"Nem várunk el annál több költségvetési kiigazítást, mint amit a kormány egyébként is tervezne, vagyis nincs további megszorítás a terveink között" - mondta a lap kérdésére Irina Ivaschenko. Ugyanakkor azt hozzátette: az IMF véleménye szerint a kitűzött célokat sokkal kiegyensúlyozottabb lépésekkel lehetne elérni, illetve nagyobb hangsúlyt fektetnének azokra az intézkedésekre, melyek ösztönzik a gazdasági növekedést.
Korábban olyan utalások történtek a magyar kormány részéről, hogy többek között a segélyplafon bevezetésével, esetleges áfaemeléssel, illetve a közszféra leépítésével foltoznák be a jövő évi költségvetésben lévő lyukakat. Az elemzők most az IMF szavai kapcsán arra emlékeztetnek, hogy ezek az intézkedések éppen nem a gazdasági növekedés ösztönzését szolgálják. Éppen ezért például a Citigroup szakemberei szerint a kormány nem is akar megállapodni, mivel a strukturális reformok politikailag fájdalmas intézkedések lennének.
Korábban a Nemzetközi Valutaalap arra utalt, hogy a magyar kormánynak fel kellene hagynia az ad hoc intézkedésekkel, sokkal befektetőbarátabb politikát kellene folytatni, így lehetne ösztönözni a növekedést és fenntarthatóbbá tenni a költségvetést.
mfor.hu