Hétfőn jelenik meg az áprilisi külkereskedelmi statisztika a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése alapján. Márciusban 12,9 százalékkal nőtt a kivitel euróban számolt értéke, amely 8,3 milliárd eurót ért el, az import 9,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, értéke 7,3 milliárd euró volt. Az első negyedévben a kivitel 7,7, a behozatal 5,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a negyedéves exporttöbblet 2,487 milliárd eurót tett ki, ami 531 millió euróval nagyobb a tavalyi első negyedévinél.
Ugyancsak hétfőn közli az államháztartás május végi, előzetes adatait a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az államháztartás központi alrendszerének április végi hiánya 609,8 milliárd forint volt, ami kedvezőbb az egy évvel korábbi 951,2 milliárd forintos deficitnél. Az első négyhavi hiány 69 százaléka volt az egész évre tervezett 877,4 milliárd forintnak.
Kedden a májusi fogyasztói árindexet hozza nyilvánosságra a KSH. Áprilisban a fogyasztói árak 0,3 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban, a márciusi szinthez képest pedig átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek. Elemzők arra számítanak, hogy tovább lassul a fogyasztói árak csökkenésének üteme és a hónapok óta negatív előjelű árindex közelít a nullához.
Szerdán áprilisi idegenforgalmi adatokat közöl a KSH. Márciusban 7,5 százalékkal nőtt a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma. Ezen belül a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,4, a belföldi vendégeké 8,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az év első három hónapjában a szálláshelyek 8,8 százalékkal többet, összesen 3 millió 876 ezer vendégéjszakát regisztráltak az előző év azonos időszakához képest.
Pénteken két adatot is közöl a KSH: az ipari termelés áprilisi részletes statisztikáját, valamint a mezőgazdasági termelői árak áprilisi alakulását.
Az ipari termelés az előzetes adatok szerint 6,3 százalékkal nőtt áprilisban éves összehasonlításban, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal mérséklődött. A termelés az év első négy hónapjában 7,6 százalékkal emelkedett 2014 azonos időszakához képest.
A mezőgazdasági termelői árak márciusban 8,2 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban, a növényi termékek 9,1, az élő állatok és állati termékek 6,6 százalékkal lettek olcsóbbak. Az első negyedévben átlagosan 7,9 százalékkal voltak olcsóbbak a mezőgazdasági termékek, a növényfélék ára 8,4, az élő állatok és állati termékek ára 7,3 százalékkal esett vissza.
MTI