6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Formálisan teljesül ugyan az idei és a jövő évi hiánycél, azonban a kormány kifejezetten kockázatos folyamatokat indított el - hangzott el a gazdaságkutató szerdai sajtótájékoztatóján. A szakemberek szerint az elmúlt fél év gazdaságpolitikája még rövidtávon sem segíti a növekedés beindítását és a foglalkoztatottság növelését, viszont komoly árfolyamkilengésekhez és kamatemeléshez vezet. Mfor.hu-tudósítás.

Idén 1,2 százalékkal, 2011-ben pedig 2,7 százalékkal növekedhet a magyar gazdaság - olvasható a GKI Gazdaságkutató legfrissebb, szerdán ismertetett előrejelzésében. Az idei és a jövő évi költségvetés tartható, sőt 2011-ben akár 5 százalékos többlet is lehet a büdzsében, a komoly fenntarthatósági kérdések azonban 2012-13 kapcsán jelentkezhetnek, ezért lenne szükség tavasszal a már meglengetett reformokra.

Jó esetben 2,7 százalékos lehet a növekedés jövőre

"Az idei gazdasági folyamatok a korábban vártnál megfelelően alakulnak, az idei növekedési előrejelzésünket a korábbi 1 százalékról 1,2 százalékra javítjuk" - mondta a szerdai sajtótájékoztatón Vértes András. A GKI elnöke hozzátette: a világgazdaságban egyértelműen fokozódott a bizonytalanság az utóbbi időben, a világ sokkal érzékenyebb lett a fenntartható folyamatokra, azt viszont a magyar gazdaságpolitika nem vette figyelembe.

Vértes András szerint a kormány utóbbi fél évben folytatott gazdaságpolitikája a várttal ellentétben még rövidtávon sem élénkíti a növekedést és a foglalkoztatást. Ellenben ez a politika jelentős árfolyamkilengésekhez és kamatemeléshez vezet, ami növeli az adósok terheit, ezeket pedig a vállalatoknak, a háztartásoknak és az államnak is meg kell fizetni.

"A jogbiztonság gyengítése, a megtakarítások felélése, az általános befelé fordulás anakronisztikus, az európai tendenciáktól eltérő magyar modell irányába mutat. Mindez előbb-utóbb fájdalmas és nagyobb gazdaságpolitikai korrekciókat tesz elkerülhetetlenné" - tette hozzá Vértes András. A szakember szerint 2011-ben az ipar és az építőipar lehet a gazdaság két húzóágazata, a jelenlegi becslés szerint 2,7 százalékso növekedés várható jövőre" Ebben azonban sok a bizonytalanság, Vértes szerint inkább lefelé mutató kockázatok vannak. (mfor.hu szerk: Az Orbán-kormány jövőre 3, az Európai Bizottság 2,8, az OECD 2,5, míg a Kopint-Tárki 3 százalékos gyorsulást vár.)

A világgazdaságot tekintve a cég szakemberei arra számítanak, hogy a növekedés valamelyest lassul majd, a költségvetési hiány és az államadósság azonban szinte mindenhol emelkedik. A dollár várhatóan erősödni fog valamelyest az euróhoz képest, de komoyl volatilitás lehet a pénzpiacokon, ezért ebben is jelentős kockázatok vannak. A GKI szerint az Európai Unió és az eurózóna kríziseken keresztül stabilizálódik majd 2011-ben.

Euróba-bajnokok is lehetünk a költségvetés terén

A GKI szakértői szerint az idei és a jövő évre vállalt hiánycél tartható, azonban azt érdemes figyelembe venni, hogy a magyar adósságot továbbra is főleg a külföldi finanszírozza. Vértes András szerint Magyarország hosszútávon nem folytathat olyan költségvetési politikát, amely nem élvezi az adósságot finanszírozók bizalmát, ezért lehet problémás a büdzsé fenntarthatósága.

"Kérdés, hogy a költségvetés egyszeri bevételei kiállják-e az alkotmányosság próbáját. ha megvalósul a magánnyugdíjpénztári vagyon átirányítása, akkor akár 5 százalékos többlet is lehet jövőre a büdzsében" - emelte ki a GKI elnöke. Ugyanakkor kérdés, hogy a túlzott deficit eljárás elbírálásánál milyen adatot vesz figyelembe az Unió, Vértes szerint valószínűbb, hogy a 6 százalékosra jósolt strukturális deficittel számolnak majd, ami jóval magasabb a maastrichti kritériumokban foglaltaknál.

A 2011-re tervezett 2,9 százalékos hiánycél is megvalósítható, ehhez a kormány a költségvetés tervezetében a GDP 1,9 százalékának megfelelő vagyon átáramlásával számol a nyugdíjpénztáraktól. Így a magdeficit várhatóan 4,8 százalékos lesz, ami expanzív költségvetési politikát jelent, ezt viszont nem értékelnék pozitívan a külföldi befektetők.

Az inflációt illetően arra számítanak a GKI-nál, hogy tartósan 3 százalék felett, 4 százalék körül ragad be az áremelkedés üteme. "Nem gondoljuk, hogy helyes lenne a cél emelése, de elméletileg ez is bekövetkezhet" - mondta Vértes András a kormány állítólagos terveire utalva. A szakember szerint éppen az infláció miatt nem valószínű, hogy a következő öt-hat évben realitás lesz az euró bevezetése hazánkban, ők 2016-17-re teszik ennek lehetőségét.

"A januártól életbe lépő jelentős adócsökkentés elsősorban a magasabb keresetűeknél és a többgyermekes családoknál okoz érdemi nettó béremelkedést. A foglalkoztatottak 75 százalékánál pótlólagos béremelésre lehet szükség ahhoz is, hogy az idei színvonal tartható legyen" - fogalmazott Vértes András. A cég előrejelzésében egyébként 2,5 százalékos reálbér-növekedéssel számol 2011-re.

Muszáj lesz tavasszal reformokkal előjönni

Vértes András szerint a kormány által elindított folyamatok miatt középtávon a növekedést visszafogó kiigazításra lehet szükség, ezért lenne fontos, hogy a kormány tavasszal meglépje a már bejelentett kiadáscsökkentést (Lásd: Egyelőre nincs konkrétum Matolcsy 800 milliárdos megtakarításáról), hiszen ebből a gazdaságpolitikai csapdából csak ezzel tudna kitörni. A GKI elnöke szerint ha a kormány csomagja fenntartható és megvalósítható intézkedéseket tartalmaz majd, akkor az valamelyest ellensúlyozhatja negatív megítélésünket, de a jogbiztonság sérelmét nem pótolja.

"A reformok sorában én az önkormányzati rendszert tenném az első helyre, mert annak reformjához kétharmados többség kell, ha most elszalasztjuk, akkor jó időre lemondhatunk róla" - mondta újságírói kérdésre Akar László. A GKI gazdaságkutató vezérigazgatója szerint az oktatás és az egészségügy reformja is elengedhetetlen, illetve a rokkantnyugdj-rendszerhez és más szociális transzferekhez is hozzányúlhat a kormány. A szakember szerint ezekből összerakható lenne a nemzetgezdasági miniszter által említett 600-80 milliárd forintos csomag, mely jelentősen megváltoztathatná a költségvetés helyzetét és megítélését.

Akar szerint a csomag időzítése igazodik a konvergenciaprogram április végi határidejéhez, a tavasszal bejelentésre kerülő intézkedéseknek igazán 2012 januárjától kellene hatniuk, hogy javítsák a büdzsé fenntarthatóságát.

"Ha kiállja az alkotmányosság próbáját a nyugdíjpénztárakról szóló törvény, akkor a tagok nagy többsége lehetetlen helyzetben lesz, hiszen hiába kötődik érzelmileg a magánnyugdjpénztárhoz, anyagilag sokkal rosszabbul jár, ha marad" - emelte ki újságírói kérdésre válaszolva Vértes András. A szakember szerint a racionális döntés mindenképpen az lenne, ha a többség visszalépne az állami rendszerbe. "Az teljesen nyilvánvaló, mi lesz az Európai Bíróság döntése, ha eljut odáig a nyugdj-ügy, ott azonban évekig elhúzódhat az eljárás" - hangsúlyozta a GKI elnöke.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!