősorban a termelési kilátások romlása és a saját termelésű készletek emelkedése miatt csökkent a bizalom. Az elmúlt időszak termelésének és a rendelésállományoknak a megítélése - ezen belül az exportrendeléseké is - azonban még kedvezőbb is lett, mint augusztusban.

A kereskedelmi bizalmi index értéke - a júliusi-augusztusi növekedést követően - szeptemberben jelentősen visszaesett. Ez főleg a rendelésekre, és kevésbé az eladási pozíció megítélésére vonatkozik. A szolgáltatói bizalmi index is határozottan csökkent, amiben a romló üzletmenet mellett a forgalmi várakozások pesszimistább megítélésének van szerepe.

A foglalkoztatási szándék az iparban és az építőiparban javult, a kereskedelemben és a szolgáltató szektorban romlott. A lakosság körében nem változott a munkanélküliségtől való félelem. Minden ágazatban erősödött kissé az áremelési szándék, de az építőiparban továbbra is az árcsökkenésre számítók vannak többen. A fogyasztók inflációs várakozása is erősödött. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése a választások óta - a különböző bejelentések függvényében - nagyon hullámzó, szeptemberben erősen romló.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!