3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Egyesült Államok előtt álló legnagyobb kihívás a fenntartható és tartós költségvetési konszolidáció végrehajtása, amelynek egyben biztosítania kell, hogy a továbbra is gyenge lábakon álló gazdaság növekedési pályán maradjon - áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államokban folytatott négyes cikkely szerinti országértékelését lezáró elemzésében

Az IMF kiemeli, hogy miközben az államadósság nem fenntartható pályán mozog, a legfontosabb cél, hogy az évtized közepére stabilizálódjon az államadósság GDP-arányos mértéke, majd fokozatosan csökkenésnek induljon. Ennek érdekében alapvető fontosságú, hogy időben szülessenek meg a költségvetési kiigazítási tervek, amelyek összhangban vannak reális makrogazdasági előrejelzésekkel - írja a szervezet.

A valutaalap értékelése szerint a GDP 7,5 százalékát kitevő ötéves, évi 1,5 százalékos kiigazítást hozó program volna kívánatos. Később, az idősödő társadalom  és az egyre magasabb egészségügyi kiadások miatt további konszolidációra lesz szükség - írja az IMF. Egy ilyen programnak a kötelező kiadások csökkentésére, illetve a bevételek növelésére kell irányulnia: az IMF szövetségi szintű forgalmi adó, vagy környezetvédelmi adó kivetését javasolja.

A nemzetközi pénzügyi szervezet előrejelzése szerint a szövetségi költségvetés hiánya 2011-ben 9,3 százalék, 2012-ben 7,6 százalék, míg 2013-ban 5,6 százalék lehet.

A valutaalap szerint erősödtek az amerikai gazdaságra ható negatív kockázati tényezők. A szervezet kiemeli a lakóingatlan-piac további visszaesésének lehetőségét, illetve a kedvezőtlen költségvetési helyzetet, amely akár az amerikai állampapírhozamok emelkedéséhez, vagy hitelminősítői lépésekhez is vezethet. További kockázatot jelentenek az energia- és nyersanyagárakat érő sokkok, a szűk hitelpiaci kínálat, illetve az európai adósságválság tovagyűrűző hatásai.

A nemzetközi szervezet az idei évre 2,5 százalékos, 2012-re és 2013-ra 2,7 százalékos, 2014-re és 2015-re pedig 2,9 százalékos GDP-növekedést jósol. Az infláció az idén 2,8 százalékon tetőzhet, ám  2012-től már 1,6 százalék körüli szintre eshet vissza. Az IMF szerint az amerikai munkanélküliségi ráta idén 8,9 százalék lehet, 2012-ben 8,4 százalék, 2013-ban pedig 7,7 százalék lesz.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed rendkívüli, ösztönző monetáris politikájával kapcsolatosan a szervezet megjegyzi, hogy a Fed-nek bármilyen irányú hosszú távú inflációs nyomás esetén határozottan kell fellépnie. Később, a megfelelő alkalommal kezdődhet meg a Fed mérlegfőösszegének csökkentésére, a mennyiségi enyhítési programok során vásárolt pénzpiaci eszközök értékesítése is - véli az IMF.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!