8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra sem talál magára a magyar bankrendszer, a harmadik negyedévben további bő 10 milliárd forint volt a szektor vesztesége a felügyelet adatai szerint. Ugyanakkor azt is kiemelik, hogy a bruttó veszteség kilencven százaléka három masszívan veszteséges pénzintézet nevéhez kötődik, a korábbi adatok alapján ez vélhetően az MKB-Erste-Raiffeisen triumvirátus volt, bár közülük a Raiffeisen még nem közölte hivatalosan a harmadik negyedéves számait. Mfor.hu-háttér.

Újabb 10 milliárdos mínusz

Az első félév 281 millió forintos vesztesége után július és szeptember között 10,189 milliárd forintos adózott mínuszt hoztak össze a részvénytársasági hitelintézetek Magyarországon - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által pénteken közölt statisztikából. A tendenciák ugyanazok, mint az első két negyedévben, vagyis a nem kamateredmény okozta elsősorban az adózott profit romlását.

A részvénytársasági hitelintézetek kamatbevétele az első kilenc hónapban 599 milliárd forint volt a tavalyi 640,5 milliárd forint után, vagyis ebben a mutatóban is 6,5 százalékos csökkenés volt tapasztalható. Ennél fájdalmasabban érintette azonban a bankokat, hogy a nem kamateredmény a tavalyi 136,4 milliárdos nyereség után idén három negyedév alatt 152 milliárdos mínuszt mutatott. Igaz, ennek a jelentős része, 137,2 milliárd az első negyedévre esett. Ez főleg az egyéb nem kamateredménynek volt köszönhető, mely 405,6 milliárdos mínuszt mutatott a tavalyi 256,2 milliárdos veszteség után. Tavaly az egész évben 328,1 milliárd forintos veszteséget jelzett az egyéb nem kamateredmény, vagyis ezt a veszteséget most már kilenc hónap után sikerült jelentősen túlszárnyalni.

Már az első két negyedévben is az volt megfigyelhető, hogy a nem kamateredmény romlott jelentősen, ami egyrészt talán azzal magyarázható, hogy a bankok most nem egyenlően osztják el a bankadó összegét az év során, hanem már az év elején elszámolták. Az OTP esetében például biztosan tudjuk, hogy a 29 milliárd forintos bankadót az első negyedévre számolta el a bank. Emellett ezen a soron számolják el a pénzintézetek a deviza és egyéb határidős ügyletekhez kapcsolódó céltartalékképzést, ennek megugrása is okozhatta tavalyhoz képest az eredmény romlását.

A kamatbevételek csökkenése annak köszönhető, hogy hiába emelkedett tavalyhoz képest 4,7 százalékkal a kamatbevételek összege, ezzel párhuzamosan a kamatkiadások 12,8 százalékkal növekedtek 2011 első kilenc hónapjával összehasonlítva. A nem kamateredmény romlása a már fent említett egyéb nem kamateredmény mellett a pénzügyi és befektetési szolgáltatásoknak volt köszönhető, hiszen ez a tavalyi 136,8 milliárd forint után mindössze 37,8 milliárdot tett ki idén szeptember végéig.

A bankok adózott eredménye 10,47 milliárd forintos veszteséget mutatott szeptember végén, ez jelentős romlás az egy évvel korábbihoz képest, hiszen tavaly három negyedév alatt még 56,7 milliárd forint volt a részvénytársasági hitelintézetek nyeresége. Biztató lehet ugyanakkor, hogy a harmadik negyedév önmagában vizsgálva jobb volt, mint 2011 hasonló időszaka, hiszen a tavalyi 84,165 milliárd forintos veszteség most "csak" bő tízmilliárd forint volt.

Az eredmények kapcsán még egy tényezőt érdemes figyelembe venni: a céltartalékolást. Az első három negyedévben összesen 16,8 milliárd forintnyi céltartalékot szabadítottak fel a bankok, igaz, ez úgy jött össze, hogy az első negyedév 134,5 milliárdos "pozitív" céltartalékolását az utóbbi két negyedévben majdnem sikerült ellensúlyozni. Július és szeptember között bő 40 milliárd forintot kellett elkülöníteni a pénzintézeteknek a portfólió romlása miatt. Az első negyedév pozitív adata egyébként a végtörlesztéshez kapcsolódott, hiszen a veszteség mellett kedvező fejlemény volt, hogy a rossz hitelek egy részétől megszabadultak a bankok, így az azokra korábban képzett céltartalékot felszabadíthatták.

Kik a legnagyobb vesztesek?

Több hazai nagybank még nem közölte harmadik negyedéves számait, ezért egyelőre csak találgatni lehet arról, melyik cégeknek volt köszönhető az újabb veszteség. A PSZÁF közleménye annyi iránymutatást ad, hogy "a szektor harmadik negyedévi bruttó nyereségének négyötöde öt nagybankhoz, míg a bruttó veszteség kilenctizede három masszívan veszteséges nagybankhoz kötődött". Vagyis három kiemelkedően veszteséges bankot kell keresnünk, ha arra vagyunk kíváncsiak, kik okozták a jelentős veszteséget.

Abból kiindulhatunk, hogy vélhetően nem a legutóbbi negyedévben fordultak meg az elmúlt évek alapvető tendenciái, ezért a mostani veszteséget is azok a pénzintézetek okozhatták, melyek évek óta szenvednek. Szeptember elején írt cikkünkben (lásd: Melyik hazai bank a válság legnagyobb vesztese?) már számba vettük a 2008 óta tartó időszakot, akkor négy masszívan veszteséges hazai bankot találtunk, vélhetően most is közülük került ki a felügyelet által említett három cég.

Azt már tudjuk, hogy az MKB Bank az év első kilenc hónapjában 131 millió eurós (mintegy 36,7 milliárd forint) veszteséget ért el. Bár a cég hivatalosan nem közölte még harmadik negyedéves számait, de az anyabank, a német BayernLB jelentésében megemlíti a magyarországi veszteséget. Ennek egyébként majdnem a fele eshetett a harmadik negyedévre, hiszen június végén még "csak" 20 milliárdos első féléves mínuszról számolt be a cég. Vagyis az egyik masszívan veszteséges bank máris megvan, hiszen a teljes szektor 10 milliárdos bukása mellett csak az MKB majdnem 17 milliárdot veszített. A BayernLB beszámolója szerint a magyar bank eredményének romlása elsősorban annak volt köszönhető, hogy a céltartalékolás csak a harmadik negyedévben 83 millió euróval 152 millióra emelkedett tavalyhoz képest.

Egy másik lehetséges nagy vesztes az Erste Bank lehetett, mely szintén publikálta már, hogy a harmadik negyedévben 8,6 millió eurós (mintegy 2,4 milliárd forint) veszteséget szenvedett el hazánkban, míg az év első kilenc hónapjában pedig 64,1 millió euró (közel 18 milliárd forint) volt a mínusz. Igaz, ez még mindig lényegesen kedvezőbb, mint az egy évvel ezelőtti 532 millió eurós bukta. A különbség a kockázati költségekben mutatkozik, hiszen amíg tavaly 701 millió eurót kellett félretenni a várható veszteségekre, addig idén kilenc hónap alatt már csak 147,1 millió eurós mínuszt mutatott ez.

A harmadik nagy vesztes az elmúlt évek alapján a Raiffeisen-CIB párosból kerülhetett ki a harmadik negyedévben is, ez a két cég azonban egyelőre nem publikálta harmadik negyedéves eredményeit hivatalosan. A Raiffeisen esetében ez szerdán történhet meg a Raiffeisen Bank International honlapján található naptár szerint.

Lassan talán megállhat a bedőlés

A most közölt PSZÁF-statisztika egyébként megerősíti a felügyelet néhány hete megjelent kockázati jelentésének főbb megállapításait. Akkor a második negyedéves adatok elemzésekor arra jutottak a felügyelet szakemberei, hogy lassan talán megállhat a lakossági hitelek esetében a nem teljesítő arány emelkedése, a vállalati szegmensben azonban nem ilyen pozitívak a kilátások.

A harmadik negyedéves adatok szerint július és szeptember között a részvénytársasági hitelintézetek teljes portfóliójában 13,6 százalékról 13,8 százalékra emelkedett a 90 napon túli késedelemmel érintett hitelállomány, szeptember végén így ez 2277,3 milliárd forintot tett ki. A növekedés üteme ugyanakkor lényegesen kisebb, mint az korábban tapasztalható volt, vagyis a szakértők szerint reális esély van arra, hogy a következő negyedévek egyikében már jó hírekkel szolgálhasson a bankrendszer.

Ha a hitelhátralékosság részleteibe is belemegyünk, akkor az látszik, hogy a nem pénzügyi vállalatoknak folyósított kölcsönök esetében a június végén mért 18,2 százalékról minimálisan 18,3 százalékra emelkedett a 90 napon túli késedelemmel érintett hitelállomány, míg a lakossági hitelek esetén 16,2 százalékról 15,5 százalékra csökkent a nemteljesítési ráta. Utóbbi esetben a legnehezebb helyzetben lévők hiteleinek forintra váltása és az árfolyamgát-konstrukció is szerepet játszhatott ebben, ahogy arra a múlt héten a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája már felhívta a figyelmet.

A rossz portfólió miatt a bankok a harmadik negyedévben is folytatták a hitelek átstrukturálását, a június végi 1649,86 milliárd forint után három hónappal később már 1867,675 milliárd forint volt az összes átstrukturált állomány. Ebből a legnagyobb tétel, 1139,731 milliárd forint a lakosságot érintette a harmadik negyedév végén, ennek 23,3 százaléka azonban már újból 90 napon túli késedelembe esett.

A PSZÁF adatai szerint a részvénytársasági hitelintézetek tőkemegfelelési mutatója kismértékben csökkent, a június végi 14,79 százalék után a harmadik negyedév végén 14,71 százalékot tett ki. Ugyanakkor ez még mindig bőségesen meghaladja a 8 százalékos minimális törvényi kötelezettséget. A pénzügyi felügyelet a bankok tulajdonosi szerkezetéről is közölt adatokat, ami azért különösen érdekes, mert Orbán Viktor korábban többször beszélt arról, hogy magyar többségi tulajdonú bankrendszerre lenne szükség. Nos, a számok alapján ezért még nagyon sokat kell dolgozni. A jegyzett tőke alapján a harmadik negyedév végén a részvénytársasági hitelintézetek 91,08 százaléka volt közvetlen külföldi tulajdonban, ez a tőkeemelések miatt még kismértékben emelkedett is az előző negyedévhez képest.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!