4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bankmentő csomagról, illetve az EFSF bővítéséről már szerda este, illetve éjszaka meg tudtak állapodni Európa vezetői, de a 14. válságcsúcs harmadik kérdésében, Görögország megmentésében csak hajnalban sikerült kompromisszumot kötni a bankok képviselőivel. És bár még minden kérdés nincs kidolgozva, de a szerda délutáni beszakadáshoz képest csütörtök reggel jelentősen erősödött az euró, és a közös európai valuta mentén a forint is.

Ahogy szerda esti folyamatos tudósításunk végén már megírtuk, viszonylag hamar megállapodtak Európa állam- és kormányfői a bankok feltőkésítéséről, majd később az EFSF bővítéséről, ugyanakkor Görögország megmentésének, és főleg adósságelengedésének mikéntjéről sokáig tartott az egyeztetés a bankok képviselőivel. A tudósítások szerint a néha mókás elemekkel is tarkított egyeztetés (a Financial Times korábban azt írta, hogy Merkel és Sárkozy titokban hallgatják a veszteségleírásról szóló tárgyalásokat a bankok és az uniós politikusok között) hajnalig tartott, végül a görög adósság mintegy 100 milliárd eurónyi (az adósság fele) elengedésében állapodtak meg a felek. Ráadásul mint több résztvevő - köztük Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke - bejelentette, "önkéntes" adósságelengedésről van szó. A bankokat képviselő Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) ugyanakkor jelezte, hogy a megállapodás egyes részleteit csak későbbi tárgyalásokon dolgozzák ki.

Brüsszeli közlések szerint az évtized végére a görög államadósság a bruttó össztermékhez képest a jelenlegi 160-ról 120 százalék közelébe csökken. Sarkozy a találkozó után bejelentette: a Görögország támogatását célzó új program összértéke 130 milliárd euró körül lesz, és nagyobb része a magánszektortól származik majd.

A megállapodás hírére nagyot erősödött az euró a dollárral szemben és a szerda délután még 1,38-as szintig is leszúró jegyzés magyar idő szerint 6.25-kor már 1,397 felett jár.

A forint is profitál a kedvező hírekből, hiszen részben az európai bizonytalanságok, részben Matolcsy György kijelentései miatt az előző nap 302-as szintek felett is járó árfolyam 299-re jött le az euróval szemben.(Később azonban újra 300 felé ment a forint jegyzése annak ellenére, hogy az euró-dollár kereszt 1,4 felé emelkedett.)

1000 milliárdos tűzfal

Az uniós vezetők már előzőleg döntöttek arról, hogy ezer milliárd euróra növelik annak a pénzügyi mentőmechanizmusnak - az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköznek (EFSF) - a hatóerejét, amely az esetlegesen fizetési gondokkal szembesülő, további euróövezeti országok kisegítésére használható.

Mint a nyilatkozatokból kiderül, egy kettős megoldást alkalmazó rendszerről van szó, amelynek lényege, hogy az eszköz a reform után immár a bajba került országok újonnan kibocsátott kötvényeinek értékére is garanciát vállal, másrészt lehetővé teszi, hogy az eurózónán kívüli szereplők is befektessenek oda. (Sarkozy ma például Kínával tárgyal a befektetés mikéntjéről.) A mechanizmus Van Rompuy szerint képes lesz arra, hogy tűzfalként megakadályozza a válság továbbterjedését.

A bővítés részletei egyébként még ebben a kérdésben sem teljes kidolgozottak, a zóna pénzügyminisztereinek novemberi tanácskozásán fogják remélhetőleg véglegesíteni azokat.

106,4 milliárd kellene a bankoknak

Még az esti órákban, a teljes, mind a 27 tagországot magába foglaló EU-csúcstalálkozó keretein belül megállapodás született a bankrendszer feltőkésítéséről is. Ennek összes forrásszükséglete az Európai Bankhatóság (EBA) számításai szerint 106,4 milliárd euró (valamivel több, mint Magyarország teljes évi GDP-je) Orbán Viktor miniszterelnök szerint ez a kötelezettség anyagilag egyáltalán nem érinti hazánkat, hiszen Magyarországnak nem kell majd fizetnie más országok bajba jutott bankjaiért.

Barroso: egy valódi gazdasági unió épül

Az átfogó csomaghoz tartozik a gazdasági fegyelem és együttműködés további szigorítása is. Mint Van Rompuy fogalmazott, a legutóbb elfogadott reformokon, az úgynevezett (magyar EU-elnökség alatt összeállított) hatos jogszabálycsomagon is túlmutatóan szoros együttműködésről van szó. A megállapodás ezzel kapcsolatban egész sor kiegészítő intézkedést tartalmaz az eurózóna vonatkozásában, köztük az uniós ajánlások kötelező figyelembe vételét és a nemzeti költségvetések még szorosabb ellenőrzését.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke úgy értékelte: ezekkel a döntésekkel már közel kerültek egy valódi gazdasági unió kiépüléséhez. Megerősítették azt az elhatározást is, hogy ezentúl évente kétszer az euróövezeti vezetők is külön találkoznak.

Van Rompuy bejelentette, hogy a közeli hónapokban megvizsgálják az uniós alapszerződés módosításának lehetőségeit is.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!