3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan a piaci részesedése alapján a nyolc nagy kereskedelmi bankból csak a legkisebbet kebelezi be a múlt heti megállapodás alapján hamarosan az Orbán-kormány, a Budapest Bank a korábban megvásárolt MKB-nál sokkal jobb állapotban van.

Bár a tranzakció árát egyelőre nem ismerjük, így nehéz megítélni, hogy reális áron vásárolja-e meg a kormányzat a General Electrictől (GE) a Budapest Bankot (BB), ugyanakkor néhány fontosabb, a bank eredményessége szempontjából meghatározó adatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti Aranykönyvéből, illetve a BB jelentéseiből megállapíthatunk.

Például azt, hogy 2007-ig visszanézve nem találunk olyan üzleti évet, amely során a BB veszteséget jelentett volna. Ugyan az adózott eredménye 2007-től ’11-ig folyamatosan zsugorodott, az azt követő két évben már ismét jelentős profittermelést láthatunk.

Ugyanakkor az is valószínű, hogy az idei évben a tisztességtelen kamatemelések és árfolyamrés alkalmazása miatt vastagon veszteséges lesz a hitelintézet, hiszen ezek elszámoltatására az első félévben 34,3 milliárd forint céltartalékot képeztek, amely az első félévi – e tételek nélkül számított - 13,5 milliárdos adózás előtti nyereséget 20,8 milliárdos veszteségbe fordította. Nem valószínű, hogy ezt a jelentős mínuszt 2014 második felében pozitív tartományba sikerülne "tornáznia" a menedzsmentnek.

Pedig a bank az egyik legjobban vezetett magyar pénzintézet, ami nem csak a fenti ábrából, de a következő mutatókból is kitűnik. És nem csak azért, mert a többi versenytársához képest jóval kisebb mértékben vett részt a devizahitelezésben, hanem azért is, mert viszonylag alacsony a forrásköltsége, és magas az eszközein elért kamatbevétele. Az alábbi táblázatban jól látható, hogy a Budapest Bank mérlegfőre vetített kamat-különbözete az OTP után a második legmagasabb, míg az ugyancsak a mérlegfőre vetített jutalék és díjeredmény pedig a legmagasabb volt a 8 nagy kereskedelmi bank között 2013-ban.

A kiadási, működési oldalon ugyanakkor a bank igazgatási költségei magasak, a mérlegfőösszegre vetített 3,84 százalék a legmagasabb a 8 nagy között, de ezt Varga Mihály miniszter, a felvásárlást bejelentő sajtótájékoztatón már jelezte.

A bank hitelportfóliójának minőségéről, teljesítési arányáról nem találtunk adatokat sem az Aranykönyvben, sem a BB által kiadott első féléves eredményeket közlő sajtóanyagban. Az Aranykönyv szerint a hitelezési veszteségek változása 4,6 milliárd forint volt, de hogy ez abszolút értékben mennyit jelent, nem jelzik. Mindenesetre olyan nagyon magas nem lehet, hiszen 2013-ban a Budapest Bank 6,6 milliárd forint adófizetést követően 9,6 milliárdos adózott eredményt ért el.

Ez a mérlegfőösszegre vetítve - vagyis eszközarányosan (ROA) - 1,09, míg a saját tőkére kimutatva (ROE) 7,22 százalékot jelent, az OTP és a K&H után a harmadik legmagasabbat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!