4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezertől tizenötezerig különböző számokat lehet hallani a hazai kilakoltatásokkal és árverezésekkel kapcsolatban. Az mfor.hu megpróbált utánajárni, hány lakást adtak el az adósok feje fölül az utóbbi hónapokban, azonban mindenhol falakba ütköztünk: a legkorábban talán áprilisban közölhet pontos adatokat a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Mfor.hu-háttér.

A kormány döntése értelmében április közepéig egyetlen lakott ingatlant sem lehet elárverezni a bajba jutott adósok feje fölül. Azt viszont senki sem tudja, hogy ezzel a lépéssel hányan menekültek meg attól, hogy utcára kerüljenek, sőt azt sem lehet pontosan tudni, tavaly hány ember lakását vitték el a bankok.

Dobálóznak a számokkal

Kiss Péter társadalompolitikai miniszter hétfőn azt mondta, hogy különböző becslések szerint 6-11 ezer lakás van veszélyben a bajba jutott adósok miatt, ez is jól jelzi a probléma társadalmi súlyát. Tavaly mintegy 15 ezer kilakoltatás történt Magyarországon – közölte Dabasi Tamás, az Otthon és Érdekvédők Magyarországi Szövetségének elnökségi tagja a közelmúltban a Duna Televízióban.

Az mfor.hu megpróbált hivatalos adatokat felkutatni az árverések számát illetően, azonban egyelőre egyik hatóság sem rendelkezik a szükséges statisztikával. "Mi annyit tudunk, hogy 2009 első kilenc hónapjában 11 700 esetben kezdeményeztek végrehajtást a bankok, de ezek az ingatlanok persze nem kerültek mind árverésre" - mondta kérdésünkre Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke. A végrehajtások száma az előző év átlagos havi értékéhez képest 42 százalékos növekedést mutatott - tette hozzá.

A PSZÁF után a jegybanknál próbálkoztunk konkrét számokat felkutatni, ők közelebb is vittek a valósághoz, de pontosan még nem tudják az árverések számát. "Kértünk adatokat a legnagyobb árverező cégektől, ezek azonban jelenleg feldolgozás alatt vannak, várhatóan az áprilisi stabilitási jelentésben publikáljuk majd őket" - közölték kérdésünkre az MNB kommunikációs osztályán.

Érezhető bevételkiesést okoz a cégeknek

A kormány hétfői döntésének értelmében április közepéig egyetlen lakott ingatlan sem kerülhet árverezésre, azaz senkinek a feje fölül nem lehet eladni a lakását a bedőlt hitele miatt. A bizonytalan adatok miatt azt sem lehet tudni, hány adós kapott ezzel két és fél hónapos haladékot, az árverező cégeknek viszont érezhető bevételkiesést fog okozni az, ha el kell halasztaniuk a tervezett aukciókat.

"Nem volt még minden árverésünk kitűzve, általában egy-két hónapra előre látszanak az események, de minden bizonnyal érzékelhető veszteséget fog okozni a kormány döntése" - mondta el kérdésünkre Orbán Róbert, az Árverező Ház Zrt. vezérigazgatója.

A cég honlapján mindenesetre hétfő délután 58 ingatlant kínáltak árverésre a február 24-ei és március 3-ai aukciókon, melyeket minden bizonnyal el kell majd halasztani.

A szakember hozzátette: általában körülbelül kétheti rendszerességgel tartanak árveréseket, melyeken 10-90 ingatlant kínálnak fel megvételre, azonban általában csak 2-10 talál új gazdára. "A sajtóból értesültünk arról, hogy a kormány nem fogja kárpótolni a cégeket a bevételkiesés miatt, ezt tudomásul vesszük, a jövőben is jogkövető magatartást fogunk folytatni" - emelteki Orbán Róbert.

Az Árverező Ház Zrt. vezérigazgatója egyébként egy múlt heti sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a piacon 4-5 nagy cég van, akik ingatlanárveréseket tartanak, tavaly összesen mintegy ezer ingatlan elárverezésére került sor, de ebben nem csak lakások vannak.

Éliásék forradalmat csináltak

Az ingatlanárverések akkor kerültek a középpontba, amikor a múlt héten az Árverező Ház Zrt. egyik rendezvényén kisebb botrány alakult ki, ugyanis a VÉSZ és GYŐZ Mozgalom emberei tiltakozó akciót tartottak 84 ingatlan elárverezése ellen. Az akció végül tömeges rendőri igazoltatással zárult.

A tiltakozás egyik szervezője Éliás Ádám, a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetségének (VÉSZ) elnöke volt, aki az esemény után bejelentette: hivatalosan is kifogást emelnek majd az árverés ellen és arra számítanak, hogy érvénytelenítik az aukció eredményét.

Bizonyára nem véletlen, hogy a kormány is éppen most hirdetett moratóriumot az árverésekre, amikor az ügy néhány napja a középpontba került. A civil szervezetek tehát azt mindenképpen sikerként könyvelhetik el, hogy két és fél hónapra sikerült elérni az árverések felfüggesztését. A kormány részéről pedig akár kampányfogásnak sem utolsó, hogy nyíltan odaálltak a bajba jutott adósok mellé.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!