4p

A lakossági fogyasztásban egyelőre nem látszik a fordulat, de ha további intézkedéseket léptet életbe a kormány, idén akár növekedni is láthatjuk a kiskereskedelmet, vélik a Raiffeisen szakemberei.

A Raiffeisen Bank elemzői felidézik a pénteki részletes GDP-adattal kapcsolatban, hogy a várakozásoknak megfelelően a mezőgazdaság magyarázza a visszaesés több mint harmadát - a tavalyi szárazság okozta károkat nem tudta kiheverni a szektor. További közel egyharmadnyit magyaráz az ipar zuhanása - ez már csak azért is szomorú, mert a korábbi években ez volt a magyar gazdaság "erőssége". A felhasználási oldalon az is látszik, hogy a nettó export közel öt éve először romlott - ez tompította eddig a magyar krízist, miután a magyar ipari termékekre külföldön bővült a kereslet. "Visszatérve a termelési oldalra, a recesszió maradék közel egyharmadát a szolgáltatások és az építőipar magyarázza - utóbbi az elmúlt tíz (!) évből mindössze egyben tudott bővülni" - olvasható a bank heti elemzésében.

(Forrás: Raiffeisen Bank)

Az évkezdet ezek után vegyesen alakult. Egyrészről az ipari számok valamelyest korrigálódtak januárra, 1,4 százalékos termelés-csökkenést mért a KSH. "Sajnos ez alapján még nem lehet azt mondani, hogy a fordulat beállt volna" - vélik a szakemberek A lakossági fogyasztás terén pedig egészen biztosan nem állt még be a fordulat januárban, hiszen a kiskereskedelem 4,1 százalékot csökkent. Igaz, a januári adatot se az szja-változtatások (hiszen a decemberi fizetésből fogyasztunk), se az energiaár-csökkentések (hiszen azokról a számlát februárban kaptuk) nem befolyásolhatták. A februári adat tehát remélhetőleg jobb lesz. Sőt, ha további intézkedéseket léptet életbe a kormány, idén akár növekedni is láthatjuk a kiskereskedelmet.

Hasonló a kiindulópont az infláció terén, ami a jövő heti adatközlések közül a legérdekesebb lesz. A februári adatban már nagy része tükröződni fog a "rezsi csökkentésnek", így a szakemberek várakozása szerint pont az MNB inflációs céljához, 3 százalékhoz fog érkezni a statisztika. Mindemellett a piaci figyelmet az MNB-t tekintve egyáltalán nem az inflációhoz fűzött viszonya köti le. A pletykák beindultak, melyek szerint a jegybank aktív részvételével újabb devizahiteleseket mentő intézkedések érkezhetnek, aminek hatására 300 fölé emelkedett az forint-euró árfolyam tavaly június óta először. "Arra számítunk, hogy a várakozásoktól fűtött kereskedés fennmarad, de nem száll el a forint árfolyama az előttünk lévő hetekben" - derül ki az elemzésből.

Döntésközelben az EKB és a Fed?

A héten üléseztek az EKB jegybankárjai kamatokról. Mint a bank elnök, Mario Draghi az esemény utáni sajtótájékoztatón elárulta, tárgyaltak arról a lehetőségről is, hogy kamatot csökkentsenek, de egyelőre a többség nem látja ennek okát. Mindemellett az európai jegybankárok vélekedése az európai konjunktúra kilábalásáról érezhetően kevésbé magabiztos, mint egy hónappal ezelőtt. Ezt megalapozzák a központi banki elemzőcsapat frissített előrejelzései, melyeket lefelé módosítottak: az idei recesszió 0,5 százalékos lesz (0,3 százalékról), a jövő évi növekedési pedig csak 1 százalékos (1,2 százalékról) szerintük. Mindazonáltal Draghi ragaszkodott ahhoz a véleményéhez, hogy az idei év második felében érezhető kilábalás folyamat lesz már az eurózónában. Mindenesetre jól látható, hogy a kamatcsökkentéstől ódzkodnak a várakozásoknál gyengébb konjunktúra ellenére, ami nyilvánvalóan nem független attól, hogy a jelenlegi alapkamathoz (0,75 százalék) nullaszázalékos betéti kamat tartozik. Innentől kezdve vagy félkarúvá teszi a következő lépését a bank (tehát a kamatfolyosót szűkíti), vagy bevezeti a negatív kamatot is, ami viszont széleskörűen vitatott elképzelés.

A jövő hét szűkölködik releváns európai adatközlésekből. Az ipari számok lesznek a legérdekesebbek. A német statisztika már megjelent, ami azt mutatja, hogy a szektor jobb állapotban kezdte a 2013-as évet, mint ahogy a 2012-est fejezte be, de a növekedés mértéke moderáltnak mondható. Emellett az üzleti felmérések alapján a francia és holland ipar is várhatóan még visszaesésben volt, így az eurózóna együttesen sem fog tudni növekedésről szóló számokat bemutatni a szakemberek szerint.

A tengerentúlon a munkanélküliségi ráta 2008 decemberi mélypontra zuhant. Azonban a piac ettől a rendkívül kedvező adattól inkább megijedt, mert ez azt jelenti, hogy a Fed hamarabb veszi el a mézes bödönt. A jegybank továbbra is havi rendszerességgel veszi 85 milliárd dollár értékben az állampapír és jelzáloggal fedezett értékpapírokat. A jegybank legközelebb két hét múlva ülésezik, ahol a folyamatban lévő eszközvásárlás módosítása is napi rendre kerül.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!