A lakossági devizahitelek elszámoltatásával kapcsolatban a Magyar Nemzeti Bank egy feltételes és egy feltétel nélküli euró értékesítési termékkel segíti a pénzintézeteket a szükséges devizamennyiségek előteremtéséhez. A bankok mérlegének (és a mérlegen kívüli tételeknek) ugyanis törvényi előírás miatt devizanemenként (kvázi) zártnak kell lenniük, vagyis devizánként ugyanannyi eszközzel és ugyanannyi forrással kell rendelkezniük. Mivel a bankok eszközoldalán szereplő devizahitel-állomány a jegybank becslése szerint az elszámoltatás miatt 837 milliárddal fog csökkenni, így a pénzintézeteknek is vissza kell fizetniük ugyanilyen nagyságú devizaforrásukat. (Emiatt, illetve a negyedik negyedéves kormányzati 2 milliárdos hiteltörlesztés miatt 4000 milliárd forintnyi külső forrás hagyhatja el az országot pár hónapon belül.) Ahhoz, hogy ez megtörténjen, a bankoknak ennyi devizára van szükségük.
Az elszámoltatási törvény kihirdetését követően ezért a jegybank két terméket jelentett be, amelyek segítenek a bankoknak abban, hogy ezt a devizamennyiséget ne a piacról kelljen beszerezniük. A nagy eurókereslet miatt ugyanis elszállna az árfolyam, mélybe lökve a forint kurzusát.
Az egyik tenderen az MNB 2 milliárd euró értékben ad el eurót a spot piacon a kereskedelmi bankoknak, de azzal a feltétellel, hogy annak 50 százalékával a bankok csökkentik éven belül lejáró külső adósságaikat. Ha a termék sikeres lesz, akkor ugyan 2 milliárd euróval csökken a jegybank nemzetközi tartaléka, de ezzel párhuzamosan legalább 1 milliárd euróval zsugorodik a nemzetgazdaság rövid külső adóssága is.
Ennek a terméknek az első tenderét hétfőn délben tartották meg, ahol a 2 milliárdos keretre 230 millió euró igény érkezett. Ezt 305,45 euró/forint árfolyamon a jegybank el is fogadta.
A másik, feltétel nélküli 1 milliárd eurós tender eredményhirdetése - amely azonnali euró eladást és ahhoz kapcsolódóan kombinált devizaswap tendert jelent - délután 15:30-kor lesz. (Update: Itt a második: délután 750 millió eurót adott az MNB) Ez utóbbinál az MNB ugyan az azonnali piacon eladja az eurót, de egy devizacsere ügylettel vissza is veszi. Így a jegybank nemzetközi tartalékai nem csökkennek, csak akkor, amikor a devizacsere lezárásaként a devizát ténylegesen odaadja a kereskedelmi bankoknak. A mostani tenderkiírás devizaswap része 8 különböző futamidő választására ad lehetőséget a bankoknak, így azok azt választhatják, amely a legközelebb esik a saját esedékes devizalejáratukhoz.
mfor.hu