3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyors ütemben növekedik Németországban az ipar jelentősége, a legnagyobb európai gazdaság teljesítményének több mint egynegyedét adja a feldolgozóipari szektor.

A német statisztikai hivatal (Destatis) pénteken közölt adatai szerint a termelőipar részesedése a gazdasági teljesítményben 26,4 százalék volt 2011-ben, ami öt éve a legmagasabb érték és jóval meghaladja a 19,5 százalékos uniós átlagot. Egy évvel korábban 25,3 százalék, a válságos 2009-ben pedig - amikor rekord mértékben, 4,7 százalékkal csökkent a hazai össztermék (GDP) - 23,3 százalék volt az ipar részaránya az előállított értékben.

Ugyancsak az ipar trendszerűen növekedő jelentőségét mutatja, hogy a tavalyi 26,4 százalék meghaladja a 2000 és 2010 közötti időszakban regisztrált 25,1 százalékos középértéket. Ugyanakkor továbbra is a szolgáltató szektor a legnagyobb, részaránya a gazdasági teljesítményben 68,3 százalékos volt tavaly, míg az építőipar részesedése 4,6 százalék, a mezőgazdaságé pedig 0,9 százalék volt.

A német sajtókommentárokban ipari reneszánsznak is nevezett jelenség hátterében mindenekelőtt a nagy feltörekvő gazdaságokban - például Kínában, Brazíliában - az igen megbízhatónak tartott német ipar termékei iránt mutatkozó kereslet növekedése áll. Ennek révén a német gazdaság kivitele tavaly minden korábbinál nagyobbra emelkedett, meghaladta az ezer milliárd eurót. A legnépszerűbb exportcikkek közé tartoznak a gépek, elektronikai berendezések és gépjárművek.

Elemzők kiemelik, hogy az ipar aránya annak ellenére növekedik, hogy Németországnak az alacsonyabb munkaköltségű kelet-európai és távol-keleti országokkal folytatott egyre erősebb versenyben kell megküzdenie az iparvállalatok beruházásaiért. Az ipar fejlesztését kiemelt helyen kezelő német gazdasági modell "sokáig nevetség tárgya volt, most viszont más európai országokban is a gazdaság újraiparosítására törekednek" - idézte a Spiegel Online Andreas Scheuerlét, a Dexa Bank elemzőjét.

A hírportál emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság egy októberben kiszivárgott tervezet szerint "a harmadik ipari forradalom" meghirdetésére készül, a jólét egyik legfontosabb forrásaként tekint a termelőiparra és meg kívánja fordítani az ágazat jelentőségének csökkenését. Az Európai Unióban tavaly Csehországban volt a legnagyobb, 30,2 százalékos a feldolgozóipar aránya, a legkisebb, 8,3 százalék pedig Luxemburgban. A nagy tagországok mind elmaradnak Németország mögött, Franciaországban 12,6 százalék, Nagy-Britanniában 16,5 százalék, Spanyolországban 16,9 százalék, Olaszországban 18,6 százalék volt a termelőipar részesedése a gazdasági teljesítményben tavaly.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!