Az Országgyűlés fideszes alelnöke a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a Kúria májusi döntése egyértelművé tette, hogy "az a gyakorlat, amit a bankok éveken át folytattak, az nemcsak erkölcstelen, hanem törvénytelen is volt". Ez azt jelenti, hogy jogellenesen alkalmazták az árfolyamrést és jogellenesen módosították egyoldalúan a hitelt felvevőkre hátrányosan a szerződéseket - tette hozzá.
Gulyás Gergely elmondta azt is, hogy a devizahiteles törvénnyel "szó sincs visszamenőleges törvényalkotásról, mert a Kúria az akkori jogszabályokat értelmezve jutott arra a döntésre, hogy az egyoldalú szerződésmódosítás és az árfolyamrés alkalmazása jogellenes volt", és ezek a pénzek visszajárnak az embereknek.
A politikus hozzátette: azzal számolnak, hogy miután a "jogellenesség mértéke eltérő volt az egyes bankoknál, így ez az adósoknak különböző könnyebbségeket fog jelenteni", 20 és 40 százalék közötti törlesztőrészlet-csökkenés várható az adósok 99 százalékánál.
A banki elszámolásnak legkésőbb jövő év február 28-ig kell megtörténnie, így jövő tavasztól kezdve érezhetően csökkennek a devizahitelesek terhei, és reményeik szerint az a pénz, ami a családoknál marad, a gazdaság növekedéséhez fog hozzájárulni.
Gulyás Gergely jelezte: még az idén vagy a jövő év elején várhatóan elfogadják azt a törvényt is, amellyel a forintosításra is sor kerül, így Magyarországon megszűnik a bankok devizahitel-terméke. Míg 2002-ben néhány ezer devizahitel volt, 2010-ben már több mint egymillió - tette hozzá.
MTI