5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Átlagosan 0,2 százalékkal voltak alacsonyabbak az árak júniusban, mint egy hónappal korábban, míg tavaly júniushoz képest 3,5 százalékos emelkedés volt tapasztalható.

Pozitív meglepetést okozott az infláció, hiszen a májusi 3,9 százalék után júniusban tovább csökkentek a fogyasztói árak. Pedig már az előző havi adat is alacsonyabb volt az elemzők által vártnál. Ugyanakkor az rossz hír, hogy a maginfláció emelkedik és már 3 százaléknál tart, ami azt jelenti, hogy az élelmiszerek és nyersanyagok tavaszi árrobbanása fokozatosan szűrődik be a többi termék árába.

Megjöttek a nyári árcsökkenések

Májushoz viszonyítva az élelmiszerek árai egy százalékkal csökkentek, ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) ára 9,2 százalékkal esett vissza, míg a többi élelmiszer esetében 0,3 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető. Ebből is látszik, hogy elsősorban a most szezonjukat élő élelmiszerek árai csökkentek jelentősen, ami lefelé húzta az egész kategóriát.

Májushoz képest nőtt a margarin (2,8 százalék), a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,8 százalék), a párizsi, kolbász (1,6 százalék) és a tej (1,4 százalék) ára.

Jelentősen, egy hónap alatt 4,2 százalékkal csökkent viszont a cukor ára, így a tavaszi csúcsok után kicsit megnyugodni látszik. Ebben valószínűleg szerepe volt annak is, hogy a kormány kétezer tonnát szabadított fel az állami tartalékból, hogy letörje az árakat. A cukor mellett számottevően csökkent a tojás ára, 2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni érte, mint májusban.

Egy hónap alatt 0,3 százalékkal emelkedtek a szolgáltatások árai, ezen belül is jelentős szezonalitás volt megfigyelhető, hiszen az üdülési szolgáltatásokért 1,1 százalékkal kellett többet fizetni, mint májusban. Kismértékű, 0,2 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető a háztartási energia, valamint a szeszesitalok, dohányáruk esetében.

0,6 százalékkal csökkent a ruházkodási cikkek ára átlagosan, a KSH szerint ez a nyári kiárusításoknak volt köszönhető. Szintén mérséklődött a tartós fogyasztási cikkek ára. A csökkenő inflációhoz nagymértékben hozzájárult, hogy júniusban 1,1 százalékkal esett az üzemanyagok ára a kutakon, ezzel az utóbbi hónapok egyik fontos felfelé mutató kockázata mérséklődött átmenetileg.

A liszt és a cukor drágulása még mindig brutális egy év alatt


Nincs sok okunk örömre akkor, ha az éves adatokat nézzük, tavaly júniushoz képest átlagosan 3,5 százalékos volt a fogyasztói árak emelkedése. Ezen belül az élelmiszerek az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,7 százalékkal drágultak. Jelentősen, 67,2 százalékkal emelkedett egy év alatt a liszt ára, nem sokkal maradt el ettől a cukor 63,4 százalékos drágulása. Számottevő volt még az étolaj 27 százalékos áremelkedése, illetve a tej esetén tapasztalt 16,5 százalékos növekedés. Tíz százalék feletti mértékben drágultak a péksütemények (14,7 százalék), a kenyér (12,9 százalék) és a sajt (12,7 százalék) is.

Egy év alatt 5,4 százalékkal csökkent viszont a tojás ára a statisztikai hivatal adatai szerint, míg az idényáras élelmiszerekért 4,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint tavaly júniusban. Ez azt mutatja, hogy nem csak a szezonalitás okozta az idényáras élelmiszerek jelentős árcsökkenését, hiszen egy évvel ezelőtt is drágábbak voltak ezek a termékek, bár akkor a tavaszi esőzések és árvizek is ronthatták a termést.

Az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,3 százalékkal nőtt az egyéb cikkek ára, ezen belül az üzemanyagok vitték a prímet 12 százalékos drágulásukkal. Szintén átlag felett, 4,9 százalékkal növekedett a ruházkodási cikkek, valamint 3,6 százalékkal a háztartási energia ára, ez utóbbin belül a távfűtés 7,8 százalékkal, a vezetékes gáz 2,6 százalékkal drágult.

Az első hat hónapban átlagosan 4,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.További rossz hír, hogy az infláció csökkenése mellett a maginfláció 0,3 százalékkal nőtt májushoz képest, így 3 százalékon állt. Ez pedig arra utal, hogy a nyersanyagok áremelkedése kezd begyűrűzni a többi árba is. A jegybank Monetáris Tanácsa pedig a maginflációt általában kiemelten figyeli a kamatdöntések meghozatalakor.

"A következő hónapokban 3,5-3,6 százalék körüli inflációra számítunk, ami az őszi hónapokban tovább mérséklődhet az élelmiszerárak bázishatása miatt. Ezt némileg korlátozhatja a népegészségügyi termékadó bevezetése. Az év végére akár 3,1 százalék közelébe eshet az infláció, a 3 százalékos inflációs cél pedig a jövő év elején elérhető. Az idei átlagos infláció 3,8 százalék, a jövő évi 3 százalék körül lehet. Felfelé mutató kockázatot jelent a háztartási energiaárak elhalasztott emelése, lefelé mutató kockázatot pedig a nyers élelmiszerárak akár a vártnál meredekebb csökkenése, amit az elmúlt hetek tőzsdei jegyzésárai is mutatnak, illetve a tavalyinál várhatóan kedvezőbb mezőgazdasági terméseredmények is lehetővé tesznek. Annak ellenére, hogy az inflációs várakozások jelentősen enyhülhetnek, az MNB feltehetően nem tudja mérsékelni az alapkamatot a stabilitási kockázatok szignifikáns növekedése miatt" - véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. 

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!