2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtöki brit sajtóértesülés szerint Gordon Brown előző brit miniszterelnök lehet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) következő vezetője.

A Daily Mail meg nem nevezett forrásai azt mondták a konzervatív napilapnak, hogy a munkáspárti politikus "a nyilvánvaló jelölt" az IMF élére.

Dominique Strauss-Kahnnak, a valutaalap jelenlegi francia vezérigazgatójának a megbízatása 2012 júniusáig szól, de ha Strauss-Kahn - amint az a hírekben már korábban felmerült - valóban indulni kíván a következő franciaországi elnökválasztáson, akkor ennél korábban távoznia kell tisztségéből.

Gordon Brown

A Daily Mail szerint Brown jelölését a jelenlegi konzervatív-liberális brit kormánykoalíció valószínűleg ellenezné, ám a volt miniszterelnök támogatásra lelhet más európai országok részéről, és "vannak szövetségesei" az amerikai Demokrata Párt vezető tisztviselőinek körében is.

Gordon Brown a Munkáspárt 1997-ben aratott földcsuszamlásszerű választási győzelme után tíz évig volt Nagy-Britannia pénzügyminisztere, majd Tony Blair távozása után, 2007-től a Labour tavaly májusi választási vereségéig miniszterelnök volt.

Nagy-Britanniában sokan Brownt tartják felelősnek a békeidőben példátlan brit államháztartási hiányért, amely a munkáspárti kormány utolsó évében megközelítette a hazai össztermék (GDP) 11 százalékát.

A nemzetközi pénzügyi közösség megítélése szerint azonban a brit politikus komoly szerepet játszott a globális pénzügyi rendszer stabilizálásában - és főleg az IMF finanszírozási kapacitásának óriási mértékű bővítésében - a hitelválság elharapózásának időszakában.

Gordon Brown volt a vendéglátója brit kormányfőként a legnagyobb fejlett és fejlődő országok, valamint az EU alkotta G20-országcsoport éppen két évvel ezelőtti, válságkezelő célú londoni értekezletének, amelynek részvevői összesen több mint ezermilliárd dollár pótlólagos forrást hagytak jóvá az IMF és más hivatalos kölcsönző intézetek számára. Ezen belül 500 milliárd dollárral 750 milliárd dollárra növelték a valutaalap közvetlenül mozgósítható tőkekészletét az addigi 250 milliárd dollárról, és engedélyezték, hogy a szervezet további 250 milliárd dollár saját "új pénzt" bocsáthasson ki a súlyos finanszírozási problémákkal küszködő feltörekvő gazdaságok megsegítésére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!