4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Eddig nem lehetett tudni, hogy a jegybank nemzetközi tartalékai, illetve kéthetes betétállománya hogyan fog a jövőben leépülni, de egy hétfői MNB-cikkben erre választ kaphattunk.

Amióta a 2008-as pénzügyi válságot követően felduzzadt az MNB nemzetközi tartalékainak szintje és ezzel párhuzamosan a kereskedelmi bankok kéthetes állománya, a központi bank aktuális vezetése folyamatosan jelezte, a magas magyar alapkamat miatt súlyos veszteséget generál a kamateredmény. Miközben ugyanis a kéthetes kötvényekre az aktuális MNB-alapkamatot, az abból finanszírozott nemzetközi tartalékokra a kiváló besorolású állampapírokra jellemző, nagyon alacsony kamatot kapja a jegybank. Emiatt 2013-re az MNB korábbi vezetése 200 milliárd feletti veszteséget prognosztizált.

A 2013-as jegybanki vezetőváltást követően egy hónappal meghirdetett Növekedési Hitelprogram (NHP) kevésbé ismert harmadik pillére éppen ezért a kéthetes kötvényállomány jelentős leépítését célozta meg, így csökkentve a kamatveszteségét. Az NHP-ben meghirdetett 3600 milliárdos kéthetes kötvényállományt azonban nem sikerült elérni, nem kis mértékben annak köszönhetően, hogy az NHP első pillére ez „ellen dolgozott”. A jegybank mérlegének eszközoldalán megjelenő olcsó kkv-hitelek ugyanis forrásoldalon a kéthetes kötvények állományát duzzasztották.

A 2014 tavaszán bejelentett önfinanszírozási koncepció ugyan célszámot nem rendelt a kéthetes banki állomány leépítéséhez, de Nagy Márton felelős ügyvezető igazgató 600-1000 milliárdra becsülte az átrendeződés mértékét (MNB: kilökjük és tereljük a jegybankban parkírozott pénzeket). Ahogy a lenti ábrán is látható, a kéthetes állomány (amely idén augusztus elsejétől ismét betét formában funkcionál) szemmel láthatóan csökkent. Ugyanakkor az NHP-állomány idei eddigi 500 milliárdos (Újabb mérföldkövet lépett át Matolcsy olcsó hitele) növekedése ugyanennyivel duzzasztotta a „kétheteseket”.

A szűk két éven belüli harmadik nagy rendszerszintű változás, a lakossági devizahitelek elszámoltatásához, illetve forintosításához biztosított 9 milliárd euró ugyanakkor ennél lényegesen nagyobb mértékben redukálja majd a kéthetes állományt. Ahogy azt már október közepén - még a forintosítás technikai részleteinek ismerete előtt - a 4000 milliárd hamarosan elhagyhatja Magyarországot cikkünkben kifejtettük, a forintosítás jelentősen csökkenteni majd a bankrendszer forintlikviditását.

Ezt az MNB szakemberei hétfőn délután a jegybank honlapján megjelentetett szakmai cikkükben meg is erősítették, sőt a kéthetes betétállomány leépülésének menetét – minden egyéb tényező változatlansága mellett – fel is vázolták.


(Forrás: MNB)

A csökkenés ütemét a devizahitelek elszámoltatásához és forintosításhoz biztosított MNB-tenderek igénybevétele alapján kalkulálták ki a jegybank elemzői. A feltétel nélküli októberi és novemberi euróértékesítési tenderek ugyanis kombinált terméket jelentettek, egyrészt egy azonnali devizaeladást, másrészt egy kötelezően kapcsolódó devizaswapot. Ez utóbbi keretén belül a kereskedelmi bank a frissen megvásárolt euróösszeget azonnal visszacserélte a jegybankkal forintra, amely csere ellenirányú lába egy adott jövőbeli időpontban (összesen 11 lehetőséget nyújtott a kereskedelmi bankoknak az MNB) valósul meg. Erre két ok miatt volt szükség. Egyrészt így a bankok a devizahitelezéshez szükséges devizaforrások lejáratához tudták igazítani az euró tényleges lehívását, másrészt a jegybank nemzetközi tartalékai nem azonnal, hanem fokozatosan apadnak. (Ezért nem csökkent érdemben november végére a jegybanki tartalék, lásd: MNB-tartalékok: a 9 milliárdos euróértékesítés ellenére csak minimális a csökkenés) Így az ország külső sérülékenysége sem nő meg hirtelen.

Az, hogy a bankok a devizaértékesítési tenderekhez csatolt swaplejáratok közül melyiket vették igénybe, eddig nem volt ismert. A jegybank által a fenti cikkben közölt alábbi ábra alapján azonban így most már nemcsak a kéthetes betétek jövőbeli csökkenésének várható időbeli lefutását, hanem a nemzetközi tartalékok zsugorodásának ütemét is – minden  egyéb tényező változatlansága mellett – meg lehet becsülni.


(Forrás: MNB)

A jegybank szakemberei a jelzett cikkben egyébként kifejtik, hogy véleményük szerint a kéthetes betétállomány ilyen mértékű redukciója nem fog a teljes bankrendszer szintjén likviditási problémákat okozni, még ha egyes bankoknál lehetnek is átmeneti feszültségek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!