Többet költöttünk márciusban
Márciusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - közölte csütörtök reggel a KSH. Ezzel tavaly december óta a legjobb adatot tapasztalhattuk. Februárhoz képest fél százalékos volt a forgalomnövekedés. Márciusban összesen 645,2 milliárd forintot hagytunk az üzletekben, míg az első negyedévben 1758,7 milliárd forint volt a forgalom. Utóbbi naptárhatástól megtisztítva minimális, 0,1 százalékos bővülést jelentett.
Az adatok összességében továbbra is azt mutatják, hogy komoly ingadozásokat produkál a kiskereskedelmi forgalom, hiszen a februári 1,4 százalékos visszaesés 2010 vége óta a legrosszabb adat volt, majd most megint az élet jeleit mutatja a forgalom. Az első negyedév stagnálása is azt mutatja, hogy néhány kiugróan rossz adat miatt továbbra sem tud tartósan magára találni a kiskereskedelem.
Az élelmiszerboltok húzták meg
Tevékenységcsoportonként vizsgálva az derül ki, hogy az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma húzta fel a kiskereskedelmet, ebben a szegmensben 2,7 százalékos volt a bővülés tavaly márciushoz képest. Az év első három hónapjában ennek a kategóriának a forgalma 1,9 százalékkal bővült, a márciusi az idei legjobb adat volt. A nem élelmiszer termékeket árusító boltok forgalma márciusban 0,6 százalékkal emelkedett a tavalyi év hasonló időszakához képest, míg az első negyedévben stagnálást regisztrált a KSH.
A nem élelmiszer termékeken belül folytatódott a komoly bővülés az iparcikk jellegű vegyes szegmensben, ahol márciusban 13,6 százalékkal magasabb forgalmat mértek, mint egy éve, emellett a ruházati üzletek 6,9 százalékos és az illatszerboltok 14,5 százalékos növekedését érdemes még kiemelni. Tovább hódít a csomagküldő és internetes kereskedés, ebben a csoportban márciusban 17,3 százalékkal, az első negyedévben pedig 17,6 százalékkal költöttünk többet, mint tavaly.
A legnagyobb vesztes továbbra is a használtcikk, ahol az első negyedévben majdnem 20 százalékkal esett vissza a forgalom az egy évvel korábbihoz képest, emellett nagyot buktak a gyógyszertárak, melyek forgalomcsökkenése márciusban 10,8 százalékos volt. Már-már hagyományosnak mondható, hogy a rekordon lévő üzemanyagárak miatt egyre kevesebbet tankolunk, ezt ismét alátámasztották a KSH statisztikái is, hiszen márciusban 4,3 százalékkal, az első negyedévben pedig 2,9 százalékkal csökkent a benzinkutak forgalma.
Jót tett a költségvetésnek is
A fenti kedvező adatok függvényében már érthető a kedvező áprilisi költségvetési adat is. A múlt hónapban a központi költségvetés 283,8 milliárd forintos többlettel zárt, mely elsőre meglepően soknak tűnt. Azt már hetek óta tudjuk, hogy ezen belül elsősorban az áfabevételek okozták a kedvező folyamatot, a héten azonban a részletes adatokat is megismerhettük.
Áprilisban a büdzsének 421,9 milliárd forintnyi bevétele keletkezett, mely az egy évvel korábbinál 153,2 milliárddal volt több. Ezen belül a bruttó befizetés 75,3 milliárddal 446,6 milliárdra emelkedett, míg a visszautalások 77,9 milliárddal 24,7 milliárdra csökkentek. A keddi online sajtótájékoztatón a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára arról is beszámolt, hogy az áfabevételeket néhány nagy egyedi tétel is megdobta, melyek közül a legjelentősebb egy 10 milliárd forintos bevétel volt egy nagy energetikai beruházásnak köszönhetően.
Banai Péter Benő azt is elárulta, hogy az áfavisszautalás határidejének 45-ről 75 napra emelése nagyságrendileg 85-90 milliárd forintos egyszeri pluszbevételt jelentett áprilisban. Ha ehhez hozzávesszük a már említett egyszeri tételt, akkor nagyságrendileg 50 milliárd forintos pluszbevételt okozhatott a büdzsének a kiskereskedelmi forgalom márciusi kedvező alakulása, hiszen a márciusi fogyasztás után a következő hónapban kell befizetni az áfát. Érdekesség egyébként, hogy márciusban a gyenge februári fogyasztásnak köszönhetően éppen az áfabevételeken csúszott el a költségvetés.
Alulbecsülték a növekedést?
"Az év első negyedévében összesen 0,1 százalékkal nőttek az eladások, ami szintén kellemes meglepetés, mivel a kormányzati intézkedések és a csökkenő reálbérek miatt 1,5-2 százalékos visszaesésre lehetett számítani. Az adatok felvetik annak a lehetőségét, hogy az első negyedéves GDP kevésbé eshetett vissza az előzetesen közölt értékhez képest, így akár kissé felfelé módosulhat" - véli Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
A szakember hozzáteszi: a márciusi kiskereskedelmi adatok ugyanakkor egyszeri hatásokat is tükröznek, így áprilisban újra csökkenhetnek az eladások. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben márciusban 2,7 százalékkal emelkedtek az eladások. A növekedésben szerepet játszott hogy az idén a húsvéti vásárlások már március végén elkezdődtek, míg 2011-ben a húsvét csak áprilisban éreztette hatását.
"Az év hátralevő részében kisebb visszaesésre számítunk, azonban ennek mértéke enyhébb lehet a korábbi várakozásokhoz képest, így az év átlagában 1% alatti lehet a visszaesés mértéke" - emeli ki az elemző.
Beke Károly
mfor.hu