2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A korábbi hónapok folyamatos élénkülése után lelassult a múlt hónapban a globális feldolgozóipari szektor teljesítményének növekedési üteme makroelemzők szerint.

A JP Morgan kimutatta, hogy az általa képzett mutató a múlt hónapban 0,2 ponttal 51,1 pontra csökkent.

A beszerzési menedzserindexek az 50-es érték felett jelzik a vizsgált gazdasági szektor teljesítményének emelkedését, míg az ennél alacsonyabb PMI-értékek visszaesésre utalnak.

Ennek alapján a JP Morgan februári indexe változatlanul a világgazdaság feldolgozószektorának növekedését jelzi ugyan, ám azt is mutatja, hogy a növekedési ütem tavaly november óta folyamatosan mért gyorsulása leállt.

A ház szerint az átfogó indexen belül a globális feldolgozóipar kibocsátási részindexe növekedett ugyan, ám a ciklikusan érzékeny részindexek közül az új megrendelések értékét mérő mutató csökkent, miközben a késztermékek raktárkészletének alakulását jelző részindex nőtt. Ez utóbbi a JP Morgan szakelemzői szerint a feldolgozóipari késztermékek raktárkészlet-halmozódásának "váratlan gyorsulására" utal.

Ha e két előremutató index márciusban javul, akkor a globális átfogó gyáripari beszerzési menedzserindex várhatóan alátámasztja a cég azon alapeseti várakozását, hogy a világgazdaság feldolgozóipari szektorának teljesítménye ebben a negyedévben 4-5 százalékos éves ütemben fog növekedni. Ha viszont a két részindex nem javul ebben a hónapban, és a kibocsátási részmutató is romlik, akkor ez a prognózis valószínűleg nem válik be - áll a JP Morgan pénteki elemzésében.

A Capital Economics a közép-kelet-európai feldolgozóipari beszerzési menedzserindexekről befektetőknek külön összeállított értékelésében annak a véleményének adott hangot, hogy a legutóbbi térségi PMI-adatok alapján a magyar és a cseh gyáripar teljesítménye - amely a múlt év végén még zuhant - már elérte a mélypontját.

A ház szerint jóllehet a feldolgozóipari kibocsátás e két gazdaságban már nem csökken, ám a szektor teljesítménye - hasonlóan a térség más országaihoz - egyelőre nem is növekszik.

A Capital Economics szerint mindenesetre "a jó hír az", hogy a magyar és cseh ipari termelés kilátásai javultak, miután mindkét országban az 50-es érték fölé emelkedett a feldolgozóipari szektor aktivitási mutatója.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!