2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hevesen bírálta a nagy nemzetközi hitelminősítőket a görög kormány hétfőn, miután a Moody's bejelentette, hogy egyszerre három fokozattal, mélyen a befektetési szint alá rontja le az adósságválsággal küszködő euróövezeti tagország besorolását.

Az athéni kormány szerint a Moody's lépése "teljes mértékben indokolatlan", és "nem tükröz objektív és kiegyensúlyozott értékelést" a görög gazdaság valós kilátásairól. A jelenlegi helyzetben, amikor a világgazdaság még gyenge, a piacok pedig idegesek, "pusztító hatású, önbeteljesítő jóslatokká válhatnak" az ilyen döntések - áll a pénzügyminisztérium közleményében.

A nemzetközi hitelminősítők nem tudták előre jelezni a világméretű pénzügyi válságot, most pedig egymással versengve próbálják helyreállítani megtépázott tekintélyüket. "Miután a 2008-as válsághoz vezető kockázatok feltárásában leszerepeltek, most egymásra licitálva igyekeznek jelezni az újabb veszélyeket, amelyek egy következő válsághoz vezethetnek" - véli a görög vezetés, amely szerint a Moody's lépése is azt mutatja, hogy erősíteni kell az ellenőrzést a nemzetközi hitelminősítők felett.

A Moody's Invvestor Service bejelentése szerint a görög kormánykötvények adóskockázati besorolása az eddigi "Ba1"-ről - a "Ba2" és a "Ba3" fokozatok kihagyásával - "B1"-re romlik. Az új osztályzat kilátása is további leminősítés lehetőségére utaló negatív. A görög szuverén besorolás így már négy fokozattal marad el a még befektetési ajánlásúnak tekintett sáv alapszintjétől, a "Baa3"-tól.

A cég a hétfői leminősítéshez fűzött indoklásában kiemelte, hogy továbbra is "igen ambiciózus" konszolidációs intézkedésekre és szerkezeti reformokra van szükség a görög adósságmutatók stabilizálásához, és ezeknek az intézkedéseknek a megvalósítási kockázata az eddig elért eredmények ellenére is "jelentős".

Emellett továbbra is komoly nehézségekbe ütközik a görög államot megillető bevételek beszedése, mivel változatlanul gyenge az adóbehajtási mechanizmus. Mindezen kívül megvan a kockázata annak is, hogy a pénzügyi támogatásokat a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió 2013-tól - a jelenlegi támogatási program kifutása után - olyan fizetőképességi kritériumokhoz köti, amelyeknek Görögország esetleg nem fog megfelelni, és ez akár a görög adósságállomány kényszerű átstrukturálását is eredményezheti.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!