Szijjártó Péter elmondta: Afrika folyamatosan erősödik, nagy léptékű infrastrukturális fejlesztések kezdődtek, európai és amerikai vállalatok egyre több beruházást hajtanak végre a kontinensen, és ebben a versenyben Magyarország sem akar lemaradni.
Magyarország afrikai jelenlétének erősítése összhangban van az új típusú magyar külpolitika célkitűzésével, vagyis hogy az eddiginél nagyobb figyelmet kell fordítani a világ azon térségeire, amelyek gyorsan fejlődnek - hangsúlyozta, a Ghánával való együttműködés fő területei között pedig a mezőgazdaságot, az élelmiszeripart, a gyógyszeripart, az orvosi műszerek exportját és az IT-szolgáltatásokat említette a tárcavezető. Megjegyezte azt is, hogy Magyarország tíz ghánai ösztöndíjas hallgatót fogad majd.
"A Ghánával való együttműködésünk erősítésétől azt várjuk, hogy Magyarország is profitálni fog külgazdasági oldalon az afrikai kontinens jelentős erősödéséből" - mondta Szijjártó Péter. Kiemelte egyúttal, hogy Ghána az egyik legjobban működő demokrácia Afrikában.
Emlékeztetett, annak érdekében, hogy minél több magyar vállalat kapjon lehetőséget a ghánai piacon, Magyarország kereskedőházat nyitott a ghánai fővárosban, Accrában.
A miniszter végül kitért az Ebola-járványra is, jelezve, hogy Ghána fontos szerepet játszik az Ebola elleni küzdelemben, hiszen ott van a járvány elleni ENSZ-misszió központja.
A ghánai külügyminiszter-helyettes közölte, a megbeszélésen téma volt többek között a gazdasági együttműködés, az internetes biztonság és az oktatás. A tervek között említette egy tudományos és gazdasági együttműködési bizottság felállítását, valamint vízummegállapodás megkötését a két ország között.
Thomas Kwesi Quartey beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar-ghánai kapcsolatok hosszú időre nyúlnak vissza, hiszen sok ghánai diák tanult Magyarországon.
Elmondta, hogy országa a tudományos fejlődés központjává szeretne válni Nyugat-Afrikában, amiben a magyar műszaki szaktudás nagy segítséget jelenthet nekik.
"Ghánát egy központként ajánljuk önöknek, egy olyan régióba való belépési útvonal első államosaként, ahol 500 millió embert tudnak elérni" - közölte a nyugat-afrikai állam külügyminiszter-helyettese, aki reméli, hogy ghánai feldolgozott termékek is sikeresen eljuthatnak az európai piacra.
A politikusok beszéde után a magyar és a ghánai fél parafálta a két ország közötti oktatási együttműködési egyezményt, és kibervédelmi együttműködés megvalósításáról szóló szándéknyilatkozatot is aláírtak.
MTI