Csütörtöki sajtótájékoztatóján jelentette be a kormány, hogy sikeres megállapodást kötött a Bankszövetséggel, mellyel Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter szavait idézve "egy nehéz, ám eredményes tárgyalássorozat végére kerül pont". A devizahiteleseket az adósságcsapdából kimentő, négy fő pontból álló megállapodás részleteit a kormány honlapján megjelent tárgyalási jegyzőkönyv tartalmazza.
A 90 napnál régebbi tartozással rendelkezők megmentése
A megállapodás alapján a Bankszövetség tagjai vállalják, hogy a 2011. szeptember 30-án a minimálbér összegét elérő, 90 napnál régebbi tartozásokat forintosítják, majd annak 25 százalékát elengedik 2012. május 15-ig. Ez azonban csak azon ügyfelek esetében valósítható meg, akiknek a fedezetül szolgáló ingatlan forgalmai értéke nem haladja meg a 20 millió forintot. Ha a tartozás átváltása már korábban megtörtént, akkor a könyv szerint nyilvántartott forint tartozás negyedét engedik el. Ahhoz, hogy ezt igénybe lehessen venni, 2012. május 15-ig egy nyilatkozatot kell tennie az adósnak arról, hogy a késedelembe esés oka a jelentősen és igazolhatóan megromlott fizetőképessége.
Az otthonteremtési kamattámogatásról szóló, de még nem elfogadott rendelet is kiegészülne egy konstrukcióval, mely szerint azok, akik a devizahitelüket forinthitelre váltották, időben csökkenő mértékű kamattámogatásban részesülhetnek. A kamattámogatás öt évre szól, a mértéke az első évben az állampapír-referenciahozam 50 százaléka, a második évben 45, a harmadikban 40, majd a következő évben 35, végül 30 százalékos lesz. Ezekben az esetekben a bank átütemezheti az adós hitelét úgy, hogy a támogatás igénybevételétől számított 5 évig csak a kamattörlesztés terhe nehezedjen rá.
Az Eszközkezelő a jövőben egy módosítási javaslat szerint az egygyermekes, családi pótlékra jogosult háztartások ingatlanait is megvehetné. A kormány továbbá biztosítaná annak is a feltételét, hogy az Eszközkezelő 2012 év végéig 8 ezer, 2013 végéig 15 ezer, 2014 végéig pedig 25 ezer lakóingatlant vásárolhasson meg összesen.
Három irányú tehermegosztás
A kormány 2012. január 31-ig módosító javaslatot nyújt be az országgyűlésnek, mely szerint a 90 napon belüli késedelemmel rendelkezők jövő év végéig beléphetnének az árfolyamvédelmi-rendszerbe, emellett az árfolyamrögzítés, és az árfolyam-különbözetből eredő tartozásokat 2016 végéig írnák jóvá a gyűjtőszámlán.
Ennek keretén belül foglalnák törvénybe a terhek megosztását is. Ennek alapján a 180-270 CHF/HUF, a 250-340 EUR/HUF és a 2,5-3,3 JPY/HUF közötti árfolyamsávok között az alsó árfolyamsávon törlesztő adós a havi törlesztőjének efeletti tőkerésze a gyűjtőszámlán gyűlik. Az árfolyamgát feletti kamatrész pedig 50 százalékos arányban megoszlana a bankok és a kormány között. A fenti árfolyamsáv felső határa feletti árfolyamkockázatot pedig teljes egészében a költségvetés viseli. Rendelkeznek arról is továbbá, hogy az árfolyamvédelmi-rendszerbe nem belépő, hátralékot felhalmozó adósok után nem kell a bankoknak értékvesztést képezni.
Növekedési Paktum
A gazdasági növekedés érdekében a kormány vállalja, hogy 2013-ban a felére csökkenti a bankokra kivetett különadó mértékét. A kormány és a bankszektor képviselői megállapodtak abban is, hogy a gazdasági növekedés ösztönzése érdekében negyedévente egyeztetnek majd, melyről a kormány az IMF-et és az EU-t is tájékoztatni fogja. A dokumentum szerint a kormány megerősíti az elkötelezettségét a magyar gazdasági növekedési pályára állításában, és kijelenti, hogy elengedhetetlennek tartja a bankrendszer szerepvállalását is a növekedés ösztönzésében és fenntartásában.
A felek továbbá abban is megállapodásra jutottak, hogy azok a hitelintézetek, melyek a fennálló mikro-, kis- és középvállalati hitelállományát 2012. szeptember 30-ig növeli, az állománynövekedés forintosított értékét levonhatja a bankadóból.
A Bankszövetség pedig mindezek mellett vállalja, hogy 2012. január végéig kidolgoz egy pénzügyi közvetítőrendszer gazdasági növekedésben történő szerepvállalását bemutató érdemi, hatásvizsgálattal alátámasztott javaslatot is, és február végéig megállapodnak a pénzügyi közvetítőrendszer szerepvállalásáról.
Módosulnak a végtörlesztéshez kapcsolódó szabályok
A megállapodás értelmében a bankadóból leírható lesz a végtörlesztési árfolyam alkalmazásából eredő veszteség 30 százaléka. Abban az esetben, ha az adott hitelező nem tudja a 30 százalékát valamilyen okból kifolyólag leírni, akkor a vele összevont alapú felügyelet alá tartozó intézet érvényesítheti azt. Az idei évre vonatkozó adóvisszatérítések egyébként 1 éven belüli lejáratú állampapír átadásával fog megtörténni, melyet a banknak a lejáratig tartania kell.
A kormány a magánszféra után a közszférában is megvalósítaná annak a lehetőségét, hogy a munkaadó kölcsönnel segítse a végtörlesztésben az alkalmazottját. Ennek mértéke ebben az esetben az adott háztartásban eltartott kiskorú gyermekek számától függ. A kölcsön nyújtásának feltétele még, hogy ez nem érintheti a következő évek javadalmazását, és nem valósíthat meg előrehozott juttatást sem. Ezeket egy törvénymódosítás szerint még 2011. december 31-ig folyósítani kell, ami a magánszférában nyújtott munkáltatói kölcsönökre és vissza nem térítendő támogatásokra is igaz.
Székely Sarolta
mfor.hu