2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Moszkva áll azok elé a perek elé, amelyekben még a cári időkben kibocsátott, esetenként több mint 100 éves orosz államkötvények ellenértékét követelik a papírok tulajdonosai az orosz államtól - jelentette be a kormány vagyongazdálkodási igazgatóságának szóvivője, Viktor Krekov.

A Napi Gazdaság cikke szerint az orosz állampapírok tulajdonosainak nemzetközi szövetsége (AFIPER) összesen 100 milliárd euróra tart igényt és kész arra, hogy a tartozás fejében lefoglaltasson a bírósággal Franciaországban lévő orosz ingatlanokat. A szervezet becslése szerint tízmillió cári kötvény van franciák kezében. Krekov hangsúlyozza, hogy a két ország kormánya rendezte az érintett kötvények ügyét, amivel arra az 1996-ban aláírt megállapodásra céloz, amelynek értelmében Oroszország 400 millió dollárt fizetett 1945 előtt keletkezett adósságai fejében. Franciaország ezt akkor úgy értékelte, hogy az ügy végleg rendeződött, ezért Krekov szerint akinek további követelései vannak, az jobban teszi, ha a francia kormányhoz fordul. A megállapodás nyomán egyébként a kötvénytulajdonosok papíronként 50 euróra tarthattak igényt, amit csak egy részük fogadott el, míg mások úgy vélik, hogy tízezer euró jár nekik.

Az AFIPER étvágya azt követően jött meg, miután a párizsi költségvetési minisztérium bejelentette, hogy Oroszország nem közölt összegért megvásárolta az Eiffel-torony közelében lévő Meteo France épületet. Ha ezt nem nyilvánítják diplomáciai védettséget élvező területté, akkor elperelhető a tulajdonostól. Krekov elmondása szerint egy ortodox templomot akarnak építeni a francia főváros szívében, amely a kulturális sokszínűség és a két ország közötti barátság szimbóluma lesz. Az AFIPER fő hivatkozási alapja mindazonáltal egy Franciaországban nemrégiben hozott bírósági döntés lehet, amelynek értelmében Oroszország visszakapott egy a tengerparti Nice-ben még II. Miklós cár döntése alapján épült hagymakupolás katedrálist. A szervezet jogászai szerint ha a Szent Miklós katedrális, a legnagyobb ilyen építmény Oroszországon kívül, továbbá a benne lévő több száz ikon és más műkincs ennyi év után is megilleti az orosz államot, akkor ez érvényes az orosz államkötvényekre is. Moszkva válasza erre az, hogy a cár az államnak vette az ingatlant, nem magának vagy családjának, azaz nem egy magánszemély és egy állam közti szerződésről van szó, mint egy állampapír megvásárlásakor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!