4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába fagyasztotta be a kormány a stabilitási tartalékot, várhatóan így sem lesz tartható az idei évre vállalat 3,8 százalékos költségvetési hiány – olvasható a központi bank szerdán megjelent elemzésében. A szakemberek szerint jövőre újabb megszorításokra lehet szükség, hogy tartani tudjuk a vállalt konvergenciapályát.

A tartalékok zárolásával együtt is 4 százalék körül lehet a költségvetés hiánya 2010-ben, jövőre pedig újabb megszorításokra lehet szükség, ha az új kormány is kitart majd a hiánycél mellett.

Törékeny lehet az exportpiacokon indult fellendülés

„Az exportpiacok javulása a tavaly novemberben jósoltnál erőteljesebb volt az utóbbi hónapokban, ez jelentett támaszt a magyar gazdaság számára is” – vázolta fel Virág Barnabás, az MNB inflációs jelentését elkészítő elemzőcsoportjának vezetője a jelentés szerdai bemutatásán.

A szakember ugyanakkor kiemelte: a nemzetközi piacok kedvező hangulatában vannak arra utaló jelek, hogy ez a kilábalás továbbra is törékeny lehet. „A tavaly bejelentett gazdaságélénkítő intézkedések, például a roncsprémiumok kipörgése visszavetheti az elsőre kedvezőnek tűnő konjunktúrát” – emelte ki Virág Barnabás. Az MNB elemzője szerint láthatóak olyan jelek, hogy a hazai autóipar is részesedhetett az európai roncsprémiumokból, így ezeknek a programoknak a vége a magyar ipari termelésre is negatív hatással lehet.

A belső kereslet ugyanakkor továbbra is alacsony maradhat, amit a hitelezés szigora is erősít. Novemberben az elemzők még arra számítottak, hogy az év végén enyhül majd a bankok szigora, azonban a jelek szerint ez 2010 második felére tolódik el.

A fenti folyamatok miatt a kormánnyal összhangban a jegybank is 0,2 százalékra javította előrejelzését a magyar gazdaság idei visszaesését illetően a korábbi 0,6 százalékról. „Véleményünk szerint 2010 közepén indulhat el a gazdaság növekedése, de érdemi bővülésre majd csak 2011-ben számítunk” – emelte ki az MNB elemzője. Az inflációs jelentésben a jövő évre egyébként 3,4 százalékos növekedést prognosztizálnak a szakemberek.

Nem kell megijedni a magas inflációtól

Sokaknak negatív meglepetést okozott a januári 6,4 százalékos inflációs adat, az elemzők többsége ennél alacsonyabb adatra számított. A jegybank elemzői szerint elsősorban a nyersanyagárak emelkedése és a szabályozott árak januári emelése okozta az infláció elszállását. Emellett a fogyasztói kosár súlyozásának megváltozása is a pénzromlás ütemének emelkedése felé mutat.

„A gyenge belső kereslet ugyanakkor továbbra is árleszorító hatással van, 2011-ben várhatóan már a 3 százalékos cél alatt lesz az infláció” – emelte ki Virág Barnabás.

A szakember szerint a középtávú infláció szempontjából elsősorban a piaci szolgáltatások árváltozása lehet lényeges, azon a téren pedig kedvezőnek látszik a kép, hiszen a szolgáltatók a korábbinál kisebb mértékű áremelés mellett döntöttek, ez pedig támogathatja az alacsony infláció kialakulását.

Próbálnánk megtakarítani, de nem sikerül

A fogyasztásban továbbra sem látszanak a fordulat jelei, a kiskereskedelemben várhatóan tovább folytatódik a tavaly kezdődött kedvezőtlen trend.

„A válság előtt a magyar háztartások jövedelmük 90 százalékát fogyasztásra fordították, ezen a téren jelentős alkalmazkodás volt megfigyelhető, mostanra az arány 85 százalék környékére csökkent” – vázolta fel Virág Barnabás. Az MNB szakembere szerint az látszik, hogy az emberek egyre többet próbálnak megtakarítani, emellett a háztartások jövedelmi pozíciója is rosszabb lehet a korábban vártnál, ami elsősorban az egyéb bevételek elmaradásának köszönhető.

A vagyonadó eltörlése és a családi pótlék adóztatásának megvétózása emelik a lakossági jövedelmeket, javítják a lakosság jövedelempozícióit. A vagyonadó miatt megmaradó 50 milliárd forint várhatóan nem a fogyasztásban, hanem a megtakarításban jelentkezik majd – vélik a jegybank elemzői.

„A munkaerőpiacon várhatóan idén is folytatódik majd az alkalmazkodás, javulhat a vállalatok profithelyzete, ugyanakkor a profitok tartósan alacsonyabbak lehetnek, mint a válság előtt” – hangsúlyozta Virág Barnabás.

Beke Károly

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!